کتاب الکترونیکی افسانه سیاه

حجم دانلود: 4.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 107

معرفی کتاب افسانه سیاه

کتاب افسانه سیاه از دو بخش «کاوش غارتگرانه» و «افسانه سیاه» تشکیل شده است. در بخش اول، مترجم در مقدمه افسانه سیاه ی تفصیلی به ماجرای فتح و اشغال آمریکای لاتین در قرن پانزدهم میلادی می پردازد و بخش دوم یعنی «افسانه سیاه» یکی از این اسناد تاریخی مهم و اثرگذار است که در حقیقت، نامه یک کشیش اسپانیایی به پادشاه وقت امپراطوری اسپانیاست.

این کشیش سرشناس مسیحی به روایت وقایعی می پردازد که فاتحان با ورود به قاره تازه شناخته شده، با آن رو برو می شوند و خود نیز در اکثر آن حوادث حضور داشته است.

این نامه بلند بالا، در حقیقت سیاهه جنایات اروپائیان در آمریکای لاتین بوده و عمق فجایع ذکر شده در آن باعث شد که پس از انتشار آن در بین محققان و مورخان بین المللی، به «افسانه سیاه» معروف شود.

گزیده کتاب افسانه سیاه

 امروزه، کودکان ما یاد گرفته اند در جواب این سئوال که «کاشف آمریکا کیست؟» بی درنگ پاسخ دهند: «کریستف کلمب». اگر اکتشاف را دارای بار معنایی مثبت بدانیم، کلمب را فردی نمونه و کشف بزرگ وی را خدمت به بشریت بدانیم و خطر پذیری وی در پیمودن راه نرفته را نوعی فداکاری قلمداد کرد، اما با در نظر گرفتن برخی اسناد معتبر به جای مانده از حاضرین در صحنه اکتشاف آمریکا!، انسان جویای حقیقت نیز متوجه می شود که زوایای پنهان این حادثه، می تواند اذهان عمومی را زیر سئوال ببرد و چه بسا 180 درجه نتیجه را عوض کند و به جای «اکتشاف» باید گفت «اشغال».

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب افسانه سیاه

مشخصات کتاب افسانه سیاه

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 107

کنگره : F1411‏‫‭/‮الف2ک‬7 1394

دیویی : 323/1198009031

کتابشناسی ملی : 3821961

شابک : 978-964-531-707-0

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب افسانه سیاه