کتاب شعائر حسینی

بررسی فقهی قمه زنی، تعزیه خوانی، لباس سیاه و حمل علم و نخل

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی شعائر حسینی

حجم دانلود: 1.8 مگا بایت
صفحات کتاب : 279

معرفی کتاب شعائر حسینی

کتاب شعائر حسینی، بررسی فقهی قمه زنی، تعزیه خوانی، لباس سیاه و حمل عَلَم و نخل» نوشته حجت الاسلام نادعلی علی نیا خطیر، مدرس حوزه علمیه قم می باشد. با توجه به اهمیت شعائر حسینی و بررسی شیوه های جدید آن، تاکنون کتاب فقهی قابل توجهی در این خصوص نوشته نشده است و این نخستین کتاب جامع و فقهی در این باره به زبان فارسی است. 

نویسنده در کتاب شعائر حسینی تلاش کرده است تا شعائر حسینی را در قدم اول از نگاه قواعد فقهی و دیدگاه فقها مورد بررسی قرار دهد و در قدم دوم، بُعد حکومتی آن را نیز نشان داده و وظیفه حاکم اسلامی در این‌ باره را پی بگیرد. بنابراین، تحقیق حاضر مشتمل بر مباحث مقدماتی و شش فصل جداگانه است و آن‌ها عبارتند از:

۱. مفهوم‌ شناسی شعائر حسینی (مقدسات)

۲. حاکم اسلامی و اقامه شعائر حسینی

۳. جایگاه گریستن و گریه برای امام حسین(ع) در اسلام

۴. بررسی حکم قمه ‌زنی در فقه شیعی

۵. تعزیه‌ خوانی (شبیه‌ خوانی)

۶. پوشیدن لباس سیاه از نگاه فقه و فقها

گزیده کتاب شعائر حسینی

شعائر حسینی هم‌چون سایر شعائر دینی، تأثیر شگرفی در زنده نگه‌داشتن روحیه دینی و حفظ امنیت اسلامی متدینین، به خصوص شیعیان و یأس و ناامنی دشمنان اسلام داشته است. اهل ‌بیت عصمت و طهارت(ع) با زبان‌های گوناگون و رفتارهای عملی خود به تکریم و تعظیم مجالس سوگواری آن حضرت همّت گماشتند. 

برخی از شعائر حسینی و بعضی از انواع عزاداری‌های نوظهور مانند قمه ‌زنی، از مسیر حقیقی خود خارج شده و به جای آن‌که تبلیغی آشکار و محکم برای دین حنیف اسلام و مکتب حقّه جعفری به شمار آید و دشمنان را مأیوس سازد، تأثیری معکوس داشته است. به همین دلیل نقش حاکم اسلامی در این‌جا کاملاً روشن می ‌شود تا مسیر عزاداری به سمت و سویی هدایت نشود که مقصود و مطلوب دشمنان است.»

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب شعائر حسینی

مشخصات کتاب شعائر حسینی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 279

کنگره : BP260/3‏‫‭/ع86ش7 1395

دیویی : 297/74

کتابشناسی ملی : 4125845

شابک : 978-964-531-919-7

سال نشر : 1395

نظرات درباره کتاب شعائر حسینی