کتاب تحلیلی از مناسک حج

5 از 6 نظر

نویسنده:

ارائه دهنده: تامین محتوای نگین

کتاب‌الکترونیکی

حجم دانلود: 1.2 مگا بایت
صفحات کتاب : 261

خلاصه کتاب تحلیلی از مناسک حج

به نام یک "دین شناس"، و بویژه، رشتة علمی ام: "تاریخ ادیان" – یعنی (به تعبیر فرانسیس بیکن) با "چشم خشک علمی"، و نه "چشم اشک آلودة احساس دینی و تعصب فرقه ای" - در بررسی "رسالت"های دینی تاریخ، و "سیر تحول تاریخی" هر دینی 1 و مقایسة میان "آنچه بوده است" با "آنچه شده است" و آنگاه، مقایسة این "فاصله"ها - فاصلة
"حقیقت" و "واقعیت" ادیان - با یکدیگر، به این نتیجه رسیده ام که:
"اگر هر دینی را، از نظر رسالتی که در رستگاری انسان به عهده دارد، ارزیابی کنیم، هیچ رسالتی را در رشد اجتماعی - خودآگاهی، حرکت، مسئولیت، آرمان خواهی انسانی، بینش اجتماعی، روح عدالت جوئی و عزّت طلبی و بالاخره، واقعیت گرائی و طبیعت نگری و سازگاری با قدرت مادی و پیشرفت علمی و سازندگی و مدنیت و روح پیکارجوئی فکری و گرایش مردمی... - مترقی تر و در عین حال، آگاه تر و نیرومندتر از مکتب توحید ابراهیمی، در رسالت محمد(ص) - اسلام - نمی شناسم. و در عین حال، هیچ رسالتی را نمی شناسم که به اندازة اسلام، در راه انحطاط، پیش رفته باشد و میان "آنچه بوده است"، با "آنچه شده است"، فاصله ای را تا حد تناقض، طی کرده باشد!
"اگر اسلام امروز را با دیگر ادیان منحط یا منحط شدة جهان مقایسه کنید، شاید این قضاوت مرا نادرست بشمارید، اما، چنین مقایسه ای نادرست است. میزان انحراف هر حقیقتی را، باید در سرگذشت خود آن حقیقت، اندازه گرفت و با خط سیر نخستینش و نقطة آغاز حرکتش، سنجید".
"و اگر، با همین شیوه، میان مذاهب اسلامی، به بررسی و ارزیابی و سنجش بپردازیم، تشیع را در اسلام، آن چنان خواهیم یافت، که اسلام را در ادیان".
و شگفتا!...

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

مجموعه اثر : مجموعه آثار دکتر علی شریعتی

صفحات کتاب : 261

کنگره : ‫‬‭BP188/9‫‬‭ /ش4ح3 1350

دیویی : ‫‬‭297/357

کتابشناسی ملی : 1849808

سال نشر : 1350

نظرات

Seddiq Husaini

خیلی کتاب خوبیه

1399/10/21

پاسخ
98915****9314

این کتاب عالیه. ممنون از شما

1395/2/25

پاسخ