کتاب نبرد در شیاکوه

عملیات محمدرسول الله (ص) و عملیات خاتم النبیین (ص)

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی نبرد در شیاکوه

حجم دانلود: 20.3 مگا بایت
صفحات کتاب : 808

معرفی کتاب نبرد در شیاکوه

کتاب نبرد در شیاکوه نوشته نعمت‌الله سلیمانی‌خواه است که توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است. نبرد در شیاکوه عنوان جلد اول هفدهمین کتاب از مجموعه بزرگ روزشمار جنگ ایران و عراق است که در آن نویسنده با بهره گیری از منابع غنی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به درج مهم ترین وقایع نظامی و سیاسی دوران دفاع مقدس در دی ماه 1360 پرداخته است. در کتاب حاضر حوادث و رویدادهای این مقطع 30 روزه در قالب 389 گزارش تبیین شده است.

گزیده کتاب نبرد در شیاکوه

با گذشت 15 ماه از جنگ عراق علیه ایران، بررسی اجمالی وضعیت ارتش عراق از ابتدای جنگ تاکنون، توان نظامی رو به افزایش ارتش عراق را از لحاظ لجستیکی و تجهیزات مدرن نشان می دهد. در این مورد سپاه پاسداران در گزارشی پس از ذکر دلایل تهاجم عراق به مرزها و شهرهای ایران، به نحوه فرماندهی در ارتش عراق پرداخته و آورده است: « ... در ارتش عراق همانند بعضی از ارتش های دنیا که در دست حاکمانی با خط مشی (و) خویی افراطی خاص قرار دارد، سیستم فرماندهی و مدیریت و سازمان آن به طور دربست و با حداکثر توان دراختیار شخص صدام قرار گرفت و میزان رشد این ارتش از آغاز جنگ تاکنون شاهد خوبی بر این مدعا است.»


 در ادامه گزارش آمده است: «ارتش عراق در آغاز با 5 لشکر پیاده و 4 لشکر زرهی و 2 لشکر مکانیزه و تعداد 10 تیپ مستقل وارد جنگ با ایران شد و این تعداد لشکر درقالب 3 سپاه که تحت فرماندهی وزارت دفاع می باشد اداره می شد، اما پس از یک سال از آغاز جنگ، به علت اهمیت استراتژیک منطقه جنوب، دشمن تصمیم گرفت که سپاه سوم را به دو سپاه تقسیم کند و سپاه چهارم از آن به وجود آمد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب نبرد در شیاکوه

مشخصات کتاب نبرد در شیاکوه

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : روزشمار جنگ ایران و عراق

صفحات کتاب : 808

کنگره : ‏‫‭DSR1602‭‬

دیویی : ‏‫‭955/0843‬‬02

کتابشناسی ملی : 7604233

شابک : 978-964-6315-21-1

سال نشر : 1400

نظرات درباره کتاب نبرد در شیاکوه