کتاب هوشمندان سیاره ی اوراک

3 از 1 نظر

ناشر: قدیانی

نویسنده:

کتاب چاپی

خلاصه کتاب هوشمندان سیاره ی اوراک

معرفی کتاب هوشمندان سیاره اوراک

کتاب هوشمندان سیاره ی اوراک نوشته ی فریبا کلهر کتابی علمی تخیلی مناسب کودکان و نوجوانان است. این کتاب با شخصیت پردازی و داستان جذابی که دارد می تواند گزینه ی مناسبی برای خوانندگان کودک و نوجوان باشد. اوراک سیاره ای نامرئی در نزدیکی زمین است که موجوداتی هوشمند در آن زندگی می کنند. 

این سیاره اگرچه از نظر علم و تکنولوژی بسیار پیشرفته تر از زمین است اما ساکنان آن هیچ احساسی ندارند غم، غصه، شادی و خنده برایشان مفهومی ندارد و تنها هدفشان پیشرفت علمی سیاره شان است. صبا دختری مهربان است که در کنار خانواده اش به خوبی زندگی می کند تا اینکه آن ها برای تحقیقات او را می دزدند و به سیاره شان می برند. 

صبا که جلوه و نمادی از تمدن و فرهنگ غنی ایرانی است تلاش می کند که چراغ احساس را در درون این موجودات بی احساس روشن کند. . . 

 کتاب هوشمندان سیاره ی اوراک بدلیل داستان جذابی که نقل می کند توسط تهمینه میلانی به فیلمی مخصوص نوجوانان نیز تبدیل شده است. داستان های علمی و تخیلی در رشد فکری کودک و همچنین شکوفایی استعداد هایشان نقش بسزایی دارند علاوه بر این داستان روایتگر قدرت عشق و احساس است. 

گزیده کتاب هوشمندان سیاره ی اوراک

در فاصله 227کیلومتری زمین سیاره ای نامرئی به نام «اوراک» وجود دارد که ساکنان آن قرن ها پیش, از زمین به آن سیاره رفته و در آن جا به اوج علم و تمدن رسیده اند. ساکنان این سیاره, هوشمند نامیده می شوند و در خانه هایی به نام «گال» و «اکال» زندگی می کنند و در زیگورات های هرمی شکل و غول آسا, کار و تحقیق می کنند. این حفره در لایه اوزون برای اوراکی ها بسیار خطرناک شده, از این رو باید مطالعات عمیق تر و جدی تری بر روی انسان ها انجام دهند. آنها دختری 12ساله به نام صبا را که هاله ای بسیار نورانی تر از دیگر زمینی ها دارد, به سیاره خود می برند. 

صبا در اوراک موجی از محبت و عاطفه ایجاد می کند و به خود اوراک دل می بندد. او پس از پانزده سال, در بیست و هفت سالگی برای چند دقیقه به زمین باز می گردد و خانواده اش را می بیند ولی مجددا به اوراک باز می گردد این بار, با اتفاقات دیگری روبه رو می شود. 

او میان دو انتخاب سرگردان مانده است. عشق به اوراک و عشق به زمین. سیاره اوراک در خطر برخورد با سیارکی قرار گرفته و تنها راه نجات, خارج کردن اوراک از مدار است. صبا اکنون باید یک راه برگزیند یا به زمین برگردد و یا در اوراک بماند و همراه دیگر ساکنان سیاره در کهکشان بی انتها رها شود. . . 

. . . هوشمندان هرچند با او حرف می زدند و جواب سوال هایش را دقیقا و با صبر و حوصله می دادند، اما صبا بین خودش و آن ها فاصله ای را حس می کرد. فاصله ای که ناشی از زمینی بودن او یا اوراکی بودن آن ها نبود. هرچه بود فاصله ای عمیق بود که با هیچ چیز پر نمی شد. 

صبا مطمئن بود که اگر فقط یک روز پیش چند آدم زمینی اما غریبه بماند آن قدر با آنها خودمانی می شود که می تواند به راحتی از دلتنگی ها و غصه هایش بگوید. می توانست از پنج لاک پشت حیاط و یا از نوازنده نابینایی که دو چشم همیشه بسته اش حالتی غم انگیز اما آسمانی به او داده بود، حرف بزند. بله یک روز فقط یک روز کافی بود که او با بدخلق ترین آدم زمینی دوست بشود، دوستش بدارد و کاری کند که دوست داشته شود. 

درباره نویسنده کتاب هوشمندان سیاره ی اوراک

 فریبا کلهر (زاده ۴ شهریور ۱۳۴۰، تهران)، رمان نویس و نویسندهادبیات کودک و نوجوان است. 

فریبا کلهر فعالیت خود را از دهه شصت و با حضور در مجله های رشد، در حیطه ادبیات داستانی کودک و نوجوان آغاز کرده و تألیفات زیادی نیز در این حیطه از خود برجای گذاشته است. او حدود سیزده سال، از بدو تأسیس سروش کودکان تا حدود سال۱۳۸۳ سمت سردبیری ماهنامه سروش کودکان را برعهده داشت و با ویژه نامه کودکان روزنامه همشهری که آفتابگردان نامیده می شد به مدت شش ماه و به عنوان دبیر سرویس شهری همکاری می کرد. 

کتاب سوت فرمانروا اثر این نویسنده در سال ۱۳۶۹ یعنی زمانی که او فقط بیست و هشت سال داشت به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی برگزیده شد. از این جهت او تا امروز تنها کسی است که این جایزه را در این سن دریافت کرده است. فریبا کلهر تا کنون صدها قصه نوشته است و کارهای ارزشمندی در بازنویسی اسطوره ها انجام داده است. بازنویسی اسطورهٔ گیلگمش، اسطوره اینانا و اسطوره گرشاسب از این گونه است. وی از اواخر دهه ۸۰ به طور جدی داستان نویسی بزرگسالان را آغاز کرد. 

فریبا کلهر با نوشتن بیش از هزار قصه و بازنویسی و … به عنوان بانوی هزار قصه شناخته شده است. کلهر در سال ۹۰ با انتشار رمان های عاشقانه، پایان یک مرد و شروع یک زن و شوهر عزیز من، فعالیت حرفه ای خود را به عنوان یک رمان نویس بزرگسال نیز آغاز کرد. 

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

کنگره : ‏‫‭PIR8184

دیویی : ‏‫‬‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 7284420

شابک : ‭978-600-0811-69-3‬

سال نشر : 1399

نظرات