امتیاز
5 / 0.0
خرید الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 15,000
خرید چاپی
57,000
15%
ت 48,450
نظر شما چیست؟

معرفی کتاب اندیشه من

کتاب اندیشه من نوشته استاد علی صفایی‌حائری سوالاتی اساسی و مهم در رابطه با دین اسلام مطرح کرده است. سوالاتی از قبیل آیا اسلام و اصولا مذهب اصالتی دارد و یا این که زاییده اقتصاد، ترس، عدالت‌خواهی و طبقهٔ روحانی است؟

بر فرض اصالت، آیا لزومی دارد؟ آن‌ها که دین ندارند چه ضرر کردند و این‌ها که به دین چسبیده‌اند چه پیشرفتی به دست آورده‌اند؟

دین چه دارد؟

و چگونه می‌تواند پیاده شود و از عالم آرزوها به خارج قدم بگذارد؟

صفایی حائری در کتاب «اندیشه من» با مقدماتی به این سوالات مهم درباره اصالت مذهب پاسخ داده است:

مذهب اصیل و برهانی جبهه دارد و درگیری دارد و شور و رشد و حرکت دارد. آن‌ها که مذهبی را انتخاب کرده‌اند و با سنجش به شناخت و عشق رسیده‌اند و روشن فکری و روشن دلی را به دست آورده‌اند، این‌ها نه سازش‌گرند و نه بی‌تفاوت و نه هرجایی.

این‌ها ملاک‌هایی دارند و هدف‌هایی دارند، با این ملاک‌ها می‌سنجند و اندازه می‌گیرند و با این هدف‌ها زنده هستند و می‌میرند. زندگی و مرگ و دوستی و دشمنی و حرکت و سکون آن‌ها با این هدف‌ها رهبری می‌شود و همین است که دستاویز هم نمی‌شوند و نردبان دزد نمی‌شوند و پل جهنم نمی‌شوند.

گزیده کتاب اندیشه من

مذهب عاطفی با هر چیزی می سازد و صلح کلی است و خدایش هم آفریده دل توست. مذهب دستوری هم همیشه دستاویز است و قربانی خدایان تاریخ و نردبان باطل و طاغوت. مذهب اصیل ناچار از توحید برخوردار است و همین توحید جبهه دارد و درگیری دارد، هم زیر بنای جهاد با نفس است و هم انگیزه ی جهاد با طاغوت. هم جهاد اصغر را می آورد و هم جهاد اکبر را، خدایش آفریده دل ها نیست که خدایان دل ها را به دار می کشد و بت دل را می شکند. و نردبان باطل نیست و دستاویز طاغوت نیست، که طاغوت ها را می سوزاند و خلق را به عظمتی می رساند که آن ها را کنار بریزند و در دام آن ها اسیر نگردند.

صفحات کتاب :
31
کنگره :
‏‫‬‭‭BP11‭‮‬‏‫‭/ص7‮الف‬8 1386‬
دیویی :
297
کتابشناسی ملی :
‭م‌84-39828
شابک :
978-964-7803-36-6
سال نشر :
1386

کتاب های مشابه اندیشه من