کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری

با مقدمه استاد محمدعلی جاودان

3 از 1 نظر

کتاب چاپی مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری

صفحات کتاب : 272

معرفی کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری

کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری نوشته سیدمرتضی عسکری است که توسط انتشارات ایمان ماندگار منتشر شده است. کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری برگرفته از کتاب معالم المدرستین، تالیف علامه سید‌ مرتضی عسکری می‌باشد. این کتاب، حوادث زندگی امام حسین (ع) و اولاد و اصحاب ایشان را، از زمان مرگ معاویه و آغاز حکومت یزید بن معاویه، تا زمان شهادت آن حضرت، و همچنین ماجراهای پس از شهادت ایشان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کتاب مقتل الحسین (علیه السلام) ، کتابی است به سبک نگارشی سایر مقاتل، که توسط این عالم بزرگوار به رشته‌ی تحریر درآمده است، اگرچه این کتاب، در مقایسه با سایر مقاتل از ویژگی های خاصی برخوردار است:

1-  کثرت استناد به کتب دست اول تاریخی در این کتاب کاملا مشهود است.

2- استفاده‌ی وسیع از منابع و کتب اهل سنت از ویژگی های بارز این کتاب است.

3- چون مرحوم علامه‌ی عسکری (رضوان الله علیه) خود مورخی برجسته و متخصص در زمینه‌ ی تاریخ اسلام بوده اند، لذا مطالب این کتاب با نگاه خاص و دقیقی نوشته شده است. حتی چگونگی ذکر ترتیب حوادث نیز آگاهانه و با نگاهی محققانه صورت گرفته است.

4- ویژگی دیگر این مقتل، اظهاراتی است که خود مولف گهگاه در لا به لای نقل حوادث و معمولا با عبارت: «مولف گوید...»، ابراز می کند. این اظهارات غالباً نکاتی دقیق و تذکراتی محققانه اند.

این کتاب نقل و بررسی حوادث منجر به حادثه‌ی عاشورا را از لحظه‌ی مرگ معاویه و جانشینی یزید بن معاویه آغاز می کند، و سپس ماجرای عدم بیعت امام، دعوت مردم کوفه، پیمان شکنی آنان، ماجرای حر بن یزید ریاحی، حوادث شب عاشورا و ظهر عاشورا و سرانجام حرکت پیامبرگونه‌ی امام سجاد (علیه السلام) و حضرت زینب (سلام الله علیها)، پس از حادثه‌ی ظهر عاشورا را با دقت علمی بسیار، نقل و بررسی می‌کند.

این کتاب بهمراه مقدمه‌ای به قلم استاد گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین محمد علی جاودان توسط موسسه ایمان ماندگار به چاپ رسیده است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری

مشخصات کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 272

کنگره : ‏‫‭‭BP41/5‏‫‭/ع5م73 1393

دیویی : ‏‫‭297/9534

کتابشناسی ملی : 3708524

شابک : 978-600-7107-23-2

سال نشر : 1393

نظرات درباره کتاب مقتل امام حسین علیه السلام علامه عسکری