کتاب دوباره فکر کن

قدرت دانستن چیزهایی که نمی دانیم

3 از 1 نظر

کتاب چاپی دوباره فکر کن

صفحات کتاب : 288

معرفی کتاب دوباره فکر کن

کتاب دوباره فکر کن به قلم آدام گرانت که از پرفروش‌ ترین کتاب‌ های نیویورک تایمز در سال 2021 به شمار می‌ آید، رویکردهای تجدید نظر را بررسی می‌ کند و به شما در مورد رها کردن عقاید و تفکرات منسوخ گذشته کمک کرده و می‌ آموزد که چگونه می‌ توانید با وجود اشتباه کردن در زندگی بهتر عمل کنید.

هدف آدام گرانت (Adam Grant) در این کتاب، بررسی رویکردهای تجدیدنظر است. او به ‌دنبال متقاعد کننده‌ ترین شواهد و تعدادی از ماهرترین تجدید نظر کننده‌ های دنیا رفت. تمرکز اولین بخش کتاب دوباره فکر کن: قدرت دانستن چیزهایی که نمی‌ دانیم (Think Again The Power of Knowing What You Do not Know) بر باز کردن ذهن‌ است. همچنین در این بخش متوجه خواهید شد که چرا یک کارآفرین آینده‌ نگر در دام گذشته گیر می‌ کند، چگونه یک دانشمند برنده‌جایزه‌ نوبل از اشتباه کردن لذت می‌ برد، چگونه بهترین پیش‌ بینی‌ کنندگان جهان دیدگاه‌ هایشان را به‌ روز می‌ کنند و چگونه یک فیلم‌ ساز برنده‌ اسکار مبارزات سازنده‌ ای دارد.

دومین بخش به بررسی راهکارهای تشویق سایر افراد به تجدید نظر می‌ پردازد. رویکرد یک قهرمان مناظره‌ بین‌ المللی برای پیروزی در بحث‌ ها و موفقیت یک موزیسین سیاه‌ پوست در ترغیب خودبرتر پندارهای سفیدپوست و کنار گذاشتن بیزاری‌ شان از سیاه‌ ها را می‌ بینید. قدرت گونه‌ خاصی از گوش دادن را خواهید دید که کمک ‌حال یک پزشک برای تغییر ذهنیت والدین نسبت به واکسن شد و به یک قانون‌ گذار کمک کرد تا فرمانده‌ ارتش اوگاندا را متقاعد به حضور در مذاکرات صلح کند.

بخش سوم درباره‌ رویکرد انسان برای ساخت جوامع متشکل از یادگیرنده های مادام‌ العمر است. نقش یک آزمایشگاه متخصصِ گفتگوهای دشوار بر زندگی اجتماعی مردم را خواهید دید که چگونه بهترین رویکردهای ارتباطی شما برای مسائل مناقشه‌ برانگیز نظیر سقط جنین و تغییرات اقلیمی را برملا می‌ کند. نقش معلم‌ ها در مدارس را می‌ بینید که چگونه می‌ توانند با تشبیه فضای کلاس به موزه، ترویج نگاه به پروژه‌ ها با دیدگاه یک نجار و بازنویسی کتب درسی قدیمی و معتبر، قدرت تجدید نظر را به دانش‌ آموزان بیاموزند. رویکرد خلق فرهنگ یادگیری در محیط کار با اولین زن هیسپانیک در فضا را خواهید دید که چطور کنترل ناسا را در دست گرفت تا مانع شکل‌ گیری حوادث متعاقب پس از فاجعه‌ شاتل فضایی کلمبیا شود.

گزیده کتاب دوباره فکر کن

اولین موفقیت مایک، زمانی حاصل شد که دستگاه بارکدخوان سریع برای فیلم‌های دوربین را اختراع کرد و این پدیده چنان اهمیتی در هالیوود داشت که جایزهٔ دستاورد فنی اِمی و اسکار را برایش به ارمغان آورد. البته این دستگاه در قیاس با ابداع بعدی که شرکت او را مبدل به سریع‌الرشدترین کمپانی این سیاره کرد، اختراع کوچکی محسوب می‌شد. دستگاه پرچم‌دار مایک، خیلی زود توجه عدهٔ زیادی از افراد را جلب کرد و گستره‌ای از مشتریان وفادار از بیل گیتس گرفته تا کریستینا آگوئیلرا را برای شرکت به ارمغان آورد. اپرا وینفری طی یک اظهارنظر مبالغه‌آمیز گفته بود: «این ابداع عملاً زندگی مرا تغییر داد. نمی‌توانم بدون آن زندگی کنم». حتی وقتی رئیس‌جمهور اوباما وارد کاخ سفید شد، حاضر نشد دستگاهش را به «سرویس مخفی» تحویل دهد.

ایدهٔ مایک لازاریدیس برای بلک‌بری، یک دستگاه ارتباطی بی‌سیم برای ارسال و دریافت ایمیل بود. در تابستان ۲۰۰۹، تقریباً نیمی از بازار گوشی‌های هوشمند آمریکا در انحصار این شرکت بود. اما در سال ۲۰۱۴، سهم بازارش سقوط کرد و به زیر ۱ درصد رسید.

وقتی یک شرکت اینگونه با سر به زمین می‌خورد، نمی‌توانیم دلیل واحدی را به عنوان عامل سقوط آن شناسایی کنیم، بنابراین سعی می‌کنیم آن را با تعابیر انسانی توصیف کنیم: بلک‌بری نتوانست خود را تطبیق دهد. اما تطبیق با یک محیط متغیر، کاری نیست که از دست کمپانی ساخته باشد – بلکه انسان‌های شاغل در آن باید در طیف وسیعی از تصمیمات روزمره‌شان، چنین رویه‌ای را در پیش بگیرند. مایک به‌عنوان بنیان‌گذار، رئیس و مدیرعامل سازمان، مسئول تمامی تصمیمات فنی و تصمیمات مرتبط با محصولات بلک‌بری بود. هرچند می‌توان نگرش او را جرقه‌ای برای شکل‌گیری تحول گوشی‌های هوشمند دانست، اما ناتوانی او در بازنگری، باعث مرگ کمپانی شد و عملاً ابداعش را نابود کرد. کجای کار اشتباه بود؟

اکثر ما به دانش و تخصص‌مان افتخار می‌کنیم و خیلی دوست داریم پای باورها و عقایدمان بمانیم. در یک دنیای باثبات، چنین طرز فکری منطقی خواهد بود و ثبات عقیدهٔ ما عواید قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. اما مشکل اینجاست که دنیای ما به‌سرعت تغییر می‌کند و باید معادلِ زمانی که صرف تفکر می‌کنیم، برای بازنگری و اصلاح تفکرات‌مان هم وقت بگذاریم.

تجدیدنظر یک مجموعه مهارت و البته یک طرز فکر است. هم‌اکنون خیلی از ابزارهای ذهنی موردنیازمان را در اختیار داریم. فقط باید یادمان باشد که هر از چند گاهی با بیرون آوردن آن‌ها از قفسه، گردوغبار روی‌شان را پاک کنیم.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب دوباره فکر کن

مشخصات کتاب دوباره فکر کن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 288

کنگره : ‭BF441‬

دیویی : ‭153/42‬

کتابشناسی ملی : 7591314

شابک : ‫‭978-622-6840-58-3

سال نشر : 1400

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب دوباره فکر کن