امتیاز
5 / 5.0
نصب فراکتاب
مطالعه در کتابخوان
44,000
خرید
136,000
14%
116,960
نظر شما چیست؟

کتاب آزادی معنوی یکی از کتاب های اخلاقی محسوب می شود که برگرفته از سخنرانی های شهید مرتضی مطهری می باشد. این کتاب توسط انتشارات صدرا منتشر شده است.

معرفی کتاب آزادی معنوی

کتاب آزادی معنوی مشتمل دو سخنرانی از شهید مطهری است که اولی در 4 مهر 1348 شمسی مطابق 13 رجب 1389 قمری و دومی یک هفته بعد در حسینیه ارشاد ایراد شده است.

خلاصه کتاب آزادی معنوی

مجموع مطالبی که کتاب آزادی معنوی مطرح می شود، یکی این است که آزادی چیست، دیگر این که آزادی بر چند قسم است که البته تحت عنوان دو قسم ذکر خواهد شد: آزادی معنوی و آزادی اجتماعی؛ و در مرحله سوم درباره وابستگی این دو نوع آزادی به یکدیگر یعنی درباره این که آیا مثلاً آزادی معنوی بدون آزادی اجتماعی میسر هست یا نه، و بالعکس آیا آزادی اجتماعی بدون آزادی معنوی میسر هست یا نه، و بیشتر در قسمت دوم بحث شده است، یعنی وابستگی آزادی اجتماعی به آزادی معنوی.
کتاب آزادی معنوی دارای 8 فصل با عناوین زیر می باشد:
فصل اول: آزادی معنوی، فصل دوم: عبادت و دعا، فصل سوم: توبه، فصل چهارم: هجرت و جهاد، فصل پنجم: بزرگی و بزرگواری روح، فصل ششم: ایمان به غیب، فصل هفتم: معیار انسانیت چیست و فصل هشتم: مکتب انسانیت

برشی از متن کتاب آزادی معنوی

انسان که یک موجود خاصی است و زندگی او زندگی اجتماعی است و علاوه بر این در زندگی فردی خود موجود تکامل یافته ای است و با گیاه و حیوان بسیار تفاوت دارد، گذشته از آزادی هایی که گیاهان و حیوانات به آن ها نیازمندند یک سلسله نیازمندی های دیگری هم دارد که ما آن ها را به دو قسم منقسم می کنیم. یک نوع آزادی اجتماعی است. آزادی اجتماعی یعنی چه؟ یعنی بشر باید در اجتماع از ناحیه سایر افراد اجتماع آزادی داشته باشد، دیگران مانعی در راه رشد و تکامل او نباشند، او را محبوس نکنند، به حالت یک زندانی درنیاورند که جلوی فعالیتش گرفته شود، دیگران او را استثمار نکنند، استخدام نکنند، استعباد نکنند، یعنی تمام قوای فکری و جسمی او را در جهت منافع خودشان به کار نگیرند. این را می گویند آزادی اجتماعی. خود آزادی اجتماعی هم می تواند انواعی داشته باشد که فعلاً کاری با آن نداریم. پس یکی از اقسام آزادی، آزادی اجتماعی است که انسان از ناحیه افراد دیگر آزاد باشد.
یکی از گرفتاری های زندگی بشر در طول تاریخ همین بوده است که افرادی نیرومند و قدرتمند از قدرت خودشان سوء استفاده کرده و افراد دیگری را در خدمت خودشان گرفته اند، آن ها را به منزله برده خودشان قرار داده ‏اند و میوه وجود آنان را که باید متعلق به خودشان باشد به نفع خود چیده اند.
 می دانید کلمه «استثمار» یعنی چه؟ یعنی چیدن میوه دیگری. هر کسی وجودش مثل یک درخت پرمیوه است. میوه درخت وجود هر کسی یعنی محصول کار و فکرش، محصول فعالیتش، محصول ارزشش باید مال خودش باشد. وقتی که افرادی کاری می کنند که محصول درخت وجود دیگران را به خودشان تعلق می دهند و میوه های وجود آن ها را می چینند، می گویند این فرد فرد دیگر را استثمار کرده است. یکی از گرفتاری های بشر در طول تاریخش همین بوده است که فردی فرد دیگر را، قومی قوم دیگر را استثمار می کرده، به بردگی خود می کشیده است یا حداقل برای این که میدان برای خودش باز باشد میدان را از او می گرفته است؛ او را استثمار نمی کرده، ولی میدان را از او می گرفته است. مثلاً فرض کنید زمینی بوده است متعلق به دو نفر، هر دو از زمین استفاده می کرده اند. آن که قوی تر و نیرومندتر بوده، برای این که میدان خودش وسیع تر باشد زمین دیگری را از او می گرفته و او را از زمین بیرون می کرده است، و یا او را هم با زمین در خدمت خود می گرفته که این اسارت و بردگی نام دارد.

خرید کتاب آزادی معنوی

نسخه چاپی کتاب آزادی معنوی را می توانید از طریق سایت و یا نرم افزار فراکتاب خریداری کنید.

نمودار درختی کتاب آزادی معنوی

پاورپوینت کتاب آزادی معنوی و همچنین نمودار این کتاب بسیار می تواند در ماندگاری مطالب بسیار مفید و کاربردی آن پربازده باشد. از همین جهت دوستداران علم در تهیه پاورپوینت و نمودار درختی آن گوشیده اند. 

شهید مرتضی مطهری

مرتضی مطهری فریمانی  مشهور به شهید مطهری یا استاد مطهری، اسلام‌شناس و متفکر برجسته شیعه بود. ایشان از افراد تأثیرگذار و از رهبران فکری انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود. وی ریاست شورای انقلاب را تا روز شهادت بر عهده داشت. تأثیر فکری شهید مطهری بر مبانی نظری انقلاب اسلامی چنان عمیق بود که رهبر معظّم انقلاب حفظه الله در این باره چنین بیان داشته اند:‌ «آثار او (شهید مطهری)‌ از مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی ایران است.» شهید مطهری به طور مشخص از سه شخصیت بنابر گفته های خودش بسیار تأثیر گرفته بود، مرحوم امام خمینی، علامه طباطبایی و میرزا علی آقا شیرازی (که از ایشان با عنوان عالم ربّانی و نهج البلاغه ی مجسم یاد می کند) رضوان الله علیهم اجمعین.

دانلود PDF کتاب آزادی معنوی شهید مطهری

نسخه الکترونیک کتاب آزادی معنوی را می توانید از طریق نرم افزار فراکتاب دانلود کرده و سپس آن را در کتابخوان فراکتاب مورد مطالعه قرار دهید.

دانلود PDF کتاب آزادی معنوی شهید مطهری

مشخصات کتاب آزادی معنوی در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: صدرا
نویسنده: استاد مرتضی مطهری
تعداد صفحه: 270
موضوع: سبک زندگی اسلامی، جهان بینی
قالب: چاپی و الکترونیک

 

صفحات کتاب :
270
کنگره :
BP10/5‭‬‏‫‬‭‬‭/ م6گ7 1384
دیویی :
‏‫‬‭‭297/08
کتابشناسی ملی :
1073426
شابک :
964-5600-55
سال نشر :
1384

کتاب های مشابه آزادی معنوی