نظر دیگران درباره در لباس مرجعیت

نظر شما چیست؟

معرفی کتاب در لباس مرجعیت

آنچه پیش روی شماست، تلاشی است برای واکاوی برخی ابعاد زندگی دو روحانی نامدار که دست تقدیر، لباس مرجعیت را بر قامت آنان پوشاند ولی هر یک به دلایلی خاص، از بزرگ ترین جنبش روحانیت و مرجعیت در تاریخ تشیع (انقلاب اسلامی) دل بریده و مسیری دیگر گزیدند.

مقاله اول این کتاب، مروری دارد بر زندگانی آیت الله سید کاظم شریعتمداری از ولادت تا وفات. در این مقاله، به اجمال برخی گلوگاه های سیاسی حساس در زندگانی ایشان بررسی شده است.

مقاله دوم به یکی از نکات پیچیده تاریخ معاصر نظر کرده است. مواضع علنی آیت الله شریعتمداری که در بیانیه ها و مصاحبه های ایشان به چشم می خورد، از ایشان تصویری انقلابی ساخته بود که کمتر کسی در آن تردید روا می داشت. اما با نگاه به اسناد ساواک که حاصل جلسات مخفیانه با آیت الله شریعتمداری یا شنود منزل ایشان است نکات دیگری بر پژوهنده هویدا می شود که این مقاله، سعی دارد به همان دانستنی ها بپردازد.

مقاله سوم، نگاهی انداخته است بر روابط آیت الله منتظری با قوه ی قضائیه ی جمهوری اسلامی.

مقاله چهارم کتاب نیز دست گذاشته است بر کلیدی ترین ایراد آیت الله منتظری به جمهوری اسلامی که نقش مهمی هم در جدایی ایشان از نظام ایفا نمود مسئله ی ادعای شکنجه در زندان ها، مطلبی نبود که آیت الله منتظری با روحیه ظلم ستیز خود بتواند در برابر آن ساکت بنشیند.

اما اینکه چگونه تصویر زندان های جمهوری اسلامی در ذهن آیت الله منتظری بدل شد به «شکنجه خانه» و «کشتارگاه»، مطلبی است که این مقاله با رجوع به برخی منابع دست اول، سعی در روشن کردن آن دارد.

صفحات کتاب :
148
کنگره :
DSR1563‭‬ ‭/ر9‏‫‬‭ص2 1395
دیویی :
955/0830838
کتابشناسی ملی :
4339831
شابک :
978-600-03-0353-2
سال نشر :
1395

کتاب های مشابه در لباس مرجعیت

با موفقیت اضافه شد
0