کتاب تاثیر قرآن در پیدایش علوم ادبی

3 از 1 نظر

کتاب الکترونیکی تاثیر قرآن در پیدایش علوم ادبی

حجم دانلود: 717.8 کیلو بایت
صفحات کتاب : 200

این اثر که به قلم حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالله موحدی (عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان) نگاشته شده، به عنوان یکی از واحدهای درسی دانشگاه تدریس می گردد.

در مقدمه این کتاب می خوانیم:
دانش هایی که در حوزه اسلام بالیده و به دنبال آن فرهنگ و تمدن دیرپای اسلامی سامان گرفت و به اوج شکوفایی خود رسید. همه ریشه در آموزه ها و یادآوری های فطرت نهاد این آئین پاک داشت.

بزرگی در این باره گفته است:
چون یک علوم را نظر کنین ببینیم قرآن سبب آن گردید. در آغاز اسلام، علم مسلمانان فقط فراگرفتن قرآن بود و الفاظ و معانی آن را از اصحاب و تابعین یاد می گرفتند و چون الفاظ آن را کلام خدا می دانستند به حفظ کردن کلمه به کلمه آن می کوشیدند و علم قرائت پدید آمد. آنگاه برای حفظ آن از خطای در اعراب و بنا و صحت اعتدال، صرف و نحو تدوین شده و تدوین این دو علم بی تتبع لغت و قواعد ادبی دیگر میسر نبود. آنگاه برای دریافتن فصاحت و بلاغت قرآن، علم معانی و بیان پیدا شد. و برای دانستن تفسیر و معانی این کتاب کریم به اکثر علوم نیازمند گشتند چون تاریخ، هیئت و کلام و امثال آن تا آیات قرآن را تفسیر کنند و چون قرآن به متابعت رسول اطاعت او امر فرموده بود، محتاج به ضبط کلام او گشتند و به تدوین احادیث آن حضرت پرداختند و در صدد جمع گفتار او بر آمدند و برای آنکه حدیث دروغ را از راست تشخیص دهند ناچار گشتند...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب تاثیر قرآن در پیدایش علوم ادبی

مشخصات کتاب تاثیر قرآن در پیدایش علوم ادبی

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 200

کنگره : BP84/8‫‬‮‭/م8ت2 1389

دیویی : 297/153

کتابشناسی ملی : 2073195

شابک : 978-964-202-128-4‬‬‬

سال نشر : 1389

نظرات درباره کتاب تاثیر قرآن در پیدایش علوم ادبی