آشنایی با هنر تفکر راهبردی

تفکر و زندگی بهتر در 25 هفته، اولین گام ها برای متفکر نقاد شدن

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 88
12,000 تومان 21٪
9,480 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

معرفی کتاب آشنایی با هنر تفکر راهبردی

فرق است بین انجام دادن کاری و خوب انجام دادن آن. برخی مهارت ها را می توان به تجربه و با تمرین های شخصی کسب کرد مانند یادگیری دوچرخه سواری یا رانندگی. اما بعضی مهارت ها هم مستلزم آموزش نظام مند و تمرین جامع است. یادگیری تفکر انتقادی از این دست است. نه تنها کُنه شخصیت ما را دگرگون می کند، بلکه رسماً بر تمام اعمال مان اثر می گذارد. 

اگر دچار عادت های بد فکری باشیم، در هر زمینه ای که مستلزم تفکر باشد ضعیف عمل می کنیم و این عملاً یعنی در تمام زمینه ها. چون هیچ عمل انسانی نیست که تفکر در آن مطرح نباشد. درک عمیق تفکر انسان مستلزم این است که یاد بگیریم در حوزه های گوناگون انواع تفکر را مشاهده، نظارت، تحلیل، ارزیابی، و بازسازی کنیم. و این کار تنها در صورتی شدنی است که آن را در همه حال و تا آخر عمر جدی بگیریم. مستلزم شکل گیری عادت های مهم فکری است. 

بر نحوه ی تفکر، احساس و عمل ما اثر می گذارد. تعهد و پشتکار و صداقت می خواهد. این کتاب راهنما تنها در حکم نقطه ی آغازی است برای برنامه ریزی و تمرین خوداندیشی. ما امیدوار نیستم موجب نوعی دگرگونی معجزه آسا در شما بشویم، فقط می خواهیم شالوده ای برای رشد فکری و احساسی شما در آینده بنا کنیم. ما تنها توضیحاتی مقدماتی در مورد مقوله هایی عمیق و پیچیده به دست داده ایم. اما به هرحال باید از جایی شروع کرد.

رشد فکری صورت نمی پذیرد مگر آن را جدی بگیریم. از همین ابتدای کار باید بدانید که ما در این راهنما از آوردن برخی نکات و توضیحات مفصل تر صرف نظر کرده ایم. علاوه براین، ممکن است بعضی از ایده هایی را که آورده ایم ناخواسته بیش ازحد ساده سازی کرده باشیم. 

از آن مهم تر، ممکن است شما با برخی از مثال هایی که آورده ایم موافق نباشید. ما از شما می خواهیم که در چنین مواردی گذشت کنید. ما هم مثل همه ی انسان ها اشتباه می کنیم. مسئله این نیست که «آیا ما اشتباه می کنیم یا نه؟ » مسئله این است که «آیا ما از اشتباهات مان درس می گیریم؟ » نگذارید اشتباه های ما حواس تان را از هدف اصلی پرت کند: پیشرفت در مقام متفکر. اگر هریک از این ایده های راهبردی به نظرتان بی معنی آمد، با خیال راحت از آن بگذرید و بعدتر به آن بازگردید. به خود فرصت رشد بدهید، و فقط ایده هایی را به کار بگیرید که برای شما عملی است. 


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 88

کنگره : BF441‏‫‭‏‫‭/‮الف‬66آ5

دیویی : ‏‫‬‮‭‮‭153/42

کتابشناسی ملی : 4857032

شابک : 978-964-207-155-5

سال نشر : 1398

نظرات