دسته‌بندی‌ها:
آموزشی اخبار و رویدادهای حوزه کتاب بررسی و نقد کتاب خلاصه کتاب عمومی مسابقات و چالش های کتابخوانی معرفی انتشارات معرفی کتاب معرفی نویسندگان و مترجمان
مجله فراکتاب
پیش فرض

افزایش سرانه مطالعه

اردیبهشت 1403 . علی مهدوی

احسان جوانشیر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد گفت: فروش مجازی کتاب در سال‌های اخیر تاثیر زیادی بر افزایش سرانه مطالعه داشته است و آمار فروش چندین هزار نسخه الکترونیک و صوتی که در همه سکوهای کتابخوان به فروش می‌رسند بر این حرف صحه می‌گذارد.

افزایش سرانه مطالعه

احسان جوانشیر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد گفت:

فروش‌مجازی کتاب در سال‌های اخیر تاثیر زیادی بر افزایش سرانه مطالعه داشته است و آمار فروش چندین هزار نسخه الکترونیک و صوتی که در همه سکوهای کتابخوان به فروش می‌رسند بر این حرف صحه می‌گذارد.

وی افزود: همچین در سرتاسر کشور در هفته‌ها و ماه‌های سال مشاهده می‌کنیم که پویش‌ها و جمع‌خوانی‌های متعددی بر اساس نسخه الکترونیکی کتاب برگزار می‌شود.

بزرگترین مانع در کتابخوانی

به نظر می‌رسد گسترش رسانه‌های تصویری و شبکه‌های اجتماعی بزرگترین مانع برای افزایش سرانه مطالعه و گسترش فرهنگ مطالعه باشد. در درجه بعد با توجه به افزایش هزینه‌های نشر قیمت بالای کتاب‌ها نیز علت دیگری برای این موضوع است.

مدیر فراکتاب با اشاره به اختلاف قیمت قابل ملاحظه نسخه چاپی و الکترونیکی کتاب بیان کرد:

تبدیل شدن گوشی همراه به بخش جدانشدنی زندگی امروزه مردم باعث شده با خواندن نسخه الکترونیک، همواره افراد یک کتابخانه همراه در دست داشته باشند. لذا تمام این مسائل باعث شده فروش مجازی کتاب سرانه مطالعه کتابخوانی افزایش یابد لذا در نمایشگاه کتاب تهران هم نباید از این ظرفیت غافل شد.

چگونه فرهنگ کتابخوانی را افزایش دهیم

جوانشیر با اشاره به مزایای نسخه‌ی الکترونیکی کتاب‌ها بیان کرد:

هزینه پایین کتاب، همواره در دسترس بودن کتاب‌ها در هر زمان و مکانی، امکان مطالعه بدون اینترنت، امکان جستجو در متن کتاب برخی از مزایای این کتاب‌ها است.

احسان جوانشیر مدیر فراکتاب

فرهنگ کتاب خوانی

وی در خصوص لزوم فرهنگ‌سازی بیشتر برای این نوع از مطالعه تصریح کرد:

نهادهای متولی فرهنگ در کشور باید برای این کار فرهنگ‌سازی را آغاز کنند چرا که هنوز بخش زیادی از مردم با این سبک غریبه هستند همچنین اینکه ناشران هم باید از نسخه دیجیتال کتاب‌ها حمایت کنند. ما هنوز ناشرانی را داریم که با وجود پیشرفت سریع فناوری و فراگیر شدن گوشی همراه برای تمام سنین و اقشار جامعه، همچنان اعتقاد دارند که کتاب فقط باید چاپی باشد و در برابر دیجیتال شدن مقاومت می کنند.

اپلیکیشن کتابخوان فراکتاب اولین کتابخوان دیجیتال و قانونی کشور است.

متن کامل خبر در خبرگزاری کتاب ایران ایبنا را در لینک ذیل ببینید.

افزایش سرانه مطالعه

برای ثبت رای روی ستاره ها کلیک کنید!
[تعداد: 1 میانگین: 5]
علی مهدوی
علی مهدوی
من علی مهدوی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی فن‌آوری اطلاعات و از سال 1392 در فراکتاب در حال فعالیت هستم ... بیوگرافی کامل
دیدگاه شما چیست؟
شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *