کتاب بینش و نگرش

منزل نهم

3 از 1 نظر

کتاب چاپی بینش و نگرش

صفحات کتاب : 286

معرفی کتاب بینش و نگرش


کتاب بینش و نگرش نوشته مجتبی تهرانی است که توسط موسسه فرهنگی پژوهشی مصابیح‌الهدی‏‫ منتشر شده است. عظمت قیام انسان ساز حضرت سیّدالشّهداء سبب شده است که نتوان تنها یک هدف برای آن در نظر گرفت یا تنها از یک بُعد و زاویه به آن نگاه کرد. بر این مبنا، حضرت استاد تلاش کرده اند با مروری بر کلمات و جملات امام حسین(علیه السلام) در طول این حرکت، از مدینه تا کربلا، چارچوبی از اهداف و ابعاد این قیام ارائه کرده و ساختار بحث را با تکیه بر منابع و معارف غنیّ اسلامی، نظیر قرآن کریم و روایات اهل بیت(علیهم السلام) تکمیل نمایند تا مُراد از هر بُعد و هدفی که حضرت سیّد الشّهداء مطرح کرده اند، به درستی روشن شود.

در حقیقت، شیوه ی علمی مباحث استاد، نوعی «تفسیر روایت به آیات و روایات» است. در این شیوه، جملات کلیدی امام حسین(علیه السلام) مبنای «تئوری پردازی علمی» قرار گرفته و سپس به کمک آیاتی از قرآن کریم و سایر روایات اهل بیت(علیهم السلام) تبیین می شود. جاذبه و زیبایی این تفسیر در این است که مخاطب، در خلال این مباحث ضمن دست یابی به فهمی عمیق تر و دقیق تر از کلمات و جملات حضرت، متوجه می شود که هر یک از اهداف قیام عاشوراء را می توان از ابعاد گوناگونِ فقهی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و عرفانی مورد بررسی قرار داد.
مؤسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی، دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی(دام ظلّه العالی) دوره های این مباحث را که تا کنون درباره «تحلیل قیام عاشوراء» توسّط استاد مورد بررسی قرار گرفته است چاپ می کند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب بینش و نگرش

مشخصات کتاب بینش و نگرش

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : سلوک عاشورایی

صفحات کتاب : 286

کنگره : ‏‫‬‭‬‮‭BP10/5‏‫‬‭‬‮‭/ت96س88 1391

دیویی : ‏‫‬‮‭297/08

کتابشناسی ملی : ‫2934669

شابک : ‫‬‮‭978-600-93195-5-8

سال نشر : ‏‫1391

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب بینش و نگرش