× حساب کاربری تاریخچه سفارشات شارژ حساب افزایش اعتبار حساب با کارت شارژ کتابخانه من تراکنش های مالی کارت خرید خروج از حساب کاربری
3 / 5

کلیله و دمنه به زبان ساده

موضوعات


خرید کتاب کلیله و دمنه به زبان ساده

نوع محصول: کتاب‌الکترونیکی
حجم دانلود: 801.5 کیلو بایت
صفحات کتاب : 176
3,000 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

اصل کتاب «کلیله و دمنه» هندی و به زبان سانسکریت است و « پنچاتنترا » یعنی پنج کتاب یا پنج پند دارد. نام مؤلف کتاب مشخص نیست و گویا تعدادی قصه عامیانه است که در کنار هم جمع شده.
از منظر این کتاب، انسان مطلوب کسی است که سرشار از عشق به زندگی، تحرک و پویایی باشد و با درایت از عهده حل مشکلات بر آید، تا می تواند در رویارویی با خطرها هوشمندی خود را به کار گیرد و آسان اما سربلند از ماجرا بیرون آید، از هر واقعه تجربه‌ای بیندوزد و در واقعه بعدی، آن تجربه را به کار گیرد.
پنجاتنترا خیلی زود جای خود را در ادب عالم باز کرد. در زمان ساسانیان به دستور انوشیروان، بوذرجمهر طبیب این کتاب را به پهلوی ترجمه کرد. از ترجمه اخیر در سال 570 میلادی کتابی با نام کلیلگ و دمنگ به زبان سریایی برگردانده شد. در قرن هشتم میلادی، ابن مقفع آن را به عربی ترجمه کرد و این ترجمه منشاء تمام ترجمه‌های ایرانی، اروپایی و. . . شد.
در حدود سال 539هجری قمری نیز ابوالمعانی نصرالله بن عبدالحمید منشی کلیله و دمنه را از عربی به فارسی برگرداند. ابو المعالی مردی صاحب ذوق، نکته پرداز و سخن‌شناس بود. سرسپردگی‌اش به دانش و ادبیات، او را بر آن داشت تا خانه‌اش را مجمع فضلا و ادبا قرار دهد. در این جمع، شعر و ادب نقل محفل بود. از میان این جمع، دوستی به نام علی بن ابراهیم اسماعیل نسخه ای از کلیله و دمنه عربی به او هدیه کرد.
ابو المعالی شیفته این کتاب شد و به فکر ترجمه آن افتاد. پس دست‌به‌کار شد و ترجمه بخش‌هایی از آن را هم به نظر دوستان صاحب‌ذوق و هم به نظر بهرام شاه غزنوی رساند. تایید هر دو و تاکید آنان بر ادامه کار مشوق او گردید. احاطه او بر علوم زمان مانع از آن شد که تنها بر ترجمه خشک و یکنواختی از آن اکتفا کند. بدین ترتیب یکی از زیبا ترین نثرهای زبان فارسی به وجود آمد.
این ترجمه ترجمه بسیار زیبایی بود و از همان ابتدا شیفتگان بسیار داشت. از آن نسخه‌ها فراهم آمد و تا دوردست‌ترین سرزمین‌های پارسی‌زبان نفوذ کرد و سرمشق نویسندگان و گویندگان همه نسل‌‌ها گردید.

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : برگزیده داستان های کهن فارسی

صفحات کتاب : 176

کنگره : ‫PIR8151‭‬ ‭/ی9‫‭ک8 1387

دیویی : ‫‭8‮فا‬3/62

کتابشناسی ملی : 2211196

شابک : 964-94568-5-6‬

سال نشر : 1387

فهرست

مقدمه
کلیله و دمنه نوشته بوذرجمهر
برزویه طبیب
داستان شیر و گاو
پیگیری کار دمنه و محاکمه او
داستان کبوتر طوقدار و یاران
داستان جغدها و کلاغ ها
داستان میمون و لاک پشت
داستان زاهد و راسو
داستان موش و گربه
داستان پرنده و شاهزاده
داستان شیر و شغال
داستان ماده شیر و بچه هایش
داستان زاهد و مهمان
داستان بلار و برهمن ها
داستان زرگر و سیاح
داستان شاهزاده و یارانش

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات

98917****5186

رعالیه

1397/3/2

پاسخ