کتاب موسیقی و اندیشه ها

و پنج رساله فقهی فارسی

3 از 1 نظر
موضوعات:

کتاب الکترونیکی موسیقی و اندیشه ها

حجم دانلود: 1.9 مگا بایت
صفحات کتاب : 285

معرفی کتاب موسیقی و اندیشه ها

در کتاب موسیقی و اندیشه ها، موسیقی در آغاز دوره اسلامی با توجه به پیشینه هنر در عصر جاهلی و نوع برخورد و مواجهه اسلام با پدیده جاهلی و بررسی تاریخی آیات و احادیث پیامبر اسلام (ص) پژوهش شده و نشان داده شده که اساساً موسیقی در یک فضای سیاسی در صدر اسلام مورد بهره برداری مشرکان قرار می گرفت تا با موسیقی نگذارند مردم به اسلام ایمان بیاورند که مواجهۀ به موقع پیامبر اعظم با آنان موجب شد که به اهداف خود نرسند.

گزیده کتاب موسیقی و اندیشه ها

آهنگ و موسیقی باطنی قرآن چنان است که تجربه آن برای غیر اهل قرآن و غیر اولیاء خدا ممکن نیست. گرچه قافیه ندارد ولی مزایای بهترین نثر و شعر را داراست. وزن ندارد ولی نظم دارد، سجع ندارد ولی فاصله دارد. لذا نثری است شعرگونه و کلامی است مسجّع و این ساختار مخصوص قرآن است. موسیقی باطنی قرآن از ابهّت بیان، حسن تعبیر، زیبایی لفظی و معنوی واژه ‏ها منشأ می‏گیرد. موسیقی از مغز و معانی نغز آن ظاهر می‏ شود و در الفاظ تجلی می‏کند. صفت جلال در معانی و جمال در الفاظ، شکوه و عظمت و فصاحت و بلاغت موسیقی باطنی قرآن را تشکیل می‏ دهد و به همین دلیل بود که عرب جاهلیت عاشق آهنگ قرآن شد و چون عاجز از آوردن نظیر آن گردید، تسلیم شد.

قرآن کریم در وصف مؤمنان راستین می ‏فرماید:

«اِنّما المُؤمنونَ الَّذینَ اِذا ذُکِرَ اللهُ وَجِلَت قُلوبُهم وَ اِذا تُلِیتَ عَلَیهِم آیاتُهُ زادَتْهُم ایماناً»

(همانا مؤمنان حقیقی کسانی هستند که هرگاه یاد خدا رود، قلوبشان خاشع گردد و هر زمان که آیات کلام او بر آنان تلاوت شود، بر ایمانشان افزوده گردد.)


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب موسیقی و اندیشه ها

مشخصات کتاب موسیقی و اندیشه ها

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 285

کنگره : BP232/82‏‏‫‭/‮الف‬9م9 1398

دیویی : 297/4878

کتابشناسی ملی : 5388797

شابک : 978-600-03-2810-8‬‬

سال نشر : 1398

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

خرید نسخه چاپی کتاب از سوره مهر : لینک

نظرات درباره کتاب موسیقی و اندیشه ها