کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود

حجم دانلود: 18.5 مگا بایت
صفحات کتاب : 182

معرفی کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود


کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود نوشته جعفر البکلی کتابی درباره تاریخ یکی از عجیب ترین حکومت های جهان و شاید عجیب ترین حکومت جهان یعنی حکومت آل سعود در عربستان است. حکومتی موروثی که با خشن ترین شیوه ها حاکمیت را در دست گرفته است. حکومتی که نه قانون اساسی دارد و نه مجلس قانون گذاری. در این کتاب مطالبی درباره شجره‌نامه و خاندان آل سعود، رابطه آنها با آمریکایی‌ها و روش و منش و رفتارهای آنان در مجامع بین المللی و مناسبات سیاسی، طرح کودتا و اختلافات داخلی شاهزادگان سعودی، ظهور مهدی قلابی در مسجد الحرام و شرح حال ناصر السعید یکی از مخالفان سر سخت آل سعود را می‌خوانید.

این کتاب، کتابی تحلیلی یا تخصصی نیست. همانطور که از عنوان آن پیداست، حاوی «چند نما» است از یک تاریخ طولانی با ابعادی مختلف. سعی بر این بوده تا خواننده خصوصا خوانندهٔ عمومی پس از مطالعه، با برخی از زوایای حکومت آل سعود، به اجمال، آشنایی پیدا کند تا اگر خواست، تحقیقاتش را با مطالعهٔ کتب تخصصی در این باره پی بگیرد.این کتاب را با ترجمه وحید خضاب می خوانید.


گزیده کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود


پنجاه سال پس از روزی که آیزنهاور آن یادداشت‌های تمسخر آمیز را درباره ملک سعود در دفترش نوشته بود، جورج دبیلیو بوش هم در کتاب خاطراتش («لحظات تصمیم‌گیری» که در اکتبر ۲۰۱۰ منتشر شد) مطالبی طنزآمیز درباره شخصیت پادشاه سعودی عبدالله بن عبدالعزیز (ولی‌عهد وقت) نوشت که در ۲۵ آپریل ۲۰۰۲ (۵ اردیبهشت ۱۳۸۱) به آمریکا رفته و در مزرعهٔ بوش در تگزاس مهمان او شده بود.

بوش در کتابش آورده است که عبدالله به دلیل بی توجهی اسرائیلی‌ها به طرح صلحی که او یک ماه پیش در نشست (سران عرب در) بیروت ارائه کرده بود، اوضاع درهم ریخته‌ای داشت و همان ابتدای دیدار با بوش از او خواسته بود که «این خوک رو از رام الله بنداز بیرون.» عبدالله تعجب کرده بود که رئیس‌جمهور آمریکا چرا تلفن را همین الان برنمی‌دارد و به شارون دستور نمی‌دهد که سریعا عقب‌نشینی کند. بوش هم پاسخ داده بود که نمی‌تواند اینطور کار دیپلماتیک کند. در اینجا عبدالله بیشتر عصبانی شده و تصمیم می‌گیرد فورا جلسه را ترک کند.

عبدالله در آن زمان اعتقاد داشت که بوش (پادشاه آمریکا) می‌تواند تلفن را بردارد و سر شارونِ خوک داد بزند و به او دستور دهد که فورا از رام الله بیرون برود. و شارون هم نخواهد توانست جلوی حرف پادشاه آمریکا بایستد و با سرِ پایین‌ انداخته، به سرعت امر پادشاه را عملی خواهد کرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود

مشخصات کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 182

کنگره : ‏‫‬‮‭BP244/52‏‫‬‮‭/ب8چ9 1397

دیویی : ‏‫‬‮‭953/8

کتابشناسی ملی : 5575802

شابک : ‏‫‭978-600-8857-85-3‮‬

سال نشر : 1397

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب چند نمای خواندنی از تاریخ درخشان آل سعود