کتاب ابوعلی کجاست؟

زندگی‌ نامه‌ خودگفته‌ شهید مرتضی عطایی معروف به ابوعلی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی ابوعلی کجاست؟

حجم دانلود: 9.9 مگا بایت
صفحات کتاب : 144

معرفی کتاب ابوعلی کجاست؟

کتاب ابوعلی کجاست؟ نوشته نوید نوروزی و محمدمهدی رحیمی است. این کتاب زندگی‌نامه‌ خودگفته‌ شهید مرتضی عطایی معروف به ابوعلی است. شهید مرتضی عطایی از شهدای شجاع و شاخص مدافع حرم است.

شهید مرتضی عطایی یکی از همین شهدای جالب اما گمنام مدافع حرم است. شهیدی که برای حضور در جمع مدافعان حرم، خود را به عنوان یکی از اهالی افغانستان جا زد تا اجازه حضورش در کنار دلاوران تیپ پرافتخار فاطمیون داده شود. مرتضی عطایی یار غار شهید مصطفی صدرزاده است؛ یاری که برای او همچون برادر بود و در نهایت نیز مدتی کوتاه بعد از آسمانی شدن شهید صدرزاده به این برادر شهیدش پیوست.

«ابوعلی کجاست؟» خاطرات شهید مرتضی عطایی از روزهای حضورش در جبهه‌های نبرد با دشمن تکفیری است. خاطراتی که خود راوی آن است و قرار بوده برای نگارش کتابی در ارتباط با شهید صدرزاده مورد استفاده قرار بگیرد اما در نهایت به واسطه شهادت آقا مرتضی که همه او را در میدان رزم با نام «ابوعلی» می‌شناسند.

ابوعلی مصداقی تام و تمام از یک بسیجی مخلص است و زوج او و شهید صدرزاده در میدان نبرد، تبدیل به یکی از مهم‌ترین تیم‌های فرماندهی در میدان نبرد علیه داعش می‌شود. علاقه ابوعلی به بسیج و فعالیت‌های نظامی در کنار توجه ویژه او به تذهیب نفس و البته رفاقت شش‌دانگش با مصطفی صدرزاده دست به دست هم می‌دهد تا یک تعمیرکار ساختمانی تبدیل به عارفی تمام‌عیار شود.

گزیده کتاب ابوعلی کجاست؟

«در عملیات بصر الحریر دشمن ۹ نفر اسیر گرفت که ۵ نفر از آن ها را به شهادت رساند و ۴ نفر دیگر در ماه رمضان سال ۹۵ با اسرای مسلحین معاوضه شدند؛ یکی از این اسرا حیدر محمدی بود. مسلحین موقع اسارتش عکس شاخص فاطمیون را به او نشان داده و گفته بودند: «ابوعلی کجاست؟» می‌گفت: «ابوعلی دیگر به منطقه نرو، اگر رفتی اسیر نشو که برایت نقشه‌ها دارند!» ارتباط عاطفی شهید عطایی با شهید صدرزاده را باید نوعی رابطه مرید و مرادی دانست.

 صدرزاده به عنوان فرمانده درس‌های بسیاری به ابوعلی می‌دهد که نه فقط برای او، بلکه برای همه جوانان نسل امروز قابل توجه و تامل است. ابوعلی در یکی از خاطراتش در ارتباط با شهید صدرزاده که در میدان نبرد به «سید ابراهیم» مشهور بود، می‌گوید: «یکی از تذکرات سیدابراهیم قبل از عملیات‌ها این بود که می‌گفت: «بچه‌ها اینطوری دعا کنید که خدایا ما در این عملیات دعا نمی‌کنیم که پیروز شویم؛ ما می‌خواهیم در شکست و پیروزی، تو از ما راضی باشی. اگر تو با شکست از ما راضی می‌شوی، ما راضی هستیم که شکست بخوریم. اگر با پیروزی از ما راضی می‌شوی، هر چه رضای توست، همان اتفاق بیفتد. خیلی تاکید می‌کرد که فقط برای رضای خدا کار کنیم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ابوعلی کجاست؟

مشخصات کتاب ابوعلی کجاست؟

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 144

کنگره : BP52/66 ‭/ع6‏‫‬‮‭آ3 1398

دیویی : 297/984

کتابشناسی ملی : 5655575

شابک : 978-622-6689-16-8

سال نشر : 1398

نظرات درباره کتاب ابوعلی کجاست؟