کتاب خبرچین ها

سیا چگونه نویسندگان مشهور را فریب می‌داد

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 495

خلاصه کتاب خبرچین ها

معرفی کتاب خبرچین ها

کتاب خبرچین ها نوشته ی جوئل ویتنی، درباره ی حمایت مالی سازمان سیا از پاریس ریویو و دیگر مجله ها از دهه 1950 به بعد است. هدف از این کار فشار آوردن به نویسندگان برجسته آن دوران بود که برای مخاطبانی گرسنه اما از همه جا بی خبر، تبلیغات سیاسی کنند. 

جوئل ویتنی (Joel Whitney) در این اثر شرح می دهد که «کنگره آزادی فرهنگی» آمریکا با حمایت مالی سازمان سیا، در کنار حمایت نشریاتی در بریتانیا، هند، آلمان، فرانسه و. . . با کمک به پاریس ریویو، موفق به ایفای بازی و نقشی کوچک با موضوع رهبری فرهنگی جنگ سرد علیه شوروی ها شدند. 

در کتاب خبرچین ها: سیا چگونه نویسندگان مشهور را فریب می داد (Finks: how the CIA-tricked the worlds best writers) می خوانید تنها عده ی کمی از این چهره های فرهنگی که با سیا همکاری کردند، بابت کارشان سرزنش شدند. آثار این نویسندگان، درست مثل روزنامه نگارانی که امروز به جریان خبررسانی کاخ سفید متصل هستند، موجب به کمک مشروعیت بخشی از سیاست های سست آمریکا شد، سیاست هایی که اثری مستقیم و نابودکننده بر زندگی میلیون ها انسان می گذاشت. 

در چنین فضایی کتاب «خبرچین ها» به دنبال رد نویسندگان ناشناس و تحسین شده در صفحات آرشیو شده جنگ سرد فرهنگی و ادبی است. این دوره، مطمئناً بسیار سردرگم کننده برای نویسندگان بود؛ دورانی که مجله ها به طریق بسیار نامحسوس، بیشتر اوقات با تغییر سوژه به نتایج فرهنگی غربی و آمریکایی، با شرورانه ترین کارهای سازمان سیا مشارکت می کردند و البته گاهی هم نیز یا عذرخواهی می کردند یا پاسخی آشکار و کامل از این عملیات عرضه می دادند. 

حقیقت عجیب این روایت همکاری هم پیمانان است که حتی شاهد فعالیت همکاران سازمان سیا در رسانه ها و تحریک نیروهای خارجی برای انجام جنایت های جنگی به منظور ثبت شان و استفاده از آن ها به عنوان ابزار پروپاگاند (تبلیغات سیاسی) است. آنچه که به نظر می رسد در این میان حقیقت سربازان و جان های بی گناهی است که زمانی به عنوان زندانیان سیاسی شوروی و در برابر ستمگری کمونیستی قهرمان تلقی می شدند اما اکنون در جنگ رسانه ای مبهم میان ابر قدرت ها به عنوان طعمه هایی در برابر تانک ها و اسلحه ها پیچ و تاب می خورند. 

سخنان بزرگان در کتاب خبرچین ها

- اگر در حمایت از گرگی حرف زدی علیه او نیز حرف بزن. (الکساندر سولژنیتسین)

- کجا غیر از عدن می توانستیم آزادی خود را فقط با از دست دادنش پیدا کنیم. . . (ریچارد هاوارد)

- در ابتدا برای جلساتی که در آن شرکت می کردیم مزد قابل توجهی پرداخت می شد. . . (خورخه لوئیس بورخس)

- یک سردبیر خیلی خوب در واقع یک همدست و شریک است. (کن فالت)

- انکانتر، پروو و دیگر مجله های تحت حمایت کنگره آزادی فرهنگی نشریه هایی فوق العاده بودند از این نظر که در چاپ مطالبی که می خواستند مستقل عمل می کردند و من چنین استقلالی را کمتر دیده بودم. (جورج پلیمتون)

- تنها زمانی که اعتراض غیر خشونت آمیز مورد ستایش قرار گرفت زمانی بود که سیاهپوستان آن را عملی کردند. (جیمز بالدوین)

گزیده کتاب خبرچین ها

ماتیسن دردانشگاه ییل همان تصمیمی را گرفت که بعد در تمام زندگی اش مجبور شد آن را کم اهمیت جلوه دهد. کار او با سازمان سیا همانند بسیاری از مردان جوان آیوی لیگ در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 با سر تکان دادن استاد انگلیسی اش آغاز شد. نورمن هولمز پیرسون یک اندیشمند واقعی بود که در جوانی استاد زبان انگلیسی دانشگاه و البته بعدها استاد مطالعات آمریکا شد. پیرسون در دوران جنگ جهانی دوم در اداره خدمات استراتژیک کار می کرد که سازمان اطلاعاتی تازه تاسیس دوران جنگ بود. او همچنین به تیمی ملحق شد که در واقع گروهی از اندیشمندان بودند که به صورت غیر رسمی به دولت آمریکا مشورت می دادند و در آن دوره در حال رایزنی برای تشکیل سازمان سیا بودند. 

برخی از اولین نیروهای جوان سازمان، دانشجویان پیرسون بودند که اعلامیه را در مجله معتبر دانشگاه ییل دیده بودند. این مجله توسط خود دانشجویان منتشر می شد و قدیمی ترین مجله ادبی آمریکا بود. رزومه کاری پیرسون مانند بسیاری از مردان سازمان ملغمه ای از ادبیات و جاسوسی است. پیرسون از دوستان هیلدا دولیتل (با نام مستعار اچ. دی) شاعر نوگرای آمریکایی بود و دختر او را به عنوان منشی استخدام کرد.

دختر هیلدا بعدها منشی جیمز جیسز آنگلتون، دست پرورده پیرسون و رئیس ضد اطلاعات سازمان سیا، شد. آنگلتون برای عملیات شناسایی نفوذی های سازمان سیا در دهه های 60 و 70 شهرت دارد و البته شکست همین عملیات منجر به استعفای او شد. پیرسون در دوران جنگ جهانی دوم مسئولیت بخش غارت هنری و فرهنگی اداره خدمات استراتژیک را بر عهده داشت که فیلم هالیوودی مردان آثار یاد بود آن را به تصویر کشیده است. 

پیرسون پس از بر جای گذاشتن رکوردی درخشان در اداره خدمات استراتژیک در کنار آلن دالز، فرانک ویسنر و ویلیام دانووان یا بیل وحشی، بینان گذار سازمان سیا، به فضای آکادمیک بازگشت تا برنامه مطالعات آمریکا را در دانشگاه ییل راه اندازی کند.

 نامه ای که توسط مدیریت ییل نوشته شده است اهداف پروپاگاندایی این برنامه را چنین مشخص می کند: «آشکار است که در عرصه بین الملل دولت ما در بحبوبه جنگ سرد در زمینه ارائه ارزش های فکری و روش زندگی ما به اروپا و آسیا چندان موثر عمل نکرده است. . . تا زمانی که توان و اعتقاد بیشتری برای هدفمان اختصاص نداده ایم این احتمال وجود ندارد که بتوانیم مردم مردد جهان را متقاعد کنیم چیزی بهتر از کمونیسم برای آن ها داریم. »


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 495

کنگره : JK468 ‭/س2‏‫‬‮‭و9

دیویی : ‏‫‬‮‭327/1273

کتابشناسی ملی : 5133044

شابک : 978-600-92939-5-7

سال نشر : 1397

نظرات