نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب کشف توانمندی ها اثر مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون یکی از جذاب‌ترین کتاب‌های حوزه رشد و توسعه فردی است. این کتاب حاصل ترجمه و زحمت عبدالرضا رضایی نژاد است و ناشر آن سازمان فرهنگی فرا می‌باشد.

معرفی خلاصه کتاب کشف توانمندی ها

نویسندگان این اثر از خوانندگان می‌خواهند که تمرکز خود را از روی نقاط ضعف و مشکلات‌شان بردارند و در عوض روی نقاط قوت تمرکز کنند. شاید این نکته خیلی ساده به نظر برسد ولی حقیقتاً یکی از رمزهای مهمی است که می‌تواند ما را به آرامش، حال خوب و موفقیت برساند.
کشف توانمندی ها (Now, Discover Your Strengths) نتیجه سال‌ها پژوهش، بررسی و مصاحبه است. 
پس از مطالعه کتاب کشف توانمندی ها هم به رشد و توسعه فردی خودتان کمک می‌کنید و هم می‌توانید کارکنان و افراد زیرمجموعه خود را با نگرش درست‌تر و اساسی‌تر ارزیابی کنید. این کتاب باعث می‌شود که تغییرات عمیقی در نگرش شما نسبت به نقاط قوت و توانمندی‌هایتان به وجود بیاید.

خلاصه کتاب کشف توانمندی ها

مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون برای نوشتن این اثر، حدود 400 شرکت موفق جهان را مورد بررسی قرار دادند و با بیش از 80 هزار مدیر موفق و بیش از یک میلیون کارمند مصاحبه کردند. از این رو این کتاب، یکی از بهترین و حرفه‌ای ترین کتاب‌هایی است که در حوزه رشد فردی و مدیریت منابع انسانی نوشته شده است.
مهم‌ترین درس‌ها و آموزه‌های کتاب کشف توانمندی ها عبارتند از:
درس اول: دو فرض مهم برای بنا نهادن یک سازمان بزرگ و موفق
نخستین درسی که از کتاب کشف توانمندی ها می‌گیریم این است که باید در نگرش خود نسبت به نقاط قوت و ضعف خودمان یک انقلاب و دگرگونی به وجود بیاوریم؛ یعنی تمرکز خود را از روی کاستی‌ها، کمبودها و نقاط ضعف خود برداریم و روی نقاط قوت، استعدادها و توانمندی‌هایمان بگذاریم.
نقطه قوت فعالیتی است که شما می‌توانید مکرراً آن را به کمال برسانید و انجام دهید. به عبارت دیگر هر فعالیتی که بتوانید بارها و بارها آن را به خوبی انجام دهید، در حالی که خودتان هم لذت می‌برید، یک نقطه قوت است.
درس دوم: سه ابزار انقلابی برای ساختن زندگی بر مبنای توانمندی‌ها
پیش از آنکه بخواهیم با سه ابزار و راهکار برای ساختن زندگی بر مبنای توانمندی‌ها و نقاط قوت آشنا شویم، لازم است مفهوم توانمندی را به صورت اجمالی بررسی کنیم. از نظر کتاب کشف توانمندی ها ، توانمندی، عملکردی پیوسته نزدیک به کامل در یک فعالیت است. توجه داشته باشید که فعالیتی توانمندانه است که بتوانید خود را پیوسته، با احساس خوشبختی و پیروزمندانه آماده انجام آن کنید.
افراد موفق، کاستی‌های خود را فراموش نکرده‌اند ولی به جای پرداختن به آن‌ها، فعالیتی بس موثرتر را پی گرفته‌اند. آنان آموخته‌اند که با کاستی‌ها خود بسازند و با رها شدن از این بند، توانمندی‌های خود را برجسته‌تر نمایند.
درس سوم: روش پی بردن به توانمندی‌ها و هوشمندی‌ها (توانمندی‌یاب)
یکی از سوالاتی که هر خواننده و مخاطبی پس از مشاهده عنوان کتاب کشف توانمندی ها مطرح می‌کند این است که چگونه می‌توانیم هوشمندی‌ها و توانمندی‌های خود را بشناسیم؟ کتاب کشف توانمندی ها به ما می‌گوید که همواره باید به واکنش‌های ناگهانی افراد توجه کرد. آن‌ها از طریق این واکنش‌ها، توانمندی‌های خود را نشان می‌دهند. 
درس چهارم: معرفی چند زمینه توانمندی‌یاب از کتاب کشف توانمندی ها
نویسندگان کتاب کشف توانمندی ها ، فصل چهارم این کتاب را به صورت کامل به مقوله زمینه‌های توانمندی‌یاب اختصاص داده‌اند.

برشی از متن خلاصه کتاب کشف توانمندی ها

شاید برای تان این سوال پیش آمده باشد که چگونه نقاط قوتی که دارید را شناسایی کنید. برای انجام این کار‌، واکنش‌های خود را در برابر موقعیت‌های روزمره بررسی کنید.
به عنوان مثال‌، فرض کنید کارمندتان نمی‌تواند سرکار بیایید، زیرا فرزندش بیمار است. اگر واکنش شما این است که در مورد کودک سوال می‌کند‌، ممکن است نشانه این باشد که استعداد همدلی دارید. از سوی دیگر‌، اگر بلافاصله به این فکر می‌کنید که چه کسی می‌تواند کار آن کارمند را تکمیل کند‌، استعداد شما ممکن است حل سریع مشکل باشد.

اغلب استعدادها در مراحل اولیه زندگی خود را نشان می دهند. منظورم این است که موتزارت موفق شد اولین سمفونی خود را در ۱۲ سالگی بنویسد. بنابراین اگر به آنچه در کودکب به آن علاقه داشتید نگاه کنید‌، ممکن است استعدادی پنهانی را پیدا کنید که فراموش کرده اید.
راه دیگر برای تشخیص استعداد این است که به چیزهایی که سریع می‌آموزید نگاه کنید. به عنوان مثال‌، آیا اولین بار که امتحان کردید در صخره نوردی مهارت خاصی داشتید؟ این ممکن است یک هدیه پنهان باشد که شما را صدا می‌زند.
اگر مدیر هستید‌، باید به دنبال استعدادهای طبیعی در کارکنان خود باشید. آشکارسازی نقاط قوت آنها می‌تواند کلید دستیابی به بهره وری سازمانی باشد به گونه ای که تا به حال نظیر آن را ندیده‌اید. نویسندگان حداقل ۳۴ نوع استعداد مرتبط با سازمان را که می‌توانید به دنبال آنها باشید‌، شناسایی کردند.

کتاب صوتی کشف توانمندی ها

فایل صوتی کتاب کشف توانمندی ها در فراکتاب عرضه نشده است.

دانلود کامل کتاب کشف توانمندی ها pdf

کتاب کشف توانمندی ها pdf در فراکتاب موجود می‌باشد. برای دانلود کتاب کشف توانمندی ها، ابتدا نرم‌افزار فراکتاب را نصب سپس دانلود کتاب کشف توانمندی ها را در نرم افزار فراکتاب بررسی بفرمایید.

کشف توانمندی و استعداد

در کتاب خلاصه کشف توانمندی ها، نویسندگان راه حل چگونگی کشف استعداد را مورد بررسی قرار می‌دهند.

کتاب کشف توانمندی ها

مشخصات خلاصه کتاب کشف توانمندی ها در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: سازمان فرهنگی فرا
نویسنده: مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون
مترجم: عبدالرضا رضایی نژاد
تعداد صفحه: 28
موضوع: مدیریت بر خود
قالب: pdf اختصاصی

صفحات کتاب :
288
کنگره :
‫HF5549/5‭/‮الف‬8‭‬‭ب‌2 1382
دیویی :
‫‭‭650/14
کتابشناسی ملی :
‭م‌81-14239
شابک :
978-964-7092-17-3
سال نشر :
1388

کتاب های مشابه خلاصه کتاب کشف توانمندی ها