خرید کتاب من زنده ام

ناشر: بروج

نویسنده:

گوینده: صبا راد

کتاب صوتی من زنده ام

حجم دانلود: 691.5 مگا بایت
مدت زمان : 1006 دقیقه
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب من زنده ام

شرح زندگی معصومه آباد, آزاده دفاع مقدس که یک بار توسط رهبری و دو بار توسط شهید سلیمانی مورد تقریظ واقع شده است. کتاب من زنده ام در حوزه اسارت و بخشی از خاطرات نانوشته 4 بانوی اسیر ایرانی به نگارش در آمده تا پاسخگویی بسیاری از سوالات بدون پاسخ در حوزه اسارت بانوان ایرانی در زندان های رژیم بعثی در دوران هشت سال دفاع مقدس باشد.

عنوان کتاب من زنده ام که بر روی جلد چاپ شده, دست خط معصومه آباد است. آن روز که برای فرار از بی خبری مفقودالاثری برای خانواده اش یا هر کسی که می توانست فارسی بخواند نوشته بود: «من زنده ام. معصومه آباد. »

معصومه آباد می گوید: «با خودم عهد بستم که حقیقت را هم چنان که دیده و شنیدم بدون اغراق بگویم. مبالغه آفت حقیقت است. آن جایی که گریه کردم, می گویم گریه کردم و آن جا که ترسیدم, می گویم ترسیدم!» لحن اثر پا به پای احوال نویسنده و عرصه های مختلفی که تجربه می کند پیش می رود. گاهی که راوی و نویسنده ی اثر عصبانی یا رنجور است, کلمات و توصیف ها از همین جنس اند.

شاید از همین رو کتاب پر از رخداد و جزئیات است و این سؤال را به ذهن می آورد که چطور این حجم از توصیف و تصویر به یاد نویسنده مانده است؟ خانم معصومه آباد خود می گوید در طول ۱۹ سال بعد از آزادی تا سال ۱۳۹۲ از خاطراتش فرار نکرده و جا به جا و در مراسم های مختلف به دعوت جوان ها, دانشجویان و هر جمعی که دنبال شنیدن رخدادهای مستند آن روزهای سخت بودند, به سخنرانی و بیان خاطراتش پرداخته است.

 

نویسنده از کودکی خود و دوره ای شروع به نوشتن می کند که اولین تصاویر و خاطرات را در ذهن دارد. دو فصل ابتدایی کودکی و نوجوانی شاید حجم کتاب را افزوده باشد, اما این قدر هست که مخاطب با شخصیت نویسنده خوب آشنا می شود.  هر چه باشد او یک نیروی مردمی داوطلب بوده است و برای او خانه و کودکی اش اهمیت مضاعفی دارد. خانم آباد در ابتدای کتاب نوشته است: «سال ها بود سنگینی کلمات را بر شانه می کشیدم و هر روز خسته تر و خمیده تر می شدم. یک روز که قدم زنان با این کوله بار سنگین از پیاده رو خیابان وصال می گذشتم, به آقای مرتضی سرهنگی – گنجینه ی معرفتی شهدا, جانبازان و آزادگان - برخوردم.

 

از حال من پرسید. گفتم هرچه می روم و هر چه می گذرد این بار سبک نمی شود. گفت باری که روی شانه های توست فقط از آن تو نیست. باید آن را آهسته و آرام زمین بگذاری و سنگینی آن را با دیگران تقسیم کنی. آن وقت این خاطرات مانند مدال افتخاری در گردن همه ی زنان کشورمان خواهد درخشید. »

شاید نویسنده ی این کتاب یک نویسنده ی حرفه ای نباشد؛ شاید نقدهایی به ادبیات و سبک بیان خاطراتش بتوان مطرح کرد؛ ولی هرچه هست خواننده در متن مهلت فکر کردن به اتفاقات و تحلیل ها را پیدا می کند.  خواننده در طول کتاب احساس می کند با یک زندگی نامه ی خودنوشت صادق طرف است. واقعیت این است که هر کسی موقع ورق زدن کتاب و لابه لای خطوط آن دو احساس «اندوه و غم» و «عزت و افتخار» را توأمان تجربه می کند و جاهایی از کتاب را از پشت پرده ی اشک خواهد خواند.

من زنده ام کتابی زیبا و خواندنی است. معصومه آباد به همراه شمسی بهرامی, فاطمه ناهیدی و حلیمه آزموده در یک قفس زندانی بودند. چهار نفر با تفکرات و سلایق مختلف که همراهی چهارساله, آنان را در مقابل همه چیز همدل و همزبان کرد. حتی اتهامشان نیز شبیه هم بود: عشق به امام و انقلاب و جمهوری اسلامی.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در اولین جشنواره اسوه های صبر و مقاومت اظهار داشت: یکی از برنامه های رهبر معظم انقلاب این است که ضمن دعوت از چند تن از خانواده های شهدا پای صحبت ها و روایت های آن ها می نشینند؛ در یکی از دیدارها که خانم معصومه آباد به همراه مادرشان حضور داشتند, بنده هم در این جمع بودم.

وی ادامه داد: در این دیدار مادر خانم آباد معامله خود با خداوند در جوار حرم حضرت معصومه (س) و آزادی خانم آباد از اسارت عراقی ها را روایت کرد و رهبر معظم انقلاب نیز به کتاب من زنده هستم خاطرات خانم آباد اشاره کردند و فرمودند: «بنده این کتاب را در 2 روز خوانده ام» به هر حال «من زنده ام» حتما یکی از کتاب ها مهم تاریخ دفاع مقدس ماست چرا که بخشی را روایت می کند که شاید حتی تصورش هم ممکن نباشد, چه رسد به تحمل چهار ساله اش.

گزیده کتاب من زنده ام

سی و چند روز بیشتر از حمله ی رژیم بعث به ایران نگذشته بود که چهار نفر از دختران امام خمینی دست نامحرمان اسیر شدند! «بنات الخمینی» عنوانی بود که سربازان صدام به چهار بانوی امدادگر ایرانی داده بودند. بعثی ها اول که ماشین شان را محاصره می کنند, از خوشحالی پایکوبی می کنند و پشت بی سیم به فرماندهان شان اعلام می کنند که دختران خمینی را گرفتیم! بعدتر برخی دیگر از افسران بازجو به این بانوان غیرنظامی می گویند از نظر ما شما ژنرال های ایرانی هستید!

متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب من زنده ام 

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب را با احساس دوگانه‌ی اندوه و افتخار و گاه از پشت پرده‌ی اشک، خواندم و بر آن صبر و همت و پاکی و صفا، و بر این هنرمندی در مجسّم کردن زیبائی ها و زشتی ها و رنج ها و شادی ها آفرین گفتم. گنجینه‌ی یادها و خاطره‌های مجاهدان و آزادگان، ذخیره‌ی عظیم و ارزشمندی است که تاریخ را پربار و درس ها و آموختنی‌ها را پرشمار می کند. خدمت بزرگی است آن ها را از ذهن ها و حافظه‌ها بیرون کشیدن و به قلم و هنر و نمایش سپردن. این نیز از نوشته‌هائی است که ترجمه‌اش لازم است. به چهار بانوی قهرمان این کتاب بویژه نویسنده و راوی هنرمند آن سلام می فرستم.

5 مهرماه 1392

مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
552
کنگره :
‏‫‭DSR1629‭‬ /آ2آ3 1392
دیویی :
‏‫‬‭955/0843092‭‮‬
کتابشناسی ملی :
3305558
شابک :
‫‭978-964-8683-82-0‬
سال نشر :
1392
نظرات درباره کتاب من زنده ام
98913****4834

من حدود دو سال پیش نسخه چاپی این اثر گران‌سنگ رو مطالعه کردم به جرات میتونم بگم کتاب من زنده ام و کتاب دا بهترین کتاب‌هایی بودند که در طول عمرم خواندم چون قهرمان کتاب از زنان مومن ،شجاع و صبور هستند، با خواندن اولین خط از کتاب خودم رو در اون دوران و فضا حس میکردم ،با اشکهای خانم آباد من هم اشک می‌ریختم، با دردهایش درد میکشیدم....خلاصه بگم بهترین کتابی بود که بعد از کتاب دا خواندم ،توصیه میکنم حتما این دوکتاب رو بخونید،نمونه نسخه صوتی این‌اثر رو هم فعلا گوش دادم و صدای گرم سرکار خانم آباد که مقدمه کتابشون رو خوندن برام جذاب و دلنشین بود...خانم آباد من به عنوان یک زن ایرانی به شما افتخار میکنم و شما رو تحسین می‌کنم و سر تعظیم و احترام در مقابل شما خم میکنم،من شما رو از طریق کتابتون شناختم ولی خیلی دوست دارم از نزدیک ببینمتون...قلم شیوایی دارید و متن کتاب بسیار سخته و زیبا نوشته شده،شما الگوی ما زنان ایرانی هستید،خدا حفظتون کنه...سلامت باشید و تندرست.
فرا کتابی های گرامی!من تاکید می‌کنم حتما این کتاب رو مطالعه کنید...عالیه

1401-8-25 22:50:56

پاسخ