کتاب اخلاق و آداب قضاوت

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 2.2 مگا بایت
صفحات کتاب : 256

خلاصه کتاب اخلاق و آداب قضاوت

معرفی کتاب اخلاق و آداب قضاوت

کتاب اخلاق و آداب قضاوت نوشته جناب آقای محمد کاظم بهرامی است. مهمترین وظیفه دستگاه قضایی اجرای  عدالت و اقامه ی حق و دفع باطل است، اما انجام این وظیفه وابستگی زیادی به  اخلاق و آداب مربوط به قضاوت دارد و اگر عدالت روح قضاوت است، اخلاق و آداب قضا روح عدالت به شمار می آید.

اخلاق و آداب قضاوت در اسلام از شرع انور گرفته شده است و با دقت در آیات  قرآن کریم و روایات صادره از پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت او (علیهم السلام) و با مراجعه به کتاب های فقهای اسلامی، می توانیم اخلاق و آداب قضاء اسلامی  را استنباط و استخراج کنیم.

درکتاب اخلاق و آداب قضاوت به تناسب، از مطالب برخی از کتب و رساله هایی که در این باره  نوشته شده است استفاده شده است، مخصوصا از کتاب ارزشمند «ادب قضا در اسلام » تالیف استاد بزرگوار حضرت آیت الله جوادی آملی(مدظله العالی) که فرازهایی  از مطالب آن در بخش هایی از این کتاب نقل شده و مورد استفاده قرار گرفته  است.

گزیده کتاب اخلاق و آداب قضاوت 

آیات متعدد قرآن کریم دلالت دارد که حکم و داوری، حق انحصاری و پروردگار عالمیان است که آگاه بر سر و علن است و به همهی مسائل آشکار و حقائق پنهان که از دید بشر خارج است احاطه دارد و به همین جهت است که او به وصف خیر الحاکمین و احکم الحاکمین  توصیف شده است.

 ولی در این عالم ماده، قضاوت میان مردم از جانب خداوند به پیامبران خدا تفویض گردیده است و آنان نیز موظفند بر اساس دستورات الهی و آن چه خداوند به آنان ارائه داده است قضاوت کنند. ...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها اخلاق و آداب قضاوت

مشخصات کتاب اخلاق و آداب قضاوت

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 256

کنگره : ‏‫‭BP195/1‭/ب886‮الف‬3 1394‬

دیویی : ‏‫‭297/375

کتابشناسی ملی : 3372219

شابک : 978-964-531-578-6

سال نشر : ‏‫1394

نظرات درباره اخلاق و آداب قضاوت