کتاب نبوت ها در نهج البلاغه

شرح خطبه اول در موضوع نبوت سال 1359

3 از 1 نظر

کتاب چاپی نبوت ها در نهج البلاغه

صفحات کتاب : 249

معرفی کتاب نبوت ها در نهج البلاغه

کتاب نبوت ها در نهج البلاغه شرح خطبه اول در موضوع نبوت سال 1359می باشد. در برابر مرحوم سیّد رضی – فقیه متبحّر و ادیب قرن پنجم – صدها خطبه و نامه و کلمات حکمت آمیز امیرالمؤمنین (علیه السّلام) قرار گرفته بود که انتخاب را برای او سخت می کرد و بالاخره با چشم پوشی از صدها بیان نورانی آن حضرت، «نهج البلاغه» را تدوین کرد.

در حالی که صد سال قبلش مسعودی نقل می کند که مردم بیش از 480 خطبه ی علیّ بن ابی طالب (علیه السّلام) را حفظ بوده اند.

از آن زمان این کتاب شریف، همیشه در نظر عالمان شیعه و سنّی بوده است و شرح های متعدّدی بر آن نگاشته شده است. در دوران معاصر استقبال جوانان نسبت به این کتاب شریف، بیشتر شد و بیانات انقلابی امیرالمؤمنین (علیه السّلام) به مثابه ی منشوری جاودان، نقل مجالس نیروهای مبارز انقلابی قرار گرفت و البتّه در برخی موارد مورد سوء استفاده ی جریانات التقاطی و انحرافی نیز قرار گرفت.

از این رو بود که عالمان مبارز متعهّد، با بیان نهج البلاغه و شرح آن، تلاش کردند هم معارف علوی را بین جوانان گسترش دهند و هم از تحریف معنوی این کتاب شریف جلوگیری کنند. حضرت آیت الله خامنه ای (مدّظلّه العالی) که از شیفتگان این کتاب شریف است همگان بویژه مسئولان و جوانان را به مأنوس شدن با نهج البلاغه فراخوانده اند:

«عزیزان با نهج البلاغه انس پیدا کنید. نهج البلاغه، خیلی بیدار کننده و هوشیار کننده و خیلی قابل تدبر است. در جلسات تان، با نهج البلاغه و کلمات امیرالمؤمنین صلوات الله وسلامه علیه انس پیدا کنید.»(1378/09/01)

همچنین با بیان این نکته که نهج البلاغه آئین نامه ی انقلاب اسلامی ما و بازگشت به نهج البلاغه، شرط ماندگاری انقلاب اسلامی است، مخاطبان را به ارتباط بیشتر با این کتاب شریف، دعوت کرده اند.

ایشان از دهه ی چهل شمسی، به تدریس نهج البلاغه برای طلّاب، دانشجویان و عموم مردم پرداختند. حاصل درس های ایشان تا کنون در سه مجلّد جمع آوری شده است:

1) نبوّت ها در نهج البلاغه

2) منشور حکومت علوی

3) راه روشن مدیران

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب نبوت ها در نهج البلاغه

مشخصات کتاب نبوت ها در نهج البلاغه

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : شرح نهج البلاغه رهبری

صفحات کتاب : 249

کنگره : ‏‫‬‭‭BP38/0423

دیویی : ‏‫‭297/9515

کتابشناسی ملی : 6225253

شابک : ‭978-600-8218-79-1

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب نبوت ها در نهج البلاغه