کتاب ناطور دشت

3 از 1 نظر

کتاب چاپی ناطور دشت

صفحات کتاب : 296

معرفی کتاب ناطور دشت

کتاب ناطور دشت عنوان داستانی است که در آن سالینجر نویسنده موفق امریکایی با زیبایی و استادی، داستان جوانک تازه بالغی را بیان می کند که یک روز به طور ناگهانی تصمیم می گیرد که مدرسه اش را ترک کند و به نیویورک برود تا چند روزی را مثل آدم های بزرگ خوش بگذراند. تمامی ماجرا از قول هولدن کالفید جوان 16 ساله ای است که سرشار از صداقت و رک گویی است که خوانندگان و از جمله پدرها و مادرها را سرگرم میکند و می خنداند و گاهی نیز ریشه های طغیان جوانی را برایشان روشن میکند.

گزیده کتاب ناطور دشت

هولدن کالفیلد نوجوانی هفده ساله است که در لحظهٔ آغاز رمان، در یک مرکز درمانی بستری است و ظاهراً قصد دارد آنچه را پیش از رسیدن به این جا از سر گذرانده برای کسی تعریف کند و همین کار را هم می کند، و رمان نیز بر همین پایه شکل می گیرد. در زمان اتفاق افتادن ماجراهای داستان، هولدن پسر شانزده ساله ای است که در مدرسهٔ شبانه روزی «پنسی» تحصیل می کند و حالا در آستانهٔ کریسمس به علت ضعف تحصیلی (چهار درس از پنج درسش را مردود شده و تنها در درس انگلیسی نمرهٔ قبولی آورده است) از دبیرستان اخراج شده و باید به خانه شان در نیویورک برگردد.

تمام ماجراهای داستان طی همین سه روزی (شنبه، یک شنبه و دوشنبه) که هولدن از مدرسه برای رفتن به خانه خارج می شود اتفاق می افتد. او می خواهد تا چهارشنبه، که نامهٔ مدیر راجع به اخراج او به دست پدر و مادرش می رسد و آب ها کمی از آسیاب می افتد، به خانه باز نگردد. به همین خاطر، از زمانی که از مدرسه خارج می شود، دو روز را سرگردان و بدون مکان مشخصی سپری می کند و این دو روز سفر و گشت و گذار، نمادی است از سفر هولدن از کودکی به دنیای جوانی و از دست دادن معصومیتش در جامعهٔ پُر هرج و مرج آمریکا.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ناطور دشت

مشخصات کتاب ناطور دشت

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 296

خرید نسخه چاپی : bookroom.ir

نظرات درباره کتاب ناطور دشت