کتاب باش

3 از 1 نظر

کتاب چاپی باش

صفحات کتاب : 127

معرفی کتاب باش

کتاب باش داستانی از مرثا صامتی است که در انتشارات شهید کاظمی به چاپ رسیده است. روایتی که از عشق به امام حسین (ع) سرشار است و به عطر و بوی پیاده روی اربعین آغشته است. مرثا صامتی در داستان کتاب باش روایتی داستانی را که از عشق و انتقام آمیخته است، تعریف می کند. این داستان در مسیر زیارت ابا عبدالله (ع) اتفاق می افتد و با عطر و بوی پیاده روی اربعین، بوی اسپند موکب ها، شیرینی چای عربی و نگاه پر مهر ارباب همراه و هم قدم است.


داستان کتاب ماجرای مردی به نام رحیم است. او به دختری عرب به نام سلیمه دل باخته است و برای به دست آوردن او در مسیر به یک دو راهی می رسد. ناگزیر به انتخاب است. داستان در همسفری این دو زائر می گذرد. دو زائری که یکی تنها و تنها هدفش رسیدن به مقصد، دیدن و زیارت حرم امام است و دیگری در فکر انتقام، دسته چاقو را در دستانش می فشارد.


گزیده کتاب باش


دلم چای می خواهد؛ غلیظ، این قدر که بی خوابی و خستگی دوروزه ام را کم کند. هست؛ تا بخواهم چای شیرین و کتری گلی و منقل سیاه از جلویم رد شده؛ اما چه فایده؟ می ترسم، می ترسم یک لحظه بایستم و ناغافل همان یک لحظه که چشم ازشان برمی دارم غیبشان بزند. هنوز هم دارند بکُش می روند و بنای نشستن ندارند. سحر که راه افتاده ایم تا الان هی شلوغی بیشتر شده و رنگ به رنگ آدم از کنارمان آمده و رفته. هوای دم صبح خنک است و می شود راحت راه رفت. گرسنه ام. از دیروز عصر که بالا آوردم و لاشه کوفتی را شقه کردم یک لقمه نان نخورده ام.


زیرچشمی نگاه می کنم به ابوجعفر. سحر که برای نماز صبح ایستادند کنار موکبش، همه چیز را سپرد به بقیه و بی اینکه چیزی بردارد راه افتاد دنبالمان. هنوز با کسی حرف نزده. از دیشب که مرا کشید پشت چادر موکب چیزی بگوید؛ اما حرفی نزد، رفته توی فکر و صدایش در نمی آید. دشداشه بلند سیاه به هیکل درشت و چهارشانه اش ابهت عجیبی داده. دو سه قدم جلوتر از من راه می رود. پشت سر مردک که کوله سیاهش را انداخته دو طرف شانه و با انگشت های دست چپش دانه های درشت تسبیح یشمی رنگش را بازی می دهد و راه می رود ...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب باش

مشخصات کتاب باش

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 127

کنگره : ‏‫‬‭PIR8131‭‬ ‭

دیویی : ‏‫‬‭8‮فا‬3/62‬

کتابشناسی ملی : 7343562

شابک : 978-622-717796-1

سال نشر : ‏‫1399

نظرات درباره کتاب باش