کتاب صلح امام حسن علیه السلام

پر شکوه ترین نرمش قهرمانانه ی تاریخ

3 از 1 نظر

کتاب چاپی

صفحات کتاب : 463

خلاصه کتاب صلح امام حسن علیه السلام

معرفی کتاب صلح امام حسن علیه السلام 

کتاب صلح امام حسن علیه السلام از معدود آثار تحلیلی و تفصیلی است که درباره زندگانی امام حسن مجتبی(ع)،  موقعیت سیاسی او و شرایط صلح امام با معاویه سخن گفته است. این اثر به همّت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به فارسی ترجمه و توسط انتشارات انقلاب  اسلامی منتشر شده است.

کتاب صلح امام حسن علیه السلام در زمرۀ متقن ترین کتب تاریخی در موضوع خود است و مؤلف در آن به  موضوعاتی پرداخته که در کتب مشابه به آنها کمتر توجه شده است. منابع پژوهشی این اثر نیز قریب به صد منبع معتبر و ارزشمند است. کتاب، فراهم آمده فکری  منظم، مبتکر و قوی است. هماهنگی و پیوستگی اش آن را به صورت جویباری سرشار و لبریز از اندوخته های عقلی و نقلی درآورده و به واحدهایی به هم پیوسته و  به نهایت غنی و کامل- از همه جهاتی که با موضوع متناسب است و موجب ارزش  تمام- همانند ساخته است. پیراستگی اش همراه با جامعیت و روشنی اش همراه با  عمق و نقد تحلیلی اش، نقطه مرکزی این ممیزات است.

مؤلف بیش از آنکه به نقل گزارش های تاریخی بپردازد، به بیان و تحلیل اوضاع و شرایط از نگاه خود پرداخته است، اما با این حال از ارجاع به منابع و  استناد به آنها غفلت نکرده و به منابع مختلفی در متن و پاورقی توجه داده  است که این منابع همان مصادر دست اول تاریخی هستند.

گزیده کتاب صلح امام حسن علیه السلام 

این کتاب در سال ۱۳۴۸ شمسی توسط حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّظلّه  العالی) با عنوان «صلح امام حسن(ع) پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ» به  فارسی ترجمه شد. معظّمٌ له در مقدمه کتاب، انگیزه خویش را این گونه بیان می کند: اینک که با فراهم آمدن ترجمه این کتاب پر ارزش و نامی، جامع ترین و  مستدلترین کتاب درباره «صلح امام حسن» در اختیار فارسی زبانان قرار می  گیرد، این جانب یکی از آرزوهای دیرین خود را برآورده می یابم و جبهه سپاس و شکر بر آستان لطف و توفیق پروردگار می سایم.

پیش از اینکه به ترجمه این کتاب بپردازم، مدتها در فکر تهیه نوشته ای در  تحلیل موضوع صلح امام حسن بودم و حتی پاره ای یادداشت های لازم نیز گرد  آورده بودم؛ ولی سپس امتیازات فراوان این کتاب مرا از فکر نخستین بازداشت و به ترجمه این اثر ارزشمند وادار کرد. مگر که جامعه فارسی زبان نیز ـ چون من ـ از مطالعه آن بهره گیرد و هم برای  اوّلین بار درباره ی این موضوع بسی با اهمیت، کتابی از همه رو جامع، در  معرض افکار جویندگان و محققان قرار گیرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 463

کنگره : ‏‫‬‮‭BP40‏‫‬‮‭/آ7ص8041 1397

دیویی : ‏‫‬‮‭297/952

کتابشناسی ملی : 5259637

شابک : 978-600-8218-39-5

سال نشر : 1397

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات