کتاب شوهر آهو خانم

5 از 1 نظر

صوتی شوهر آهو خانم

حجم دانلود: 1.6 گیگا بایت
صفحات کتاب : 800

معرفی کتاب شوهر آهوخانم

کتاب شوهر آهو خانم اثر علی محمد افغانی، یکی از بهترین رمان‌های فارسی در پنجاه سال اخیر است. ماجراهای این کتاب سرگذشت یک یا چند تن و حوادث آن، وقایع روزانه یک یا چند شهر نیست، بلکه تمامی روزگار ما و ماجراهای زمانه همچون شط پهناوری در آن جاری است، و اهمیت این رمان در همین است، در این که همچون آیینه چهار بعدی عظیمی خصوصیات برجسته روزگار ما را منعکس ساخته است.

داستان با توصیف زیبایی از شهر کرمانشاه در یک بعد از ظهر زمستان سال ۱۳۱۳  شروع می شود. سید میران شخصیت اصلی داستان است. او یک نانوای با هیبت و در عین حال با روزه و نماز است. آهوخانم ـ زن زحمتکش و بردبار ـ نمونۀ واقعی زن ایرانی است: زنی بزرگوار که حق و حقوقی ندارد، و همین سبب خواری اوست. تصویر واقع‌گرایانه افغانی، بیمارگونگی تصورات اغلب نویسندگان این دوره نسبت به زن ایرانی را برملا می‌کند. از فصل دوم به بعد، آهوخانم محور داستان قرار می‌گیرد و طرح رمان به یاری او بسط می‌یابد، آدم‌ها و ماجراها گرد او شکل می‌گیرند. آرامش و قابل اعتماد بودن آهوخانم آنچنان بر تمامی داستان تأثیر می‌گذارد که حتی در صحنه‌هایی که حضور ندارد، وجودش محسوس است.

این رمان با استقبال بی‌نظیری در بازار کتاب ایران روبه‌رو شد. انتشار این رمان حجیم در سال ۱۳۴۰ حادثه‌ای مهم در بازار کتاب و ادبیات داستانی ایران بود. شوهر آهو خانم حاصل سال های حبس علی محمد افغانی است او پس از خروج از زندان اقدام به چاپ آن با هزینهٔ شخصی می‌کند زیرا ناشری حاضر به مخاطره برای چاپ بر روی داستان بلند یک نویسندهٔ ناشناس نمی‌شود.قلم علی‌محمد افغانی در ساختن تصاویر بسیار تواناست و از پس بیان جزئیات با ظرافتی خاص برآمده‌ است. خوانندهٔ کتاب هنگام مطالعه می‌تواند تصاویر خانه را به آسانی با توضیحات ظریف نویسنده در ذهن بسازد. امّا بیشتر به جنبه‌های ظاهری توجّه شده‌ است. خواننده حتی جزئی‌ترین اجزای چهره و اندام شخصیّت‌های قصّه، حتی فرعی‌ترین اشخاص، را در ذهن می‌بیند.داستان در سال ۱۳۱۳ در کرمانشاه رخ می‌دهد و درون مایه اصلی داستان با واقعیّت اسف‌بار زندگی زنان در لایه‌های زیرین جامعه در آن سال‌ها ارتباطی نزدیک دارد و در نکوهش آئین چند همسری است. در این رمان مناسبات خانوادگی و ضوابط احساسی و عاطفی مرتبط بدان بازنمایی شده ‌است. این کتاب جایزه بهترین رمان سال را از آن خود کرد.

گزیده ای از کتاب شوهر آهو خانمپشت دستگاه ترازو، که جعبه دخل هم در کنارش بود،
مرد میانه بالا و سیاه چرده‌ای دیده می شد که پالتو خاکستری رنگ از جنس برک خراسان
به تن داشت. پیشانیش بلند و هموار 
ابروهایش پرپشت و چشم‌هایش گیرنده و نافذ بود. درچهره اندکی لاغر و کشیده‌اش، با خطوط عمیق و کاملی که داشت زیرکی نیرومندی خوانده می‌شد که قبل از آنکه خشک
و کاسبکارانه باشد مردانه و مهربان بود. موهای سفید صورت و سرش تا آنجا که از زیر
کلاه تازه باب شده شاپو نمایان بود بر سیاه می چربید. دکمه‌های پالتواش با بیقیدی
لوطی‌واری باز بود و از زیر آن کت و شلوار قهوه‌ای راه راه، جلیقه و حتی بند ساعت
جیبی‌اش به چشم می‌خورد این مرد‌، میران، یا بهتر بگویم چنانکه از تابلوی دکانش
خوانده می‌شد سید میران سرابی، صاحب نانوایی حاضر بود. در شهرستان‌ها به همان نسبت
که جمعیت کم، سلسله وقایع کوتاه، و زندگی روزانه یکنواخت است، همبستگی‌های مردم با
یکدیگر بی‌شمار، دوستی‌ها و دشمنی‌ها مشخص، و معرفت به احوال همگان بی‌زحمت می‌باشد. مرد تنومند و نسبتا پیری که با درشکه از جلوی نانوایی توصیف شده می‌گذشت همین
که میران سرابی را آنجا پشت دستگاه ترازو ایستاده دید سر از درشکه بیرون آورد و در
همان حال عبور با سلام بلند بالا و کاملا خودمانی که کرد توجش را به خود جلب نمود.

صاحب دکان پس از جواب سلام در حالی که به تعقیب
درشکه تا جلوی درگاهی پیش می رفت با لحن احترام آمیز صدا زد:

کجا می روید آقای شجاع، مسلما به بنده منزل؟! ...کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب شوهر آهو خانم

مشخصات کتاب شوهر آهو خانم

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 800

کنگره : ‭PIR7953 ‬

دیویی : ‭8‮فا‬3/63‬

کتابشناسی ملی : 6177082

شابک : 978-964-351-110-4

سال نشر : 1399

نظرات درباره کتاب شوهر آهو خانم