کتاب یک تکه زمین کوچک

3 از 1 نظر

کتاب چاپی یک تکه زمین کوچک

صفحات کتاب : 293

معرفی کتاب یک تکه زمین کوچک

کتاب یک تکه زمین کوچک نوشته الیزابت لرد است و با سوالی مهم آغاز می‌شود: «در زندگی ام می خواهم چی بشوم؟ هر کدام از ما در برابر این سوال، رویاها و هدف‌های آینده‌مان را به یاد می‌آوریم. اما پاسخ پسری اهل فلسطین، ماجرای این کتاب را رقم می‌زند. جوابی که با لحن و ترجمه نوجوانانه پروین علی پور از حقیقت مبارزه‌ای ناعادلانه پرده بر می‌دارد.

داستان این رمان، درباره پسرانی است که در فلسطین، تحت اشغال ارتش اسرائیل زندگی می‌کنند. زندگی آن‌ها تجربه خاصی است در زمان و مکانی خاص. اما تمام اشغال‌های این‌چنینی، خشن و بی‌رحمانه‌اند و موجب رنج بی‌‌امان اشغال شدگان و درماندگی بی پایان ارتش اشغالگر می‌شوند. پسران این داستان از کسانی که زندگی‌شان را در چنین شرایطی می‌گذرانند، دفاع می‌کنند و می‌کوشند با وجود تمام مشکلات به زندگی ادامه بدهند.


قسمت هایی جذاب از کتاب یک تکه زمین کوچک

نوجوان این داستان فکر می‌کند که اسرائیلی‌ها خیلی انسان‌های بدی هستند و فلسطینی‌ها خیلی خوب‌اند و باید با جنگ و دعوا کارها را پیش ببرد و به همین دلیل از بزرگترها از جمله پدرش هم منتفر می‌شود و معتقد است آن‌ها همیشه کوتاه می‌آیند و اگر خودش بزرگتر شود هرگز در مقابل اسرائیلی‌ها کوتاه نمی‌آید. تا اینکه عموی این پسربچه با او صحبت می‌کند و می‌گوید ما هم خیلی آدم‌های مظلوم و خوب و تافته جدابافته‌ای نیستیم. قدرت به دست هرکسی برسد ممکن است همین کارها را انجام دهد و چون آن‌ها از ما قوی‌تر هستند ما را دستگیر می‌کنند. بنابراین ما باید قوی باشیم.

 از دیگر جذابیت‌های این کتاب شروع داستان و آرزوهای یک پسر 12 ساله بود، اینکه وسیله‌ای اختراع کند تا فولاد تانک‌های اسرائیلی‌ها را آب کند یا قدش مثل برادرش بلندتر شود و ... یعنی مانند همه بچه‌ها آرزوهای مختلفی دارد و چند بعدی است نه تک بعدی. بخش جذاب دیگر داستان جایی است که گشت اسرائیلی‌ها جلوی آن‌ها را می‌گیرد و از آن‌ها می‌خواهد لباس‌های‌شان را درآورند که هم ناراحت‌کننده بود و هم شیطنت‌های این پسربچه کار را جذاب کرده بود. او که هیچ‌وقت پدرش را بدون لباس ندیده، حالا دیدن این صحنه برایش عجیب است مثلا اینکه پاهای پدرش خیلی لاغر است برایش عجیب است و ...


کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب یک تکه زمین کوچک

مشخصات کتاب یک تکه زمین کوچک

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 293

کنگره : PZ7‏‫‭/ل‌9184ی456 1397

دیویی : [ج]823/914

کتابشناسی ملی : 5062003

شابک : ‏‫‭978-600-353-411-7‬‬

سال نشر : 1397

نظرات درباره کتاب یک تکه زمین کوچک