کتاب پری خان خاتون

شاهزاده باهوش صفوی

4 از 1 نظر

ناشر: پر

نویسنده:

کتاب الکترونیکی پری خان خاتون

حجم دانلود: 1.9 مگا بایت
صفحات کتاب : 528

با ظهور دولت صفویه به ویژه انتقال پایتخت در اوایل قرن یازدهم هجری به اصفهان در دوره سلطنت شاه عباس اول (1038 ـ 996ه••• .ق) اصفهان نه تنها به عنوان یک پایگاه برجسته سیاسی بلکه از لحاظ فرهنگی، علمی و هنری نیز سرآمد گردید. در این دوران نیز شاهد درخشش تعداد قابل توجهی از بانوان در عرصه های مختلف علمی و فرهنگی هستیم. این بانوان از خانواده های سرشناس و اهل علم زمان خود بودند و یا از سایر طبقات مردم و حتی در برخی موارد از طبقات حاکم چون زنان و دختران پادشاهان، درباریان و سران کشور که در علم آموزی یا تأسیس مؤسسات فرهنگی و علمی و عام المنفعه مانند مدارس، کتابخانه ها، مساجد، کاروانسراها و … در زمان خود فعال و مثمرثمر بوده اند...
یکی از زنان قدرتمند و سیاستمدار دربار صفوی که در تحولات سیاسی دوره خود نقشی مهم داشت و توانست با اقتدار خاص خود دو تن از شاهزادگان صفوی را به سلطنت برساند، پَری‌خان خانُم (۹۵۵ـ ۹۸۵) ، دختر شاه طهماسب اول صفوی بود.
مادرش سلطان آغاخانم، از زنان چرکس حرم‌شاه طهماسب، و دایی وی شمخال سلطان از سرداران با نفوذ و رییس سپاهیان چرکس بود.
پری‌خان خانم که از تحصیلات بسیار خوبی برخوردار بود، به زودی در دستگاه پدر صاحب نفوذ شد. او علاوه بر کشورداری و سیاست، زنی شاعره و متخلص به «حقیقی» بود. گفته‌اند که شاه طهماسب چنان به او علاقه داشت که راضی به شوهر دادنش نمی‌شد.
اما زندگی به پری‌خان خاتون تا زمانی روی خوش نشان داد که پدرش شاه طهماسب زنده بود و با مرگ پدر و نزاع بر سر جانشینی پادشاهی میان پسران شاه، تنها دختر شاه در نگرانی و ترس و وحشت روزگار گذراند تا جایی که برادرش محمدمیرزا که با عنوان سلطان محمد خدابنده بر تخت سلطنت جلوس کرد.
اما سلطان محمد خدابنده تحت تأثیر تلقینات همسرش، فرمان قتل پری‌خان خانم را صادر کرد.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب پری خان خاتون

مشخصات کتاب پری خان خاتون

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 528

کنگره : ‫‭DSR1188‫‭/پ2پ4 1394

دیویی : ‫‭955/071

کتابشناسی ملی : 4055652

شابک : ‫‭978-600-8137-07-8‬‬

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب پری خان خاتون