دسته‌بندی‌ها:
آموزشی اخبار و رویدادهای حوزه کتاب بررسی و نقد کتاب خلاصه کتاب عمومی مسابقات و چالش های کتابخوانی معرفی انتشارات معرفی کتاب معرفی نویسندگان و مترجمان
مجله فراکتاب
پیش فرض

زندگینامه شهید چمران pdf

خرداد 1403 . سمانه خوش انگشت

شهید مصطفی چمران ساوه‌ای (۱۰ مهر ۱۳۱۱ – ۳۱ خرداد ۱۳۶۰) سیاستمدار و فیزیکدان ایرانی و عضو نهضت آزادی ایران بود که به‌عنوان وزیر دفاع ایران، همراه امام موسی صدر در تشکیل جنبش امل (لبنان)، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، از فرماندهان در جنگ ایران و عراق و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم بود. در این مقاله چند کتاب زندگینامه شهید چمران pdf در قالب الکترونیک معرفی شده است.

زندگینامه شهید چمران خیلی کوتاه

شهید چمران در سال 1311 در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات در دانشگاه تهران، مدارک فوق لیسانس و دکترای خود را از دانشگاه‌های تگزاس و برکلی آمریکا در رشته فیزیک پلاسما اخذ نمود. در سال 1349 به مبارزان لبنان پیوست و در سال 1357 به ایران بازگشت و در سال 1358 به وزارت دفاع منصوب شد. نمایندگی امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع، نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و فرماندهی ستاد جنگ‌های نامنظم در مناطق جنگی غرب کشور از مسئولیت‌های دیگر شهید چمران بود. ایشان سرانجام در سال 1360، در دهلاویه به شهادت رسیدند.

زندگی نامه شهید چمران از تولد تا شهادت

مصطفی چمران در سال ۱۳۱۱ در تهران بدنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در مدرسه انتصاریه و دوران متوسطه در دارالفنون و البرز در سال ۱۳۳۲ در رشته الکترومکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در دوران تحصیل خود بسیار ممتاز بود سپس با دریافت بورسیه تحصیلی به دانشگاه تگزاس آمریکا رفت و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق شد، سپس برای اخذ مدرک دکتری به ایالت کالیفرنیا رفت.

چمران پس از حضور در آمریکا با همفکری چن تن از دوستانش شاخه نهضت آزادی ایران در خارج از کشور را تاسیس کرد و با همکاری ابراهیم یزدی برای اولین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را تاسیس کرد و به دلیل فعالیت‌های او بورس تحصیلی شاگرد ممتازی از سوی رژیم قطع شد.

او در کنار زبان فارسی به زبان ‌های ترکی، عربی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تسلط کافی داشت.

بعد از بازگشت به ایران، مصطفی چمران وزیر دفاع ایران در دولت مهدی بازرگان و نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و بنیانگذار ستاد جنگ‌های نامنظم شد.

در سحر گاه سی ویکم خرداد ماه سال 60 پس از به شهادت رسیدن ایرج رستمی فرمانده منطقه دهلاویه در حین انتخاب جایگزین به جای ایرج رستمی وحین سرکشی به سنگرها مورد اصابت گلوله دشمن قرار می گیرد و روح ملکوتی او به خدا می پیوندد.

در این مقاله به چند کتاب، که درمورد شهید چمران می باشد اشاره می کنیم.

کتاب شهید چمران به روایت همسرش

کتاب شهید چمران جلد اول از مجموعه کتاب های نیمه پنهان ماه می باشد که توسط حبیبه جعفریان نوشته شده است. نیمه پنهان ماه چمران به داستان مرد صالحی که یک روز در این سرزمین به خلوص قدم می‏زد از زبان همسرش غاده جابر می‏ پردازد.

دانلود کتاب نیمه پنهان ماه شهید چمران در فراکتاب در دسترس شماست. با نصب نرم افزار این کتاب الکترونیک را در نرم افرم افزار فراکتاب به صورت آنلاین یا آفلاین مطالعه کنید. همچنین در فروشگاه اینترنتی فراکتاب امکان تهیه کتاب چاپی شهید چمران فراهم شده است و شما می توانید این اثر را در قالب هرکدام از این 2 حالت خریداری کنید.

15 تخفیف

نیمه پنهان ماه شهید چمران

کتاب شهید چمران جلد اول از مجموعه کتاب های نیمه پنهان ماه می باشد که توسط حبیبه جعفریان نوشته شده است. نیمه پنهان ماه چمران به داستان مرد صالحی ک...
حبیبه جعفریان
نویسنده
روایت فتح
ناشر
پیش نمایش و خرید
پیش نمایش و خرید

کتاب پاوه سرخ

کتاب پاوه سرخ به قلم داوود بختیاری دانشور، زندگینامۀ داستانی شهید مصطفی چمران، از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس را روایت می‌کند. بخش آغازین اثر با عنوان قهرمان، به زندگینامۀ مختصر این شهید بزرگوار، فعالیت‌های سیاسی در کشورهای آمریکا و لبنان، بازگشت به وطن پس از 21 سال، قبول منصب وزارت دفاع، نمایندگی مردم تهران در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و… پرداخته است.

دانلود کتاب پاوره سرخ در فراکتاب در دسترس شماست. با نصب نرم افزار این کتاب الکترونیک را در نرم افرم افزار فراکتاب به صورت آنلاین یا آفلاین مطالعه کنید. همچنین در فروشگاه اینترنتی فراکتاب امکان تهیه این کتاب فراهم شده است و شما می توانید این اثر را در قالب هرکدام از این 2 حالت خریداری کنید.

15 تخفیف

پاوه سرخ

معرفی کتاب پاوه سرخکتاب پاوه سرخ به قلم داوود بختیاری دانشور، زندگینامۀ داستانی شهید مصطفی چمران، از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس را روایت می‌کند. بخ...
داوود بختیاری دانشور
نویسنده
انتشارات سوره مهر
ناشر
پیش نمایش و خرید
پیش نمایش و خرید

کتاب مرگ از من فرار می کند

کتاب مرگ از من فرار می کند داستان های شنیدنی از مصطفی چمران, از تحصیل در آمریکا تا شهادت در دهلاویه می باشد. «مرگ از من فرار می کند» داستان هایی شنیدنی از عارف بی نظیر جبهه هاست. داستان هایی از روزهایی که «مصطفی چمران» در امریکا درس می خواند، از روزهایی که در لبنان می جنگید، از روزهایی که در دهلاویه و سوسنگرد مسوول عملیات چریکی شده بود.

دانلود کتاب مرگ از من فرار می کند، در فراکتاب در دسترس شماست. با نصب نرم افزار این کتاب الکترونیک را در نرم افرم افزار فراکتاب به صورت آنلاین یا آفلاین مطالعه کنید. همچنین در فروشگاه اینترنتی فراکتاب امکان تهیه این کتاب فراهم شده است و شما می توانید این اثر را در قالب هرکدام از این 2 حالت خریداری کنید.

10 تخفیف

مرگ از من فرار می کند

کتاب مرگ از من فرار می کند مجموعه ای از خاطرات و توصیفات اطرافیان از شهید چمران است، نوشته ی فرهاد خضری، کاری از انتشارات روایت فتح می باشد. معرفی کت...
فرهاد خضری
نویسنده
روایت فتح
ناشر
پیش نمایش و خرید
پیش نمایش و خرید

کتاب پاوه سرخ

کتاب پاوه سرخ به قلم داوود بختیاری دانشور، زندگینامۀ داستانی شهید مصطفی چمران، از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس را روایت می‌کند.

بخش آغازین اثر با عنوان قهرمان، به زندگینامۀ مختصر این شهید بزرگوار، فعالیت‌های سیاسی در کشورهای آمریکا و لبنان، بازگشت به وطن پس از 21 سال، قبول منصب وزارت دفاع، نمایندگی مردم تهران در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و… پرداخته است.

برای دانلود کتاب پاوه سرخ به اپلیکیشن فراکتاب مراجعه کنید. این کتاب به صورت چاپی نیز فابل خریداری می باشد.

15 تخفیف

پاوه سرخ

معرفی کتاب پاوه سرخکتاب پاوه سرخ به قلم داوود بختیاری دانشور، زندگینامۀ داستانی شهید مصطفی چمران، از فرماندهان بزرگ دفاع مقدس را روایت می‌کند. بخ...
داوود بختیاری دانشور
نویسنده
انتشارات سوره مهر
ناشر
پیش نمایش و خرید
پیش نمایش و خرید

همیشه مسافر

کتاب همیشه مسافر اثری از حسین نصرالله زنجانی می باشد که توسط انتشارات فاتحان منتشر شده است. کتاب حاضر، با موضوع جنگ ایران و عراق (۱۳۵۹ـ۱۳۶۷) روایت داستانی زندگی شهید «مصطفی چمران» (۱۳۱۱ـ۱۳۶۰) است. روایت شرح دلاوری‌ها، سجایای اخلاقی، فعالیت‌های ایشان به همراه امام صدر در برگزاری تشکیلات نظامی در جنوب لبنان برای ترویج اسلام در تشکیل سازمان «امل» و بسیاری از فعالیت‌های شهید چمران و نحوة به شهادت رسیدن ایشان است. کتاب با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگه داشتن یاد و خاطرة شهدا و حماسه‌آفرین‌های ایران زمین تهیه شده است.

برای دانلود این کتاب، به اپلیکیشن فراکتاب مراجعه کنید.

همیشه مسافر

سکوتی سرد و سنگین همه جا را فرا گرفته بود؛ سکوتی که به آرامش پیش از توفان می مانست و روح و روان او را به سختی آزرده می کرد. با این همه، گاه و بی گاه ص...
حسین نصرالله زنجانی
نویسنده
فاتحان
ناشر
پیش نمایش و خرید
پیش نمایش و خرید

کتاب یادگاران چمران

«یادگاران 1» عنوان کتابهایی است که بنا دارد تصویرهایی از سالهای جنگ را در قالب خاطره های بازنویسی شده، برای آنها که آن سالها را ندیده اند، نشان بدهد. این مجموعه راهی است بر سرزمینی نسبتاً بکر میان تاریخ و ادبیات، میان واقعه ها و بازگفته ها، خواندنشان تنها یادآوری است، یادآوری این نکته که آن مردها بوده اند و آن واقعه ها رخ داده اند؛ نه در سالها و جاهای دور، در همین نزدیکی…

برای دانلود کتاب یادگاران به اپلیکیشن فراکتاب مراجعه کنید. این کتاب به صورت چاپی نیز فابل خریداری می باشد.

15 تخفیف

شهید چمران

کتاب یادگاران شهید چمران، نوشته ی رهی رسولی فر می باشد که در انتشارات روایت فتح به چاپ رسیده و منتشر شده است.  معرفی کتاب یادگاران شهید چمران بر...
روایت فتح
ناشر
رهی رسولی‌فر
نویسنده
پیش نمایش و خرید
پیش نمایش و خرید

کتاب های شهید چمران pdf

برای دانلود کتاب های شهید چمران، بصورت pdf با قیمت مناسب به اپلیکیشن فراکتاب مراجعه کنید.

سمانه خوش انگشت
سمانه خوش انگشت
دیدگاه شما چیست؟
شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *