کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود

پیش گامان راه هدایت

3 از 1 نظر

کتاب چاپی زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود

صفحات کتاب : 168

معرفی کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود

کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود به قلم محمد محمدی اشتهاردی به زندگی دو تن از سحابی بزرگوار پیامبر اسلام(ص) پرداخته است.

اویس قرنی از عارفان بزرگ زمان خود که معاصر با رسول اکرم(ص) بود که در یمن زندگی می کرد و در طول حیات خود هرگز نتوانست با پیامبر دیداری داشته باشد و ایشان در باره ی این عارف بزرگ چنین می فرمایند: نفس رحمان از جانب یمن همی یابم.

ابوعبدالرحمن عبدالله بن مسعود، از اصحاب مشهور رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و از صاحبان مصاحف و محدثان و مفسران بزرگ بود. عبدالله در مکه متولد شد. محدثان آورده اند که او در آغاز بعثت بر اثر معجزه ای که از رسول خدا دید، مسلمان شد. به همین جهت او یکی از نخستین مسلمانان صدر اسلام به شمار می رود. پیش از مسلمان شدن در خانه ارقم زندگی می کرد و بعد از قبول اسلام به خدمتگزاری خانه پیامبر اکرم پذیرفته شد.

ابن مسعود از آن دسته از صحابه بود که خیلی زود در پرتو صحبت رسول خدا با رموز قرآن و حقایق اسلام آشنا شد؛ تا جایی که پیامبر او را مامور کرد در مقابل معاندان اسلام بایستد و از اسلام دفاع کند. او نخستین مسلمانی بود که قرآن را به صدای بلند در مکه تلاوت کرد و کافران او را به شدت کتک زدند.

او در بسیای از غزوات پیامبر شرکت داشته است. شاهکارش در جنگ بدر آن بود که ابوجهل، بزرگ ترین دشمن رسول خدا، را با شمشیر خود او سر برید. در نبرد احد و بسیاری از غزوات دیگر پیامبر نیز شرکت داشته است.

ابن مسعود مانند برخی از صحابه، احادیث فراوانی از رسول خدا در فضایل امیرمومنان علی علیه السلام روایت کرده است که از پایه های معتقدات شیعه به شمار می رود. حدیث خلافت، حدیث ولایت، حدیث سیق اسلام علی علیه السلام، حدیث تقرب، حدیث حکمت و. . . که در صحاح ستّه و مدارک معتبر اهل سنت نیز از او نقل شده، از جمله ی آنهاست.  

گزیده کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود

در یکی از روزهای جنگ صفین، حدود هشت‌صد نفر از دودمان مذحج به فرماندهی مالک اشتر، با شهامت عجیبی به دشمن حمله کردند و صفوف دشمن را در هم شکستند و در این نبرد شدید، ۱۸۰ شهید دادند.

تا آن هنگام که پیامبر (ص) در مکه بود، هنوز اسلام به سرزمین یمن نفوذ نکرده بود؛ یعنی پس از هجرت پیامبر (ص) به مدینه، اسلام به این سرزمین راه یافت. اسلام گروهیِ مردم یمن، آن هنگام بود که پیامبر (ص)(در سال دهم هجری) حضرت علی (ع) را برای تبلیغ اسلام به‌سوی یمن اعزام کرد. آن حضرت مردم یمن را به اسلام دعوت کرد؛ قبیلهٔ بزرگ «هَمدان» در محضر علی (ع) به اسلام گرویدند و سپس مردم دیگر یمن، گروه گروه، مسلمان شدند.

به‌احتمال قوی، یکی از گروه‌ها، گروه قبیلهٔ مذحج بوده و اویس قرنی در همین سال (دهم هجری) مسلمان شده است. هم‌چنین می‌توان از قرائن تاریخی حدس زد که اویس حدود سی سال پیش از هجرت متولد شده و هنگام گرایش به اسلام، حدود چهل سال داشته است.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود

مشخصات کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 168

کنگره : ‏‫BP35/5‭‬‭/‮الف‬8‏‫‬‮‭م3 1396

دیویی : ‏‫‬‮‭297/942

کتابشناسی ملی : 4713291

شابک : ‏‫‬‮‭‭978-964-02-2588-2‬

سال نشر : 1396

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب زندگی پرافتخار اویس قرنی و ابن مسعود