امتیاز
5 / 0.0
خرید الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 7,000
نظر شما چیست؟
در کتاب هم گرایی در تلفن همراه تالیف علیرضا آل آقا، با توجه به عناصر تشکیل دهنده صنعت تلفن همراه، به نقش هر یک در تعامل با سایر اجزا پرداخته و خواهیم دید ظهور پدیده هم گرایی، چگونه سبب نزدیک شدن بازیگران این صنعت به یکدیگر خواهد شد.

امروزه نشانه ی جدیدی جایگزین E در خدمات الکترونیکی شده است. این پیشوند همان M، بیانگر همراه و سیار بودن است. نیاز به خدماتی حاضر در همه جا و همه وقت، موجب تغییر رفتار مصرف کنندگان شده است. مصرف کننده ی کنونی، تمایل فراوانی به دریافت خدمات در زمان معین، از هر کجا و با هر وسیله دارد. سلف سرویس بودن خدمات سبب شده تا سرعت سرویس دهی بالا برود اما این افزایش سرعت به معنای کیفیت بهتر نیست.

تعدّد فناوری، محتوا، مسیر و دستگاه ها سبب بروز پدیده ای به نام همگرایی شده است. یکتایی هدف در عین گوناگونی واسطه ها سبب شده، عناصر تشکیل دهنده ی این صنعت، برای نیل به هدفی واحد با یکدیگر تعاملی دو سویه داشته و بیش از پیش به هم نزدیک شوند.

در دنیای کنونی، هرکس می تواند به عنوان کاربر، در هر مکان و زمانی، به محتوایی که نیاز دارد دسترسی داشته باشد. این ارتباط، متناسب با رسانه ی ارتباطی، اغلب با کیفیت مطلوب و در یک بستر امن فراهم می شود. بی شک حجم اطلاعات، کیفیت و میزان این دسترسی، به عوامل گوناگونی مانند زیرساخت های فناوری و دستگاه مورد استفاده ی کاربر بستگی دارد.

هنگامی که چنین مسیر عظیم ارتباطی تعریف می شود، مفهوم عمیق تری با نام «رسانه ی ارتباطی هم گرا» شکل می گیرد که مورد استفاده ی طیف وسیعی از کاربران حقیقی، موسسه های صنعتی و دولت ها قرار می گیرد.

«کارماس لی جکسون»، همگرایی را در صدا، تصویر، شبکه ی بی سیم و دیتا، در بستر یک شبکه ی واحد تعریف می کنند. در این نگاه، همگرایی تعبیری از پیاده سازی فناوری در بستری جدید، با روشی نوین است. «مارشال مک لوهان» نیز، همگرایی را اساس و پایه ی بنیادین تمام رسانه های جهان معاصر معرفی می کند، به طوری که هر رسانه در محتوا، شامل تمام رسانه های نسل گذشته باشد. بدین ترتیب رسانه ی جدید، نقطه ی همگرایی تمام رسانه های نسل پیشین خواهد بود. از این منظر، قابل پیش بینی خواهد بود که گوشی تلفن همراه برای تماشای فیلم از اینترنت مورد استفاده قرار گیرد و به کمک یک عکس، امکان ردیابی مختصات جغرافیایی مهیا شود.

هدف از این سناریوها نتیجه گیری برای آینده نیست، اما به نسبت، طرحی آزمایشی برای مرزهایی است که آینده ی پیش رو را نشان می دهد.

در بخشی از کتاب همگرایی در تلفن همراه می خوانیم:

آینده متعلق به دنیای بدون سیم است. تلفن همراه به آرامی ظرفیت ذخیره سازی خود و عمر باتری را بهبود می بخشد، تسهیل دسترسی به اینترنت را فراهم می کند و امروزه خود را به عنوان رسانه ی اول برای دانلود کردن، ذخیره و پخش انواع فایل های صوتی و تصویری مطرح کرده است. ضریب بالای اطمینان، تلفن همراه را حتی به عنوان ابزاری مطمئن برای پرداخت ها در خرید کالا و خدمات آنلاین مانند دنیای واقعی معرفی می کند.

اکنون صدا بر روی پروتکل اینترنت اجرا می شود. در خانه، تلفن بدون هر گونه کابل، نقش رسانه ی موسیقی یا فیلم را بازی می کند. در سفر، اجازه می دهد تا به موسیقی گوش دهیم، فیلم مشاهده کنیم، دانلود کرده و تا حدی محتوا به اشتراک بگذاریم.

محتوا در بستر تلفن همراه باید تغییر کند، به طوری که قابل ارائه برای نمایش در ابعاد کوچک باشد. تولید کنندگان تلفن های همراه، از فناوری های روز شبکه های بی سیم برای ارائه ی خدمات سریع تر، مقرون به صرفه و با کیفیت بالا بهره می برند تا با تلفیق این فناوری با محتوای بی پایانی که در وب موجود است، برنامه های کاربردی آنلاین، ساده و قابل ارائه در صفحات کوچک تلفن همراه را برای استفاده کنندگان تهیه کنند.
شابک :
978-964-2695-80-5
سال نشر :
1392
صفحات کتاب :
115
کنگره :
‏‫TK6570‭‬‭ /ت8‏‫‭آ7 1392
دیویی :
‏‫‭‭621/38456‬
کتابشناسی ملی :
3289296

کتاب های مشابه همگرایی در تلفن همراه