دانلود کتاب من زنده ام

خاطرات دوران اسارت معصومه آباد

امتیاز
5 / 4.3
خرید صوتی
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 15,000
خرید چاپی
150,000
10%
ت 135,000

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب من زنده ام نوشته معصومه آباد است که روایت اوست از اسارتش به همراه 3 بانوی دیگر در آغاز جنگ تحمیلی توسط ارتش بعثی عراق.

معرفی کتاب من زنده ام

کتاب من زنده ام روایت‌گر دوران تلخ و طاقت فرسای اسارت بانویی جوان و چند تن دیگر از بانوان غیور ایران زمین در چنگال دیوصفتان بعثی عراق می‌باشد. نویسنده با قلمی روان به تعریف خاطرات خویش پرداخته و تصویرسازی خوبی از آن‌ها ارائه می‌دهد. دو فصل اول کتاب مربوط به دوران کودکی و نوجوانی‌ می‌باشد که شخصیت نویسنده را به خوبی نمایش می‌دهد. من زنده ام رمزی است بین معصومه آباد و خانواده‌اش که از زنده بودن وی اطمینان پیدا کنند.

چرا که در بهبوهه جنگ و نبود امکانات ارتباطی و در آن اوضاع اسفبار جنگ و غارت و حمله به مال و اموال و نوامیس مردم، راهی بجز ارتباطی رمزگونه برای باخبر خبرشدن خانواده‌ای نگران، از احوال دختری که به یاری مردم ستمدیده شتافته وجود نداشت. بعد از پایان اسارت و بازگشت به ایران تصمیم به نوشتن خاطراتش گرفت و در مقدمه کتاب چنین می آورد:

این کتاب را نوشتم که بگویم: من زنده ام که فراموش نکنیم ما آزادگان هنوز شب ها با کابوس زندان الرشید و استخبارات، قتلگاه‌های عنبر، رمادیه، تکریت و موصل از خواب می‌پریم، بی آن که سازمان‌های مدافع حقوق بشر به آن همه جنایات پاسخی داده باشند.

من زنده ام که فراموش نکنیم جنگ تحمیلی هشت ساله، جنگ دنیا با ایران بود و دفاع ما یک دفاع یک تنه بود. میگ و میراژهایی که بر سر ما می‌ریختند، هدیه شوروی و فرانسه بود. مواد اولیه بمب های شیمیایی گاز خردل و سیانور، تحفه آلمان به رژیم بعث بود... و امریکا...

تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب من زنده ام

رهبر انقلاب، از کتاب من زنده ام تمجدید کرده و درمورد آن فرموده‌اند: «کتاب را با احساس دوگانه اندوه و افتخار و گاه از پشت پرده اشک خواندم و بر آن صبر و همت و پاکی و صفا و بر این هنرمندی در مجسم کردن زیبائی‌ها و رنج‌‎ها و شادی‌ها آفرین گفتم. گنجینه یادها و خاطره‌های مجاهدان و آزادگان، ذخیره عظیم و ارزشمندی است که تاریخ را پربار و درس‌ها و آموختنی‌ها را پرشمار می‌کند. خدمت بزرگی است آن‌ها را از ذهن‌ها و حافظه‌ها بیرون کشیدن و به قلم و هنر و نمایش سپردن.»

خلاصه کتاب من زنده ام

معصومه آباد متولد ۱۳۴۱ در آبادان، از دوران کودکی‌اش می‌گوید، از بازی‌های کودکانه با ۱۰ خواهر و برادرش و از دوران نوجوانی‌اش و چیزهایی که دوست داشت بیاموزد و گاه شرایطش بود و گاه نبود. از فعالیت در مدرسه و مسجد. و از جنگ و خانه خرابی، حمله بیرحمانه و از اصرار بر ماندن و دفاع کردن همانند برادران و پدر بودن. او در روزهای پر از ترس و دلهره آبادان ماند و خدمت رسانی کرد تا... وی ۳۳ روز پس از آغاز جنگ عراق علیه ایران در تاریخ ۲۳/۷/۱۳۵۹ به همراه سه زن دیگر به نام های فاطمه ناهیدی، شمسی (مریم) بهرامی و حلیمه آزموده در حال مأموریت هلال احمر، در جادهٔ ماهشهر به آبادان ماشین‌ آن‌ها را محاصره می‌کنند و به اسارت می‌گیرند.

آن‌ها را به نام «بنات الخمینی» می‌شناسند. بعضی از افسران بازجو به این بانوان لقب ژنرال‌های ایرانی داده‌اند. ابتدا آن‌ها را به اردوگاه مرزی تنومه و سپس به زندان‌های استخبارات و الرشید و چندی بعد به اردوگاه موصل و الانبار می‌برند. از اتفاقاتی در اردوگاه ها برای آن‌ها افتاد و اینکه چقدر شرایط و تحمل آن برای یک خانم به مراتب سختر و عذاب آورتر نسبت به آقایان است و چقدر اسرای آقا در تحمل این دشواری‌ها کمک حال آن‌ها بودند.

معصومه آباد در این باره می‌نویسد: شهید تندگویان هر بار که بد طینتان در سلول ما را باز می‌کردند، فریاد می‌کشید «نصر من الله و فتح قریب» هرکس صدای مرا می‌شنود فریاد بزند «و بشر المومنین». از نداشتن امکانات، بازجویی‌ها، شپش‌ها و... او سه سال و شش ماه بعد از اسارت در تاریخ ۰۱/۰۲/۱۳۶۲ آزاد شد.

درباره کتاب من زنده ام

شرح زندگی معصومه آباد، آزاده دفاع مقدس که یک بار توسط رهبری و دو بار توسط شهید سلیمانی مورد تقریظ واقع شده است. کتاب من زنده ام در حوزه اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته 4 بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده تا پاسخگویی بسیاری از سوالات بدون پاسخ در حوزه اسارت بانوان ایرانی در زندان های رژیم بعثی در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.

عنوان کتاب من زنده ام که بر روی جلد چاپ شده، دست خط معصومه آباد است. آن روز که برای فرار از بی خبری مفقودالاثری برای خانواده اش یا هر کسی که می توانست فارسی بخواند نوشته بود: «من زنده ام. معصومه آباد.»

معصومه آباد می گوید: «با خودم عهد بستم که حقیقت را هم چنان که دیده و شنیدم بدون اغراق بگویم. مبالغه آفت حقیقت است. آن جایی که گریه کردم, می گویم گریه کردم و آن جا که ترسیدم, می گویم ترسیدم!»

لحن اثر پا به پای احوال نویسنده و عرصه های مختلفی که تجربه می کند پیش می رود. گاهی که راوی و نویسنده ی اثر عصبانی یا رنجور است, کلمات و توصیف ها از همین جنس اند. شاید از همین رو کتاب پر از رخداد و جزئیات است و این سؤال را به ذهن می آورد که چطور این حجم از توصیف و تصویر به یاد نویسنده مانده است؟ خانم معصومه آباد خود می گوید در طول ۱۹ سال بعد از آزادی تا سال ۱۳۹۲ از خاطراتش فرار نکرده و جا به جا و در مراسم های مختلف به دعوت جوان ها, دانشجویان و هر جمعی که دنبال شنیدن رخدادهای مستند آن روزهای سخت بودند, به سخنرانی و بیان خاطراتش پرداخته است.

نویسنده از کودکی خود و دوره ای شروع به نوشتن می کند که اولین تصاویر و خاطرات را در ذهن دارد. دو فصل ابتدایی کودکی و نوجوانی شاید حجم کتاب را افزوده باشد, اما این قدر هست که مخاطب با شخصیت نویسنده خوب آشنا می شود. هر چه باشد او یک نیروی مردمی داوطلب بوده است و برای او خانه و کودکی اش اهمیت مضاعفی دارد. خانم آباد در ابتدای کتاب نوشته است: «سال ها بود سنگینی کلمات را بر شانه می کشیدم و هر روز خسته تر و خمیده تر می شدم.

یک روز که قدم زنان با این کوله بار سنگین از پیاده رو خیابان وصال می گذشتم, به آقای مرتضی سرهنگی – گنجینه ی معرفتی شهدا, جانبازان و آزادگان - برخوردم. از حال من پرسید. گفتم هرچه می روم و هر چه می گذرد این بار سبک نمی شود. گفت باری که روی شانه های توست فقط از آن تو نیست. باید آن را آهسته و آرام زمین بگذاری و سنگینی آن را با دیگران تقسیم کنی. آن وقت این خاطرات مانند مدال افتخاری در گردن همه ی زنان کشورمان خواهد درخشید.»

دانلود کتاب من زنده ام

امکان دانلود کتاب صوتی من زنده ام در فراکتاب فراهم شده است اما pdf کامل کتاب من زنده ام در فراکتاب وجود ندارد. در کنار نسخه صوتی امکان خرید کتاب من زنده ام نسخه چاپی نیز وجود دارد. دانلود رمان من زنده ام برای اندروید در نرم افزار فراکتاب در دسترس شماست.

بحشی از متن کامل کتاب من زنده ام

یک شب طبق معمول شب‌های دیگر فالگوش زیر در چمباتمه زده بودیم که دوباره صدایی آشنا به گوش رسید. اما شعر با آهنگ هم ساز نبود. خوب که دقت کردیم متوجه شدیم، او اسامی زندانیانی را میخواند که اسم بعضی از آن‌ها را روی دیوار سلول خودمان هم دیده بودیم. او می‌خواند و ما تند تند اسامی را به خاطر می‌سپردیم.

حتی گاهی درجه و تاریخ اسارت بعضی‌ها را هم با شعر می‌خواند و برای اینکه رد گم کند، همراه ترانه چهچهه‌های آب دار می‌زد. نگهبان همراه قیس که یونس نام داشت از همان پشت میز داد زد: حیوان! لیش تهنگ؟ غنی حلو. ( حیوان چرا عرعر می کنی؟ قشنگ بخوان)

دانلود کتاب من زنده ام برای اندروید

فراکتاب نرم افزار بسیار سازگار و به روزی است که امکانات فراوانی را برای خرید، خواندن و شنیدن کتاب در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این با نرم افزار فراکتاب می توان فایل صوتی، فیلم و پی دی اف خارج از نرم افزار را شنید، دید و مطالعه کرد و از امکانات نرم افزار برای این فایل ها استفاده کرد. نسخه صوتی این کتاب را در نرم افزار اندروید فراکتاب بشنوید. اما دانلود کتاب من زنده ام pdf در فراکتاب عرضه نشده است.

کتاب صوتی من زنده ام

با دانلود کتاب صوتی من زنده ام به گویندگی خانم صبا راد گوینده صدا و سیما امکان دسترسی به متن کامل کتاب من زنده ام را خواهید داشت. در فراکتاب با خرید کتاب صوتی می‌توانید آن را در نرم افزار به صورت آنلاین و یا آفلاین بشنوید.

کتاب صوتی من زنده ام رایگان

دانلود رایگان کتاب من زنده ام صوتی در فراکتاب وجود ندارد. اما جهت آشنایی با کتاب صوتی، امکان شنیدن رایگان کتاب به مدت چند دقیقه در نرم افزار فراکتاب فراهم شده است.

قسمت دوم کتاب من زنده ام

در واقع کتاب من زنده ام از دوقسمت تشکیل شده است بخشی مربوط به دوران کودکی و نوجوانی قبل از جنگ و قسمت دوم کتاب وقایع بعد از جنگ را روایت می‌کند.

بخشی دیگر از کتاب من زنده ام

سی و چند روز بیشتر از حمله ی رژیم بعث به ایران نگذشته بود که چهار نفر از دختران امام خمینی دست نامحرمان اسیر شدند! «بنات الخمینی» عنوانی بود که سربازان صدام به چهار بانوی امدادگر ایرانی داده بودند. بعثی ها اول که ماشین شان را محاصره می کنند, از خوشحالی پایکوبی می کنند و پشت بی سیم به فرماندهان شان اعلام می کنند که دختران خمینی را گرفتیم! بعدتر برخی دیگر از افسران بازجو به این بانوان غیرنظامی می گویند از نظر ما شما ژنرال های ایرانی هستید!

دانلود کتاب من زنده ام جلد دوم pdf

جلد دوم کتاب من زنده ام وجود ندارد و این کتاب فقط در یک جلد منتشر شده است.

نقد کتاب من زنده ام

شاید نویسنده ی این کتاب یک نویسنده ی حرفه ای نباشد؛ شاید نقدهایی به ادبیات و سبک بیان خاطراتش بتوان مطرح کرد؛ ولی هرچه هست خواننده در متن مهلت فکر کردن به اتفاقات و تحلیل ها را پیدا می کند. خواننده در طول کتاب احساس می کند با یک زندگی نامه ی خودنوشت صادق طرف است. واقعیت این است که هر کسی موقع ورق زدن کتاب و لابه لای خطوط آن دو احساس «اندوه و غم» و «عزت و افتخار» را توأمان تجربه می کند و جاهایی از کتاب را از پشت پرده ی اشک خواهد خواند.

من زنده ام کتابی زیبا و خواندنی است. معصومه آباد به همراه شمسی بهرامی, فاطمه ناهیدی و حلیمه آزموده در یک قفس زندانی بودند. چهار نفر با تفکرات و سلایق مختلف که همراهی چهارساله, آنان را در مقابل همه چیز همدل و همزبان کرد. حتی اتهامشان نیز شبیه هم بود: عشق به امام و انقلاب و جمهوری اسلامی.

به هر حال «من زنده ام» حتما یکی از کتاب ها مهم تاریخ دفاع مقدس ماست چرا که بخشی را روایت می کند که شاید حتی تصورش هم ممکن نباشد، چه رسد به تحمل چهار ساله اش.

pdf کامل کتاب من زنده ام

کتاب من زنده ام pdf در فراکتاب عرضه نشده است اما نسخه صوتی و چاپی این کتاب با تخفیف در دسترس شماست.

نامه منتشر نشده حاج قاسم برای کتاب من زنده ام

خواهر خوبم. در آن اسارت، اسارت را به اسارت گرفتی سعی کن در این آزادی اسیر نشوی انشالله کتابت را به همه زبان ها ترجمه می کنم تا همه بدانند زینب بنت رسول الله چگونه بوده است وقتی کنیز او معصومه اینگونه معصوم بوده است. به تو بعنوان خواهرم، بعنوان معرف دختر مسلمان شیعه، معرف ایران اسلامی، معرف تربیت خمینی افتخار می کنیم. حقیقتا شگفت زده شدم و هزاران بار به تو و دوستانت مرحبا گفتم ساعت ۲۳ (نینوا) «سلیمانی»

خرید کتاب من زنده ام

برای خرید کتاب من زنده ام در فراکتاب می توانید نسخه صوتی و یا چاپی را تهیه کنید.

خرید کتاب من زنده ام

مشخصات کتاب من زنده ام را در جدول ذیل ببینید.

مشخصات
ناشر: بروج
نویسنده: معصومه آباد
زبان: فارسی
تعداد صفحه: 552
موضوع: زندگی نامه و خاطرات
قالب:
صوتی و چاپی با تخفیف ویژه

صفحات کتاب :
552
کنگره :
‏‫‭DSR1629‭‬ /آ2آ3 1392
دیویی :
‏‫‬‭955/0843092‭‮‬
کتابشناسی ملی :
3305558
شابک :
‫‭978-964-8683-82-0‬
سال نشر :
1392

کتاب های مشابه من زنده ام