امتیاز
5 / 5.0
مشاهده نمونه
خرید الکترونیکی (TEXT)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 11,700
خرید چاپی
65,000
10%
ت 58,500

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب اصیل آباد، داستان روستایی به همین نام را روایت می‌کند. روستایی که بین روستای اطراف از هر نظر نمونه است؛ مردهایش در فصل کشت زمین ها را شخم می‌زنند، کودکانش خوشحال و با نشاط‌اند.

معرفی کتاب اصیل آباد

قصه یکی از بهترین راه‌ها برای انتقال مفاهیم بعضاً خشک و پیچیده است. محمدرضا سرشار در کتاب اصیل آباد با داستانی نمادین، استعمار و بلایی که سر ملت‌ها آورده را برای گروه سنی نوجوان  موشکافی می‌کند. این کتاب در قالب داستانِ بلند برای اولین‌بار در سال 86 توسط انتشارات سورۀ مهر به چاپ رسید.
اگرچه داستانِ اصیل آباد برای گروه سنی نوجوان است؛ اما بزرگسالان هم با خواندنش به فکر فرومی‌روند و به دنبال نشانه‌های نمادین داستانِ اصیل آباد در دنیای امروز می‌گردند. 

خلاصه کتاب اصیل آباد

 قصۀ کتاب مربوط به روستایی به نام اصیل آباد است. گاو‌های روستا پرشیر، رودهایش روان، آفتاب و بارانش به راه، مزارعش سرسبز، بچه‌هایش خوشحال و زن‌ها و مردهایش راضی هستند. اما ورقِ زندگی روستاییان با ورود پیله‌ور برمی‌گردد. پیله‌ورِ موبور و چشم‌آبی با خورجین و شهرفرنگش قدم در ده می‌گذارد و دریچه‌ای از شهر و زندگی مدرن شهری را به روی مردمان باز می‌کند. 
اهالی مات و محو شهر، ماشین‌های شهری و زن‌های شهری می‌شوند. معلم و ملای ده که قبلاً طعم گسِ زندگیِ پرطمطراق شهری را چشیده‌اند خام شهرفرنگ پیله‌ور نمی‌شوند. آن‌ها سعی می‌کنند اهالی را از خطر پیله‌ور آگاه کنند ولی مردم مسخ شهرفرنگ شده‌اند و برای ملا و معلم تره هم خرد نمی‌‌کنند. اگر کتاب را دست بگیرید شاید در کمتر از یک ساعت بتوانید به صفحۀ پایانی برسید و سرگذشت اصیل‌آبادی‌ها را بفهمید. 
محمدرضا سرشار داستان اصیل آباد را در سال 1356 روی کاغذ آورده؛ اما نمی‌توان آن را فقط محدود به همان دوران و زمانه دانست. کتاب پر از نماد است. در هر سرزمین و عصری می‌توان دست روی پیله‌ور‌های مخصوص خودش گذاشت و دربارۀ هشدار داد. حین خواندن کتاب ذهنتان مدام دنبال پیله‌ور امروزی می‌گردد. 

نویسنده کتاب اصیل آباد را بیشتر بشناسیم.

محمدرضا سرشار معروف به رضا رهگذر متولد سال 1332 در کازرون است. تا مقطع فوق دیپلم در دانشگاه علم و صنعت تحصیل می‌کند؛ اما علاقه‌اش به نویسندگی مسیر او را به سمت دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران کج می‌کند. او داستان‌نویسی را در سال 1352 با نوشتن برای ردۀ سنی کودک و نوجوان شروع می‌کند و اولین اثرش را در سال 1355 به چاپ می‌رساند. 
به دلیل صدای گرمی که دارد از سال 1360 پایش به صدا و سیما باز می‌شود و به‌عنوان نریتور در سریال مستوران، قصۀ ظهر جمعه و ... فعالیت می‌کند. تا امروز آثار متعددی از او به چاپ رسیده است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود: 
•    جایزه
•    آنجا که خانه‌ام نیست
•    مجموعۀ قصه‌های انقلاب
•    اگر بابا بمیرد
•    گرداب اسکندر
•    قصه‌های ببر 
•    هستم اگر می‌روم
•    آنک آن یتیم نظر کرده (رمان زندگی رسول اکرم)
محمدرضا سرشار به گفتۀ رهبر انقلاب حق بزرگی بر گردن ادبیات انقلاب دارد. 

اصیل آباد برای چه کسانی مناسب است؟

اصیل آباد برای گروه سنی نوجوان نوشته شده است. ولی اگر به داستان‌های نمادین علاقه‌مند هستید داستان اصیل آباد را بهتان توصیه می‌کنیم. 

بخش‌هایی از کتاب اصیل آباد

پیله‌ور از شهر آمده بود. خیال داشت هرجا ده آباد و ثروتمندی دید، بماند و کاسبی کند. بین راه، از روستاهای مختلفی گذشته بود. اما هیچ‌یک را نپسندیده بود. تا اینکه به اصیل‌آباد رسید. وقتی که ده را برانداز کرد، خوشحال شد. گمشده‌اش را پیدا کرده بود. با خودش گفت: «این همان چیزی است که دنبالش می‌گشتم...» و قدم در اولین کوچۀ ده گذاشت. پرسان‌پرسان خود را به میدان ده رساند. کنار دیواری، کوله‌پشتی‌اش را زمین گذاشت. نگاهی به دوروبر انداخت: بچه‌ها گرم بازی بودند. صدای خنده‌های بی‌غل‌وغششان، میدان را پر کرده بود. 
کسی به مرد پیله‌ور توجهی نداشت. دو سگ او را دیدند و پارس‌کنان به طرفش آمدند. پیله‌ور وحشت کرد. دست به خورجین برد، یک لقمه نان درآورد و جلوی آن‌ها انداخت. سگ‌ها بی‌توجه به نان، به‌طرف او حمله بردند. یکی از بچه‌ها جلو دوید و سگ‌ها را فرستاد پیِ کارشان. عصر بود؛ نزدیکِ غروب آفتاب. پیله‌ور نفس راحتی کشید و شروع کرد به جار زدن: آهای! شهرفرنگ است.  

خرید کتاب اصیل آباد 

اگر تصمیم دارید نسخۀ فیزیکی کتاب را تهیه کنید باز هم می‌توانید روی ما حساب کنید. ما برای کتاب‌های موردعلاقه‌تان تخفیف خوبی در نظر گرفته‌ایم. برای پیداکردن این تخفیف‌ها کافی است گشتی در نرم‌افزار فراکتاب، سایت یا شبکه‌های مجازی‌مان بزنید. 
اگر سبد خریدتان به حد مشخصی برسد، هر جای ایران که باشید سفارش‌هایتان را رایگان ارسال خواهیم کرد. برای داشتن کتاب اصیل آباد دکمۀ خرید را لمس کنید. 

خرید کتاب اصیل آباد  مشخصات رمان اصیل آباد در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: شرکت انتشارات سوره مهر
نویسنده: محمدرضا سرشار
تعداد صفحه: 62
موضوع: داستان ایرانی
قالب: الکترونیک و چاپی

 

شابک :
978-600-03-5378-0
سال نشر :
1402
شابک دیجیتال :
978-600-03-1862-8
صفحات کتاب :
62
کنگره :
‫PIR8075‬
دیویی :
‫‭[ج]8‮فا‬3/62
کتابشناسی ملی :
9520117

کتاب های مشابه اصیل آباد