خرید کتاب آبی ها

مجموعه دو جلدی

ناشر: به نشر

نویسنده:

کتاب دیجیتال آبی ها

حجم دانلود: 963.4 کیلو بایت
توضیحات درباره کتاب

معرفی کتاب آبی ها

کتاب آبی ها اثر سعید تشکری توسط انتشارات به نشر منتشر شده است.
مگر همه یک جور و یک شکل هستند؟
مگر همه باید به یک شکل عاشق، ولیِّ خود باشند؟

عده ای عقب هستند. آن ها که عاشق اند، در جلو می ایستند، بعضی در وسط، میانه، وای از میانه! وای از اینکه در میانه بمانی! اگر جلو باشی، دست آن را که عقب افتاده، می توانی بگیری و بیاوری اش جلو. جلو ببری اش. حرف بزنی با او. نصیحت و وصیتش کنی؛ اما آنکه وسط است، هیچ وقت نه می خواهد عقب بماند، نه جلو برود. کتاب آبی ها داستان عاشقی است و انتخاب، جان دادن بر سر عهدی که بسته ای.

بخشی از متن کتاب آبی ها

-خانم، بی بی جان، فاطمه معصومه جان، سلام! غَمت کَم، غَمت گم. می دانم که خوب می دانید که این غم گم نمی‌شود تا ابد، شاید تسلادادن شما از ما برنیاید. بااین حال، زبان است دیگر، می چرخد. همین به دهانم آمد. کنارتانم، خادمتانم. بگذارید تا زنده ام، کنارتان باشم. همه از هق هق بازماندند. این آغازی بود که وفا آن را رقم زد: حرف کَنده شدن از هم و ماندن کنار بانو.

خانه زیر نگاه بانو معصومه چرخید. همه را دید. همۀ آنهایی که به باور، به تعارف، یا از سرِ تکلیف کنارش بودند، برای تسلا، برای دلگرمی، برخی در ظاهر و برخی از عمق وجود، اما همه نظاره گر.

مگر تنهایی چیست؟ در جمع باشی و آنکه جانت با اوست نباشد، غم تنهایی مثل خوره می‌خوردَت.

پُل. آری، باید از خودش پلی بسازد برای رسیدن به برادر.

- برادرم، رضای من، تسلایم ده.

همه زار زدند؛ اما حلقه‌ی نزدیک به بانو، منتظر باقیِ کلام بی بی بودند. شنیدند:

-با همۀ خاندان من در مدینه خداحافظی کنید. آن ها که می‌مانند، به بدرقۀ ما بیایند؛ اما آنها که می‌آیند، بدانند راه سخت است، جان دادن دارد. عطر موسی الرضا را اگر می‌خواهید ببویید، نه در تعارف، نه در اشک، قول می‌خواهد از سرِ جان دادن.

من به شوق و عشق و شورِ دیدن برادرم به مرو می‌روم. برادرم احمدبن موسی هم در میانمان هست. از دو راه می‌رویم. محارمِ من، با من خواهند بود و زنان. برادرم احمدبن موسی با باقیِ مردان خواهند رفت.

وفا دست بانو را بوسید. شنید:

- فرصت دارید با هر کسی که می‌خواهید خداحافظی کنید. این راه شاید بی برگشت باشد.

حرف را که فاطمه معصومه زد و همه شنیدند، برخاست و رفت. همۀ زن ها مانده بودند. از نگاه به یکدیگر شرم داشتند. حرف جان و جا نکندن است. حرف عشق است. فرق است میان اینکه در مدینه باشی یا در سَفرِ آخرت، به زیارت و طواف علی بن موسی بروی. بالاخره هر کدام، شویی داشتند و فرزندی و خانه ای و کوخی و مالی. مگر می‌شود؟

جان خوش است، جان را سلامت داشتن خوشتر. نمی‌شود که انسان همیشه ناخوش احوال باشد. نمی‌شود که همیشه شلاق بخوری؛ چون دوستدار علی بن موسی هستی. خب، او خواهرش است. ما که خواهرش نیستیم. ما دوستدارش هستیم.

مشخصات کتاب
صفحات کتاب :
126
کنگره :
‏‫PIR۷۹۹۴‭‬‭ /ش۸۲۴‏‫‭آ۴۴ ۱۳۹۸
دیویی :
‏‫‭۸‮فا‬۳/۶۲
کتابشناسی ملی :
۵۲۵۲۴۲۲
شابک :
‫‭978-964-02-3012-1
سال نشر :
1398
نظرات درباره کتاب آبی ها
شما اولین نفری باشید که درباره این کتاب نظر می دهید.