کتاب رابطه بین وابستگی خاص نسبت به همسر و سبک های دلبستگی

با صمیمیت زناشویی در زوجین

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 1.1 مگا بایت
صفحات کتاب : 112

خلاصه کتاب رابطه بین وابستگی خاص نسبت به همسر و سبک های دلبستگی

معرفی کتاب رابطه بین وابستگی خاص نسبت به همسر و سبک های دلبستگی


فریبا کوه نشین طارمی در کتاب رابطه بین وابستگی خاص نسبت به همسر و سبک های دلبستگی، صمیمیت زناشویی را یک ارزیابی کلی از وضعیت رابطه زناشویی یا رابطه عاشقانه کنونی فرد معرفی می کند.

خانواده را مؤسسه یا نهاد اجتماعی معرفی کرده اند که ناشی از پیوند زناشویی زن و مرد است. از جمله مظاهر زندگی اجتماعی انسان، وجود تعامل سالم و سازنده میان انسان ها و برقرار بودن عشق به همنوع و ابراز صمیمیت و همدلی به یکدیگر است. 

خانواده محل ارضای نیازهای مختلف جسمانی و عقلانی و عاطفی است و داشتن آگاهی از نیازهای زیستی و روانی و شناخت چگونگی ارضاء آن ها و تجهیز شدن به تکنیک های شناخت تمایلات زیستی و روانی ضرورتی انکار ناپذیر است. رضایت یک فرد از زندگی زناشویی به منزله رضایت وی از خانواده محسوب می شود و رضایت از خانواده به مفهوم رضایت از زندگی بوده و در نتیجه تسهیل در امر رشد و تعالی و پیشرفت مادی و معنوی جامعه خواهد شد.

 صمیمیت زناشویی می تواند انعکاسی از میزان شادی افراد از روابط زناشویی و یا ترکیبی از خشنود بودن به واسطه بسیاری از عوامل مختص رابطه زناشویی باشد. می توان صمیمیت زناشویی را به عنوان یک موقعیت روان شناختی در نظر گرفت که خود به خود به وجود نمی آید بلکه مستلزم تلاش هر دو زوج است. به ویژه در سال های اولیه، صمیمیت زناشویی بسیار بی ثبات است و روابط در معرض بیشترین خطر قرار دارند.

صمیمیت زناشویی به شادی و لذت از روابط میان زوج ها مرتبط است. صمیمیت زناشویی به معنای داشتن احساس مطلوب از ازدواج است. کاپلان و مادوکس بیان می کنند که صمیمیت زناشویی یک تجربه شخصی در ازدواج است که تنها توسط خود فرد در پاسخ به میزان لذت رابطه زناشوی قابل ارزیابی است. آن ها باور دارند که صمیمیت زناشویی به انتظارات افراد بستگی دارد. 

 برای چندین دهه است که صمیمیت زناشویی مورد مطالعه قرار می گیرد. محققان به هنگام مطالعه صمیمیت زناشویی در طول دوران ازدواج دریافتند که تمایل به پیروی از مسیر U شکل دارد. در طی مراحل اولیه ازدواج، رضایت زناشویی افزایش می یابد و در طی 10 تا 20 سال بعد رو به کاهش می گذارد و بعد از اینکه فرزندان خانه را ترک می کنند، زوجین مجال بیشتری برای تقویت رابطه زناشویی و صمیمیت بیشتر می یابند. پژوهش های انجام شده در کتاب رابطه بین وابستگی خاص نسبت به همسر و سبک های دلبستگی در زمینه کاهش اولیه در میزان صمیمیت زناشویی U شکل بودن این روند را ثابت کرده اند، اما پاسخ های محکمی در زمینه این تغییر ارائه نداده اند.

 این کاهش میزان صمیمیت زناشویی غالبا به افزایش استرس در طول این دوران (اواسط دوران زناشویی) مرتبط است، استرس هایی چون کنار آمدن با رسیدن فرزندان به سن جوانی، مراقبت از والدین سالخورده، احساس پوچی، مسائل مالی و بازنشستگی.

وابستگی به عنوان یکی از مهمترین ویژگی های است که در بسیاری از مشکلات بالینی از جمله اختلال وحشت زدگی و هراس از مکان های باز افسردگی و اختلافات زناشویی دیده می شود. بسیاری از پرسشنامه های خود گزارشی جنبه های متفاوتی از وابستگی، از جمله افسردگی ثانوی، سبک شناختی نا بهنجار یا ویژگی های شخصیتی را می سنجد.

 علی رغم مشکلات فراوان مرتبطی که در کتاب رابطه بین وابستگی خاص نسبت به همسر و سبک های دلبستگی نیز به آن اشاره شده است، با حفظ و یا درمان مشکلات مربوط به حوزه روابط زناشویی مقیاسی به منظور سنجش رابطه زناشویی وجود ندارد. بیشترین تمرکز در زمینه های وابستگی در روابط زناشویی، بر روابط خصومت آمیز بنا شده است. گزارش های بالینی و یافته های حاصل از مطالعات کنترل شده حاکی از آن است که همسر آزاران به شدت به همسرانشان وابسته هستند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 112

کنگره : HQ743‏‏‫‭/ک9ر2 1395

دیویی : 306/81

کتابشناسی ملی : 4490005

شابک : 978-600-8077-39-8‬‬‬

سال نشر : 1395

نظرات