کتاب عصمت در قرآن

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی عصمت در قرآن

حجم دانلود: 287.2 کیلو بایت
صفحات کتاب : 88

کتاب عصمت در قرآن اثر حجت الاسلام و المسلمین رضا محمدی کارشناس برنامه پرسش و پاسخ اعتقادی رادیو معارف.

بحث در اصول عقاید اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است، چون بدون آن نمی توان جهان بینی روشن و بدون نقص ارائه نمود. زیرا در جهان بینی از مبدأ و مقصد عالم و راهی که برای رسیدن انسان به مقصد وجود دارد، بحث می شود. و بدون عصمت، هرگز راهی «تضمین شده» و مطمئن وجود نخواهد داشت، به این ترتیب تمام ارکان جهان بینی متزلزل خواهد بود، این گونه است که در مباحث اعتقادی و به ویژه در بحث راه شناسی و راهنماشناسی، عصمت وسائط و راهنمایان (انبیا، ائمه، فرشتگان) موقعیت خاصّی پیدا می کند.

قرآن کریم، این موضوع را مورد عنایت، گاهی صریح و گاهی ضمنی و تلویحی مورد بحث قرار داده است.

در این نوشتار، ضمن توجّه به تعریف موضوعات و عناوین، تلاش شده که حتّی المقدور به موضوع عصمت از منظر قرآن کریم نگریسته شود. و از آنجا که سنّت یعنی سخنان پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) به منزله شرح و تفسیر و تبیین کلام خدا می باشد، در هر مبحث، مواردی از احادیث نیز نقل شده است.

در سراسر نوشتار تصمیم و تلاش براین بوده که بحث ها به شیوه کلامی مطرح شود، یعنی در هر مورد از دلایل عقلی و نقلی برای اثبات مدّعا بهره گرفته و سرانجام به شبهات مطروحه پاسخ داده شود.

هر چند موضوع می توانست و می بایست به صورت گسترده تر و با مجالی فراخ تر مورد بحث و بررسی قرار گیرد. ولی رعایت اختصار و رعایت قرآنی بودن مباحث در حدّ توان، باعث شد به برخی موضوعات پرداخته نشود، از طرح بعضی شبهات مشابه برخورداری شود، احادیثی تقطیع گردد و...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب عصمت در قرآن

مشخصات کتاب عصمت در قرآن

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 88

کنگره : ‫‬‭‬‮‭BP220/5‫‬‭‬‮‭/م3ع6 1389

دیویی : ‫‬‭297/43‭‮‬

کتابشناسی ملی : 2004494

شابک : 978-600-91524-3-8

سال نشر : 1389

نظرات درباره کتاب عصمت در قرآن