امتیاز کتاب:
5 / 0.0
از 0 رای
الکترونیکی:
0.0
خرید الکترونیکی
ت 7,000
نظر شما چیست؟
وقتی که برگمان را برای نخستین بار می بینید، همان نگاه نخست، تصویری از یک انسان معمولی با جثه یی معمولی نه چندان درشت و نه چندان کوچک با گیسوانی که در بالا کم پشت شده اند، در ذهن انسان نقش می بندد.

اما به ناگاه تکانی می خورد و سخن می گوید و آن گاه زنده دلی و شور و شوق فوران می کند. او از آن دست آدم هایی است که چمدان شما را علی رغم اعتراض تان از شما می رباید و پیش می برد، از آن دست آدم هایی که کلامش همواره با حرکات هماهنگ و فریبنده و جذاب دست هایش همراه است... به عنوان کسی که همیشه به کاوش در پیچیدگی های زندگی پرداخته، لحن مدارا و برآمده از آگاهی ژرفش، این حس را در مخاطب بر می انگیزد، که برای هر پرسشی پاسخی ساده در ذهن دارد.
(جیمز بالدوین)

برگمان شصت و چهار ساله، سیمای یک ماندرین را تداعی می کند. اگر چه چشمان رنگ پریده، خاکستری و سبزش، می تواند به سرعت سرد و مشکوک شود، اما در حرکات و لرزش های اجزای چهره اش سرزندگی کودکانه یی موج می زند. او این توان را دارد که نقش یک انسان خوش مشرب و دوست داشتنی را ایفا کند ... به هر روی، در وجود او یک ویژگی حساب شده از جنس سادگی و آسان گیری وجود دارد. هرچند برگمان می گوید از ملاقات با غریبه ها نفرت دارد، به سرعت دست خود را بر شانه ی ملاقات کننده ی غریبه می اندازد و گفت و گوی خود را با اظهارات برآمده از حسن نیت و عدم تظاهر نشان می دهد.

رفتارش کاملا با منش و دغدغه های دیرینه اش هماهنگ است مرد تنها و درون نگری که محبوبیت را دوست دارد، مردی که همه ی زندگی اش را با بازیگران کار کرده، و نقاب هایی را که ما در زندگی اجتماعی بر چهره می گذاریم به خوبی می شناسد.

(میچیکو کاکوتانی)

گفت وگوهایی که در این مجموعه گردآوری شده، به ما این فرصت را می دهد که برگمان را در قالب یک فعالِ اجتماعی مشاهده کنیم. او در مصاحبه ها بارها و بارها از تعلق خاطر خود به خلق هنری در یک چیدمان مشارکتی اشاره می کند و می گوید که علاقه اش به سینما و تئاتر، صرفا به خاطر ماهیتِ گروهیِ این هنرها است. مصاحبه هم یک کنش گروهیِ دوسویه است؛ هرچند برگمان اغلب طرف صحبت خود را دست می اندازد و به سخره می گیرد به خصوص زمانی که با مصاحبه کنندگان آمریکایی به زبان انگلیسی سخن می گوید هرگز از پاسخ دادن به پرسش ها طفره نمی رود.

برگمان، به ویژه در نیمه ی دوم زندگی، کارنامه ی هنری خود را به واسطه ی مجموعه یی از توصیفات و توضیحات در مورد خود و هنرش برای مردم تعالی بخشید.

کتاب حاضر تلاش می کند به بررسی حالات و رویکردهای متفاوت و چندگانه ی او بپردازد و بر شماری از نظریه های شخصی و هنری وی تمرکز نماید، که در طول سالیان طولانی برخی از آن ها تغییر کرده، و برخی دیگر هم چنان بدون تغییر و دست کاری برجای مانده. این مجموعه چهل و پنج سال از حدودا شصت سال فعالیت مستعدانه ی هنری برگمان را پوشش می دهد و عقاید و دغدغه های وی از 1957 یک سال پس از موفقیت خیره کننده ی مهر هفتم تا سال 2002 زمانی که برای تولید ساراباند آماده می شد را دربرمی گیرد.
بیشتر
صفحات کتاب :
316
کنگره :
PN1998/3‭‬‭‬ ‭/ب4‏6‏‫‬‭‏‫‬‭ش2 1394
دیویی :
‏‫‬‭791/430233092
کتابشناسی ملی :
3552116
شابک :
‭978-600-6955-52-0
سال نشر :
1394

کتاب های مشابه گفت و گو با اینگمار برگمان

با موفقیت اضافه شد
0