3 / 5

آغا محمد خان قاجار

بیرحم ترین شاه ایران

ناشر : پر

نویسنده :

موضوعات


دانلود کتاب آغا محمد خان قاجار

نوع محصول: کتاب الکترونیکی
حجم دانلود: 3.4 مگا بایت
صفحات کتاب : 848
8,600 تومان
افزودن به سبد خرید

خلاصه اثر

درست زمانی که حکومت زند به پادشاهی وکیل‌الرعایای ایران دوران شکوه و آبادانی خود را می‌گذراند در طایفه ترکان و ایل قاجار فرزندی در دامان مادری مقتدر پرورش می‌یافت که او را برای حکومتی جسورانه رشد داد . جیران پس از مرگ محمدحسن خان همسرش، انتقام او را به فرزندش آغامحمدخان سپرد و او را سفارش کرد تا آخرین فرد زند را در ایران نابود کند و آغامحمدخان چه خوب سفارش مادر را گوش سپرد و فجایعی در تاریخ آفرید که هرگز از یادها نخواهد رفت .
آغامحمدخان قاجار بسیار سنگدل و بیرحم و کینه‌توز و انتقامجو بود و برای رسیدن به مقام سلطنت از هیچ عمل پست و شرم‌آوری خودداری نکرد. از جمله رفتار ظالمانه و زشت وی با لطف‌علی‌خان‌زند و قتل و یا کور کردن برادرانش است که قساوت و سنگدلی این خواجه قاجاری را تایید می‌کند.
آغامحمدخان قاجار پس از وفات وکیل‌الرعایا‌ فرصت را مغتنم شمرد و از شیراز فرار کرد و به استرآباد رفت و به امید جمع‌آوری لشکر بین قاجارهای آشاقه‌باش و متحدانش (ترکمن‌ها) رفت. هدف خواجه قاجار متحد کردن دو ایل آشاقه‌‌باش و یوخاری‌باش قاجار و نیز ترکمن‌های یموت و گوگلان بود که در اختلاف دائمی به سر می‌بردند و با ایجاد اتحاد بین آن‌ها زمینه قیام و شورش بر علیه زندیان ایجاد کرد تا در آینده با کمک لشکریان قاجاری و ترکمن‌های گوگلان و یموت زمام امور ایران را در دست گرفت. ایران در آن زمان به علت اختلاف بین شاهزادگان زندی و دیگر حکام ولایات دستخوش آشوب و هرج و مرج شده بود و این آشوب تمامیت ارضی ایران را به خطر می‌انداخت زیرا باز هم مثل دوران اواخر صفوی ایران از طرف همسایگان شمالی و شرقی و غربی در امنیت کامل نبود و در معرض تهدید دشمنان قرار گرفته و در همین ایام بود که آقا محمد خان قاجار با اقتدار کامل به کمک نیروی قاجار و ترکمن‌های یموت و گوگلان ظهور کرد. اگر بیرحمی و سنگدلی خواجه قاجار را در نظر نگیریم او را مردی خواهیم یافت که با اقتدار کامل و با درایت و تفکر شگفت‌انگیز توانست در مقابل تهدیدات همسایگان ایران. تمامیت ارضی کشور را حفظ کند...

برچسب ها

مشخصات

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 848

کنگره : ‫‬‭DSR1333‫‬‭/پ23آ6 1394

دیویی : ‫‬‭955/0742‬

کتابشناسی ملی : 4055651

شابک : ‫‬‭978-600-8137-06-1

سال نشر : 1394

فهرست

مقدمه
توطئه یی علیه نادرشاه
محمدحسن خان مردی از استرآباد
محمدخان در ترکمن صحرا
بازگشت محمدخان به استرآباد
محمدخان در میدان نبرد
محمدخان در مرگ پدر
محمدخان و سوگند به مادر
آغامحمدخان در حضورکریم خان زند
زندگی آغامحمدخان در دربار کریم خان
آغامحمدخان در شیراز
حسین قلی خان در دربار کریم خان
سودابه در بستربیماری
حسین قلی خان در بندر گز
مرگ حسین قلی خان
کریم خان در بستر بیماری
آغامحمدخان در تهران
لطفعلی خان زند و آغامحمدخان قاجار
پس از 16 ماه!
توطئه یی علیه آغامحمدخان
دستگیری آغامحمدخان
لطفعلی خان در قلعه ی لار
دفتر چهارم : لطفعلی خان زند
بازگشت آغامحمدخان به شیراز
تاجگذاری آغامحمدخان
منابع و مواخذ :

محصولات مشابه

بیشتر

نظرات