کتاب از علم سکولار تا علم دینی

3 از 1 نظر

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 1.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 209

خلاصه کتاب از علم سکولار تا علم دینی

معرفی کتاب از علم سکولار تا علم دینی

کتاب از علم سکولار تا علم دینی نوشته دکتر مهدی گلشنی است. بررسی نسبت بین علم و دین است. نویسنده کتاب معتقد است که هم با بینش سکولار می‌توان در کار علمی موفق شد و هم با بینش الهی، بدین معنا که با پیوند فیزیک و مسائل متافیزیکی، بعضی مفروضات علم و دین را اثبات نمود. ناقد نیز با پذیرش اجمالی این مطلب، معتقد است که در این تحلیل هر کدام از مفهوم‌های علم، دین و سکولاریسم به طور مستقل معنا نشده‌اند، زیرا اگر سکولاریزم به معنای جدایی کامل دین از شئون دنیا باشد مورد قبول دین اسلام نیست. کتاب از علم سکولار تا علم دینی تمام جنبه‌های این تفکر را بررسی می‌کند.

گزیده کتاب از علم سکولار تا علم دینی

دانشمندان به دنبال ماهیت دنیا هستند و اینکه چرا این اشیا در دنیا وجود دارند. آن ها برای تفسیر یافته هایشان به دنبال تصویری از جهان هستند تا بتوانند اعتقاداتشان را در آن جای دهند. به تفسیری که یک شخص یا مکتب درباره جهان دارد جهان بینی می گویند .جهان بینی مبتنی بر سه نوع است ؛علمی، فلسفی و دینی. جهان بینی علمی بر مبنای یافته های علمی است ،علم به مفهوم علم تجربی و علوم انسانی مبتنی بر تجربه. علم تجربی مبتنی بر فر ضیه و آزمون است و این دو ارزش موقت دارند.

جهان بینی فلسفی مبتنی بر یکسری اصول متافیزیکی است . این جهان بینی حوزه ای وسیع تر از جهان بینی علمی دارد وچهارچوبی برای جهان بینی علمی محسوب می شود. جهان بینی دینی مبتنی بر اصول بنیادی دین است، در اسلام اساس جهان بینی توحید است. توحید در اسلام به خالص ترین شکل بیان شده است: لیس کمثله شی [چیزی شبیه خدا نیست]


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 209

کنگره : ‏‫‬‭‬‭‭BL240/2‏‫‬‭‬‭‭‭/گ‌8‌‮ال‍ف‌‬4 1385

دیویی : ‏‫‬‭‬‭‭215

کتابشناسی ملی : ‭م‌85-2668

شابک : 964-426-267-0

سال نشر : 1385

نظرات