امتیاز کتاب:
5 / 0.0
از 0 رای
الکترونیکی:
0.0
خرید الکترونیکی
ت 10,000
نظر شما چیست؟

معرفی کتاب مشکلات رایج دهان و دندان به زبان ساده 

 کتاب مشکلات رایج دهان و دندان به زبان ساده، به بررسی و شناخت مشکلات دندان ها، هفت خوان درمان ریشه دندان و مراقبت های ساده پزشکی و چگونگی محافظت از دندان های کودکان می پردازد. یکی از برترین نشانه های خدا در ساختمان بدن انسان، دهان، زبان و دندان های اوست. دهان اولین بخش لوله ی گوارش است. این قسمت از لب ها آغاز و به حلق منتهی می شود. در داخل این حفره دندان ها، زبان و مجرای خروجی ترشحات غدد کوچک و بزرگ وابسته به حفره های دهان قرار گرفته اند.

دندان ها عضوی سخت، به رنگ سفید هستند که در فک بالا و پایین حفره های دهان جای گرفته اند. از آن جا که بهداشت دهان و دندان، یکی از مهم ترین قسمت های بهداشت عمومی به شمار می رود، رعایت کامل مسائل بهداشتی در این زمینه برای حفظ سلامت دهان و دندان ها نیازمند آگاهی و توجه بسیار به آموزش های صحیح بهداشتی است. عوامل مهم و مؤثر برای به نتیجه رساندن این مطلب عبارتند از: عوامل محیطی، تغذیه ای صحیح و همچنین برخورداری از یک فرهنگ غنی بهداشتی که هر کدام به نوبه ی خود نقش به سزایی را ایفا می کنند. اکثر افراد جامعه از این مسائل اطلاع لازم را ندارند.

این نداشتن اطلاع از عوامل مؤثر برای به نتیجه رساندن مسائل بهداشتی با محدودیت های آموزش های صحیح بهداشت دهان و دندان و همچنین کمبود مقالاتی در این زمینه پدید می آید. رشد و گسترش علوم دندان پزشکی در رشته های تخصصی متفاوت با سرعتی شگرف آن چنان پیش می رود که دندان پزشکان و دانشجویان این رشته جهت کسب آگاهی های علمی ملزم به استفاده از تحقیقات و مقالات تازه بوده تا بتوانند گره گشای مشکلات درمانی و بهداشتی در سطحی مطلوب و شایسته باشند. سلامتی دهان به سالم بودن مخاط دهان بستگی دارد که به طور طبیعی مانع نفوذ میکروارگانیسم ها به داخل بدن می شود.

این مخاط به تعدادی از ساختمان های تشریحی خاص متصل است که در صورت از بین رفتن قدرت دفاعی دهان، به خصوص این ساختمان های تشریحی برای اجسام خارجی و میکروارگانیسم ها نفوذ پذیر می گردند. مخاط دهان مستقیما به پوست لب ها و همچنین از طریق اروفارنکس به لارنکس و فارنکس متصل است. مجاری غدد بزاقی نیز در دهان باز می شوند و ترشحات این غدد دارای خاصیت باکتریسیدی هستند. به هر حال باید دانست که از میان بافت های دهان بیش از همه محل اتصال بین لثه و دندان ها در معرض خطر است.

میکروارگانیسم های مختلفی از زمان تولد در دهان جایگزین می شوند که بیشتر آن ها به صورت کومنسال هستند، ولی در صورت تغییر سیستم دفاعی به صورت پاتوژن در می آیند. 


 در بخشی از کتاب مشکلات رایج دهان و دندان به زبان ساده می خوانید

 استفاده از نخ دندان نیز پس از بسته شدن فضاهای بین دندانی از 3 تا 4 سالگی به بعد توسط والدین توصیه می شود. این وظیفه تا حدود 9 سالگی بر عهده والدین خواهد بود. اولین معاینه دندانپزشکی در کشورهای پیشرفته توصیه بر آن است که ارتباط با دندان پزشک از همان اوایل رویش دندان های شیری کودک برقرار شود. آشنا شدن کودک با دندان پزشک و محیط دندان پزشکی سبب کاهش ترس و اضطراب او از مطب و به دکتر کمک می نماید تا درمان های ضروری را با آرامش بیشتری انجام دهد.

توجه: جهت کاهش ترس و اضطراب کودک از دندان پزشک و محیط دندان پزشکی ضروری است که والدین از منفی جلوه دادن (ترساندن کودک) در رابطه با دکتر و محیط مطب خودداری نمایند.

بیشتر
کنگره :
‏‫‬‭RK307‏‫‭/م5 1397
دیویی :
‏‫‬‭617/522
کتابشناسی ملی :
5551482
شابک :
978-622-6538-07-7
سال نشر :
1397
صفحات کتاب :
124

کتاب های مشابه مشکلات رایج دهان و دندان به زبان ساده

با موفقیت اضافه شد
0