کتاب ماه تمام من

3 از 1 نظر

ناشر: دلیل ما

نویسنده:

کتاب الکترونیکی ماه تمام من

حجم دانلود: 701.3 کیلو بایت
صفحات کتاب : 120

وجه تسمیه کتاب به دلیل لقب «قمر بنی هاشم» است. کتاب در 14 هلال تدوین شده که مراعات و نظیری به سیر کامل شدن ماه در آسمان از هلال شب اول تا بدر در شب چهاردهم است.
در این اثر هر هلالی ضمن این‌که روایتی مستقل از بخشی از حادثه عاشورا دارد، متصل به داستان اصلی کتاب است. هلال اول مربوط به اعلام خبر شهادت امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) به ام‌البنین در شهر مدینه است. در ادامه با بازگشت به گذشته، ام‌البنین به یاد خوابی می‌افتد که پیش از ازدواج با حضرت علی (ع) دیده و داستان تولد حضرت ابوالفضل (ع) بیان می‌شود. در این هلال بخش‌هایی از زندگی حضرت انتخاب شده‌اند که روایت عاطفی دارند.
پنج هلال نخست کتاب مقدمه‌ای برای ورود به سرزمین کربلا از شب هفتم محرم است. مساله سقایت حضرت ابولفضل (ع) در بخش‌هایی از کتاب به تفصیل مطرح شده است. در هلال‌های ششم تا نهم موضوعاتی مانند امان‌نامه شمر، مهلت‌گرفتن در شب عاشورا و اعلام وفاداری اصحاب مطرح می‌شود. هلال‌های دهم تا دوازدهم نیز به مساله شهادت ابوالفضل اشاره دارند و هلال‌های سیزده و چهارده با رویکرد ادبی حال امام حسین (ع) پس از شهادت حضرت عباس را شرح می‌دهد. موضوع این فصل درباره اسارت اهل‌بیت (ع) در نبود حضرت ابوالفضل (ع) است.
این کتاب نوعی مقتل و محور اصلی داستان کربلاست. این اثر یک پژوهش تاریخی نیست، اما در تدوین آن از منابع و اسناد معتبر تاریخی استفاده شده است.
کتاب «ماه تمام من» تاریخ را با سوز و گدازی ادبی برای برانگیختن احساس مخاطب روایت می‌کند. مخاطب قرار دادن شخصیت اصلی داستان نیز از ویژگی‌های کتاب است که سبب می‌شود خواننده بیشتر احساس همدردی کند؛ انگار که خود خواننده روضه را روایت می‌کند.

کتاب های مرتبط

بیشتر

برچسب ها کتاب ماه تمام من

مشخصات کتاب ماه تمام من

نوع اثر : کتاب

صفحات کتاب : 120

کنگره : ‫PIR8334‭‬ ‭/ھ9‭م2 1394‬

دیویی : ‭8‮فا‬8/862‬

کتابشناسی ملی : 4161412

شابک : 978-964-397-978-2

سال نشر : 1394

نظرات درباره کتاب ماه تمام من