خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب چاپی هنر شفاف اندیشیدن

تامین کننده: فراوان کتاب

کتاب چاپی هنر شفاف اندیشیدن

تامین کننده: کتابرسان
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دابل(نویسنده کتاب) با ترجمه عادل فردوسی پور در نشر چشمه یکی از محبوب‌ترین کتاب های حال حاضر در ایران محسوب می‌شود.

کتاب به توضیح ۹۹ خطای رایج هنگام اندیشیدن در ۹۹ فصل کوتاه، می‌پردازد. ناتوانی در شفاف اندیشی -یا به قول متخصصان، خطای شناختی- یک انحراف اصولی از منطق است، انحراف از افکار و رفتار بهینه، عقلانی و مستند.
منظور من از اصولی خطاهای گاه به گاه در تصمیم گیری نیست، بلکه منظور اشتباه های متداول و موانعی بر سر راه منطق ماست و دایما ما را گرفتار می کند.

 

در کتاب هنر شفاف اندیشیدن می خواهیم از شر کج روی ها خلاص شویم.

آیا تا به حال…
زمان صرف چیزی کرده ای که در آینده احساس کنی ارزشش را نداشته؟

پول زیادی برای خرید اینترنتی پرداخت کرده ای؟

به انجام کاری که می دانی برایت مضر است اصرار کرده ای؟

سهام خود را خیلی زود یا خیلی دیر فروخته ای؟

موفقیت را نتیجه ی کار خود و شکست را نتیجه ی تأثیر عوامل بیرونی دانسته ای؟

روی یک اسب به اشتباه شرط بسته ای؟

اینها نمونه هایی از خطاهاییست که همه ی ما در تفکر روزمره ی خود دچارشان می شویم.

 

بخشی از متن کتاب هنر شفاف اندیشیدن

 

تا چند وقت پیش،  وقتی عجله داشتی به‌موقع به پرواز یا قطارت برسی، امکان داشت به یکی از شاگردان فرقه‌ی هاره کریشنا برخورد کنی که با ردای زعفرانی رنگ خود این طرف و آن طرف می‌رود. یکی از اعضای این فرقه با لبخند گلی را به تو می‌داد و اگر تو هم مثل سایر مردم باشی، گل را می‌گرفتی، صرفاً برای این که بی‌ادب به نظر نرسی.
اگر می‌خواستی آن را رد کنی، محترمانه به تو می‌گفتند «بگیرش، این هدیه‌ی ما به توست.» و وقتی می‌خواستی گل را در سطل آشغال بعدی بیندازی، می‌دیدی چند گل دیگر هم در آن وجود دارد. اما این پایان ماجرا نبود. وقتی عذاب وجدان سراغت می‌آمد، یک پیرو دیگر کریشنا به تو نزدیک می‌شد و طلب کمک می‌کرد. در بسیاری از موارد، پاسخ به این درخواست‌ها مثبت بود و این کار به‌قدری فراگیر شد که بسیاری از فرودگاه‌ها به‌کلی ورود اعضای این فرقه‌ها را ممنوع کردند.

رابرت چالدینی، روان‌شناس علت موفقیت این گروه و دیگر کمپین‌ها را این‌گونه بیان می‌کند. او پدیده‌ی تقابل را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که مردم وقتی مقروض کسی باشند بسیار معذب‌اند.

بسیاری از نهادهای غیردولتی و سازمان‌هایی با فعالیت‌های انسان دوستانه دقیقاً از همین روش استفاده می‌کنند: اول بده، بعد بستان. هفته‌ی گذشته، سازمان حفاظت از محیط‌زیست پاکتی پر از کارت‌پستال‌هایی زیبا منظره‌های بکر برایم فرستاد.
نامه‌ای در کنار آن بود که اطمینان داد این کارت‌پستال‌ها، فارغ از این که من به شرکت آن‌ها کمک بکنم یا نه، فقط جنبه‌ی هدیه و یادگاری دارد. هر چند متوجه ترفند آن‌ها شدم، باید کمی از اراده و بی‌رحمی خودم کمک می‌گرفتم که آن‌ها را در سطل آشغال بیندازم.

متأسفانه این گونه اخاذی‌ها، که می‌توان به آن‌ها انحراف هم گفت، بسیار متداول‌اند. یک کارخانه‌ی پیچ سازی زمان سفارش پیچ می‌شود. میل به ادای دین چنان قوی است که خریدار تسلیم می‌شود و به دوست جدید خود پیچ سفارش می‌دهد.

این تکنیک در زمان باستان نیز وجود داشته است. ما تقابل را در تمام گونه‌هایی که غذایشان در معرض نوسانات شدید است، مشاهده می‌کنیم. فرض کن که تو با شکار، غذای خود را به دست می‌آوردی. یک روز خوش‌شانسی و گوزن شکار می‌کنی.
احتمالاً نمی‌توانی تمامش را در یک روز بخوری و هنوز چند قرنی با اختراع یخچال فاصله‌ داریم. تصمیم می‌گیری این گوزن را با گروهی قسمت کنی و این بدان معناست که تو هم وقتی خوش‌شانس نباشی می‌توانی از غنیمت دیگران استفاده کنی. در واقع شکم دوستانت نقش یخچال را ایفا می‌کند.

 

خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن

برای تهیه و خرید کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دابلی(نویسنده کتاب) با ترجمه عادل فردوسی، بهزاد توکلی و علی شهروز در نشر چشمه می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی فراکتاب اقدام کنید.

مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
319
کنگره :
BF442‏‫‬‭/د86ھ9
دیویی :
‏‫‬‮‭153/42
کتابشناسی ملی :
4850907
شابک :
978-600-229-794-5
سال نشر :
1398
نظرات درباره کتاب هنر شفاف اندیشیدن
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.
خرید کتاب