کتاب اندیشه اسلامی 1

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی

حجم دانلود: 10.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 216

خلاصه کتاب اندیشه اسلامی 1

معرفی کتاب اندیشه اسلامی 1

کتاب اندیشه اسلامی ۱ یکی از واحدهای درسی گروه معارف است که در تمام رشته‌ها به صورت اجباری تدریس می‌شود. در دانشگاه پیام‌نور یکی از اصلی‌ترین منابعی که اساتید برای این درس در نظر گرفته‌اند، کتاب حاضر است. البته ممکن است سایر دانشگاه‌ها هم از این کتاب به عنوان منبع استفاده کنند.

گزیده کتاب اندیشه اسلامی 1

در باب حقیقت انسان دو دیدگاه وجود دارد: مادی و الهی. کسانی که هستی را با ماده برابر می دانند یا انسان را پدیده ای کاملاً مادی تلقی می کنند، تمام قوانین حاکم بر حقیقت انسان را مادی میدانند و معتقدند که با قوانین مادی، که مبتنی بر حس و تجربه است، می توان انسان را شناخت و اصولاً تمام تحلیل های آن ها در باب انسان، مادیگرایانه است.

براساس این تحلیل، انسان، با مُردن و متلاشی شدن جسمش نابود می گردد. گروه دیگر علاوه بر بُعد مادی انسان، به بعد غیر مادی او نیز اعتقاد دارند، و برای انسان علاوه بر بدن مادی، حقیقتی به نام روح، قائلند. ادیان الهی به ویژه دین اسلام با نظر دوّم همراهند. محور همه تعالیم ادیان الهی روح آدمی است و اگر به جسم انسان نیز توجه می کنند، به دلیل تأثیر آن در روح است. این روح غیر مادی را نمی توان با قوانین برخاسته از علوم حسی و تجربی و یا با ابزارهای حسی به مطالعه و بررسی گذاشت. ابزار شناخت آن غیرتجربی و غیرحسی است. براساس این تحلیل، روح یا بُعد غیر مادی انسان، با مُردن و متلاشی شدن جسم از بین نمی رود؛ بلکه حیاتی جاودانه را در عالم آخرت پیش می گیرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 216

کنگره : BP7/7‏‫‭‏‫‭ /س2‮الف‬8 1393

دیویی : 297/07

کتابشناسی ملی : 3188961‬

شابک : 978-964-531-494-9

سال نشر : 1393

نظرات