امتیاز
5 / 0.0
دریافت الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
رایگان

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

تفسیر سوره کهف، به بیان و قلم حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی، برگرفته از روایات و احادیث ائمه اطهار (ع) تدوین شده و توسط مرکز فرهنگی درس هایی از قرآن به چاپ رسیده است.

در نرم افزار فراکتاب کتاب را رایگان دانلود کنید و از امکانات جستجو، یادداشت برداری، علامت گذاری و ... استفاده کنید.

معرفی تفسیر سوره کهف قرائتی

حجت الاسلام قرائتی از دغدغه خود برای تفسیر سوره های قرآن چنین می نویسد:
 در زمانی زندگی می کنیم که انواع تبلیغات، توطئه ها و انحرافات، فطرت، عقل و دین انسان ها را مورد تهاجم قرار داده است. جای تردید نیست که هرچه تاریکی بیشتر شود به نور بیشتری نیاز داریم و هرچه امواج خطرناک تر شوند، کشتی مطمئن تری لازم است. قرآن، نور الهی و پیامبر واهل بیت اوعلیهم السلام کشتی نجاتند، ولی بهره گیری از این دو سرچشمه ی زلال، نیاز به شناخت و ایمان دارد. لذا باید به سراغ قرآن برویم، امّا نه در حدّ تلاوت و تجوید، بلکه در حدّ تدبّر و تفسیر و بالاتر از آن در حدّ عمل و تبلیغ. گاه با خود می گویم: ای کاش، در مساجد ما پس از ادای نماز، پنج دقیقه ای یک آیه ی قرآن تفسیر می شد. ای کاش، در نشریّات و روزنامه های ما یک ستون کوتاه برای مفاهیم قرآنی باز می شد. ای کاش، فارغ التحصیلان ما توان تلاوت صحیح قرآن و آشنایی با معارف آن را داشتند. ای کاش، محتوای منابر و برنامه مراکز تبلیغی ما، بر محور قرآن و حدیث بود.
 ای کاش، محتوای منابر و برنامه مراکز تبلیغی ما، بر محور قرآن و حدیث بود. ای کاش، برای هر سنّ و صنفی، آیات مخصوص آنان تفسیر و در اختیارشان قرار می گرفت. ای کاش، در کنار مسابقات حفظ و تلاوت، مسابقات تفسیر رونق بیشتری می یافت. و ای کاش،...
 به هرحال توفیق الهی شامل شد و در طول ده سال گذشته، تفسیر بیش از بیست و پنج جزء قرآن کریم در برنامه آینه وحی رادیو گفته شد که پس از تکمیل و اصلاح و بازبینی، به نام تفسیر نور چاپ و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

خلاصه تفسیر سوره کهف

این سوره، یکصد وده آیه دارد. در این سوره از داستان اصحاب کهف و داستان موسی و خضر و داستان ذوالقرنین و مسائل مبدأ و معاد بحث شده است.
مشرکان قریش افرادی را از مکّه به مدینه فرستادند تا ماجرای بعثت حضرت محمّدصلی الله علیه وآله و نشانه‏ی صداقت او را از علمای یهود بپرسند. علمای یهود به فرستادگان مشرکان گفتند: از او سه چیز سؤال کنید؛ اگر دو چیز را جواب داد و یکی را بی‏پاسخ گذاشت، او صادق است. درباره‏ی اصحاب کهف، ذوالقرنین و روح بپرسید. اگر از اصحاب کهف و ذوالقرنین جواب داد، ولی از روح جواب نداد، او پیامبر است.
تلاوت آن در شب جمعه، سبب آمرزش گناهان تا جمعه‏ی دیگر و سه روز بعد از آن می‏شود. تلاوت آیه‏ی آخر آن سبب بیدار شدن در هر ساعتی از شب که بخواهید می‏گردد. تلاوت این سوره مانع از عذاب دوزخ و مانع ورود شیطان به خانه‏ای است که در آن شب، این سوره خوانده شده است.
به هر حال خواندن و تلاوت همراه با فهمیدن و عمل کردن، رمز رسیدن به برکات قرآن است ...

برشی از متن تفسیر سوره کهف قرائتی

«46» ألْمَالُ وَالْبَنُونَ زِینَةُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَاباً وَخَیْرٌ أَمَلاً مال و فرزندان، زینت زندگی دنیایند و کارهای ماندگار شایسته، نزد پروردگارت پاداشی بهتر دارند و امید داشتن به آنها نیکوتر است. نکته ها:در روایات، برای «باقیات الصالحات» نمونه هایی همچون، نمازهای پنجگانه، ذکر خدا و محبّت اهل بیت علیهم السلام بیان شده است، ولی اینها مصادیقی است که مفاهیم قرآن را مخصوص به خود نمی سازد.همه ی نعمت های مادّی، زینت دنیا هستند، ولی مال و فرزند جلوه ی بیشتری دارد و به همین دلیل نام این دو از میان نعمت های بی شمار الهی مطرح شده است. و چون غالباً پسران نیروی فعّال اقتصادی هستند، نه دختران، لذا در کنار «مال»، «بنون» آمده است، نه «بنات». «المال و البنون زینة الحیاة الدنیا»

تفسیر سوره کهف pdf

برای دانلود تفسیر سوره کهف قرائتی pdf می توانید به سایت یا نرم افزار فراکتاب مراجعه کنید و پس از دانلود آن را در نرم افزار مورد مطالعه قرار دهید.

سوره کهف دجال

سوره کهف دارای فضیلت های بسیار است و از آن جمله می توان به این حدیث از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد:
رسول اکرم(ص) فرمود: «کسی که سوره کهف را در روز جمعه بخواند، تا شش روز از هر گونه فتنه ای دور خواهد بود و اگر دجال خروج کند، از شر وی مصونیت خواهد داشت».

تحقیق درباره سوره کهف

سوره کهف که قرین شده با یه داستان اصحاب کهف، موسی و خضر و ذو القرنین که در عین جای قرآن از آنها یاد نکرده است، میتواند مورد تحقیق بسیاری از محققان و داستان سرایان قرار بگیرد. همچنین برای این سوره فضیلت های بسیاری برشمرده اند.
نکات اخلاقی سوره کهف
بعضی از نکات اخلاقی که از این سوره گرفته می شود را میتوان به صورت تیتروار اینگونه نام برد:
الف) پیدا کردن رهبر دانشمند و استفاده از پرتو علم او
ب) جوهره علم الهی از عبودیت و بندگی خدا سرچشمه می‌گیرد
ج) همواره علم را برای عمل باید آموخت 
د) در کارها نباید عجله کرد چرا که بسیاری از امور نیاز به فرصت مناسب دارد 
و....

تفسیر نور سوره کهف

تفسیر نور عنوان تفسیر آقای قرائتی می باشد و برای تمام سوره های قرآن از جمله سوره کهف تفسیر نوشته اند.

سوره کهف صوتی

تفسیر سوره کهف صوتی در فراکتاب موجود نمی باشد.

تفسیر سوره کهف pdf مشخصات کتاب تفسیر سوره کهف را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

مشخصات
ناشر: درس هایی از قرآن
نویسنده: محسن‌ قرائتی
زبان: فارسی
تعداد صفحه: ۶۱
موضوع: اسلام و معارف
قالب:
الکترونیک رایگان
دیویی :
‫‬‮‭297/18‬‬
کتابشناسی ملی :
2047811
شابک :
978-600-5421-19-4
سال نشر :
1389
صفحات کتاب :
61
کنگره :
‫‬‭‌BP102/45‫‬‮‭/ق4ت7 1389

کتاب های مشابه تفسیر سوره کهف