نظر دیگران

نظر شما چیست؟
کتاب صوتی اولین پاسپورت من اثر اورهان پاموک، درباره پسری استانبولی است که پدرش او و برادرش را رها کرده و به پاریس رفته و آن ها در کنار مادربزرگشان زندگی می کنند. اما پس از مدتی تصمیم می گیرند پیش پدرشان بروند. آن ها برای گرفتن پاسپورت اقدام می کنند...

اورهان پاموک (Orhan Pamuk)، نویسنده و رمان نویس اهل کشور ترکیه و برنده جایزه نوبل ادبیات است. او نخستین ترک تباری است که این جایزه را دریافت کرده است. پاموک در کشور خود نویسنده ای بسیار نامدار است. آثار او پیش از دریافت جایزه نوبل ادبیات به 46 زبان و پس از آن به 56 زبان ترجمه شده است.

آثار او عبارت اند از:
نام من سرخ،
جودت بیک و پسران،
موزه معصومیت،
با و بی تکلف:
درس گفتارهای داستان نویسی.

در قسمتی از کتاب صوتی اولین پاسپورت من (My First Passport) می شنویم:

به این خاطر که عکاس به نظرم مضحک می آمد گویا در عکس اولین پاسپورتم شکل عجیبی به خودم گرفته ام. آن گونه که گذرنامه نشان می داد گویا موهای قهوه ای من از اول سال اولین بار و برای عکس گرفتن شانه شده بودند. بعد از آن گویا گذرنامه ام را خیلی سریع ورق زدم که متوجه اشتباه ثبت شدن رنگ چشم هایم نشدم. فقط وقتی بعد از سی سال آن را باز کردم متوجه این خطا شدم. چیزی که من از آن درس گرفتم این بود که پاسپورت سندی نیست که به ما نشان بدهد چه کسی هستیم بلکه سندی است که نشان می دهد مردم چگونه در مورد ما فکر می کنند.

کتاب های مشابه اولین پاسپورت من