کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)

با نگاهی به شجره نامه پیامبران در قرآن، پیامبران اوالعزم زندگینامه چهارده معصوم (ع) صحابه اهل بیت (ع) و امامزاده ها و معصوم زاده های ایران

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)

حجم دانلود: 6.6 مگا بایت
صفحات کتاب : 360

معرفی کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)

کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع) نتیجه سال‌ها مطالعه و تلاش نویسنده درزمینه آموزش معارف دینی به جوانان و نوجوانان است. یکی از علومی که قرآن کریم بی‌اندازه بدان توجه نموده است تاریخ است و در بیش از نیمی از آیات خود تاریخ زندگی انبیا وسایر شخصیت ها را به‌طور کوتاه بیان داشته است. هدف قرآن از بیان قصه‌ها و تاریخ گذشته هدایت انسان است تا آدمی با مطالعه تاریخ گذشتگان راه درست آینده را انتخاب کند. 

قرآن کریم دراین باره می‌فرماید: لقدکان فی قصصهم عبره لاولی الالباب (۱۱۱ یوسف (ع)) تاریخ در قرآن کریم عین حقیقت است و هرگز قصه خیالی درآن راه ندارد داستان هستی است سرگذشت خداوند و همه مخلوقات او بویژه انسان است. این کتاب برای شناساندن بزرگان دین به جوانان نوشته شده است تا قدمی باشد برای آشنایی نسل امروز با قرآن.

گزیده کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)

معنای اسم: آدم یعنی آفریده شده از سطح خاک
پدر و مادر: خداوند متعال آدم را از خاک آفرید و جان در او دمید
تاریخ ولادت: قبل از هبوط آدم (ع)
مدت عمر: ۹۳۰ سال
محل هبوط: آن حضرت در کوه صفا و بنا به قول مشهور در کوه سراندیب فرود آمد.
محل دفن: نجف اشرف در کشور عراق
نسب: خدای متعال بعد از خلقت آسمان ها و زمین و سایر موجودات اراده فرمود، سرآمد مخلوقات یعنی انسان را بیافریند و نخستین انسان و پیامبری که سرگذشت او در قرآن ذکر شده حضرت آدم (ع) است.
تعداد فرزندان: آن حضرت فرزندان زیادی داشت که از همه مشهورتر شیث- هابیل و قابیل می‌باشند.

آدم (ع) اولین انسانی است که به آگاهی رسید و از طریق وحی به این امر مهم دست یافت او اولین پیامبر و خلیفه خدا در روی زمین بود و مراد از خلیفة  الله اینست که بتواند صفات حق تعالی را دارا شود. در قرآن کریم بیش از یکصد آیه اختصاص به خلقت حضرت آدم (ع) و زندگی او و همسر و فرزندان وی دارد که به اختصار بدان می‌پردازیم. قرآن کریم در ۳۰ آیه از نحوه خلقت آدم (ع) سخن گفته است خداوند انسان را ابتدا از گل خشکیده آفرید و سپس در او روح زندگی دمید و از فرشتگان خواست که بر او سجده کنند. همگی امر الهی را اطاعت کردند جز ابلیس که از جنیان بود و سرپیچی نمود و موجب شد که از درگاه احدیت رانده شود. آنگاه پس از حضرت آدم همسرش حوا را آفرید و آن دو در بهشت با هم می‌زیستند. 

خداوند به آنان یادآوری نمود که از همه نعمات بهشت بخورند و بیاشامند، الا اینکه از گندم استفاده نکنند. شیطان که از دیرباز دشمن آدم (ع) شده بود تصمیم گرفت او را بفریبد و پس از چند بار تلاش سرانجام او را فریفت و آدم و حوا سرانجام از میوه درخت ممنوعه تناول کردند. به ناگاه بر اثر این نافرمانی خود را عریان یافتند و شرمگین از عمل خویش بفرمان الهی آن دو از بهشت رانده شدند و در زمین مستقر گردیدند و با راهنمایی جبرئیل آدم و حوا توبه نمودند و بر روی زمین زندگی جدیدی را آغاز نمودند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)

مشخصات کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 360

کنگره : BP88‏‫‬‭‏‫‬‮‭/آ5ش3 1395

دیویی : 297/156

کتابشناسی ملی : 4588248

شابک : 978-964-2528-91-2

سال نشر : 1395

نظرات درباره کتاب شجره نامه پیامبران و معصومین (ع)