کتاب روزهای فاطمه (ع‍ل‍ی‍ه‍ا س‍لام) (چاپی و pdf)

شرحی بر خطبه فدک حضرت زهرا (س)

امتیاز
5 / 5.0
خرید الکترونیکی
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 17,000
خرید چاپی
65,000
15%
ت 55,250

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

معرفی کتاب روزهای فاطمه

کتاب روزهای فاطمه به قلم علی صفائی حائری شرحی است بر خطبهٔ فدک حضرت زهرا (س). شرح خطبه فدک حضرت فاطمه (س) در مسجد مدینه روزهای فاطمه(س) دست نوشته ای است مختصر از مرحوم استاد و در آن به دو شکل حمایت فاطمه(س) از ولیّ خدا و احقاق حق علی(ع) به صورت مختصر و مفید توضیحی آمده است.

در قسمت دوم این کتاب به شرحی از خطبه حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه(خطبه فدک)، پرداخته شده است. در این قسمت، از زیبایی و قدرت و پیام و ارتباط و انسجام این خطبه، نمونه هایی آورده شده و نشان داده شده که تفاوت این خطبه با خطبه هایی که از فصحاء و بلغای عرب مثل صهبان وائل و غیره، نقل می کنند، چقدر زیاد است و مقایسه ها، مع الفارق. البته این قسمت از مجموعه نوارهای ایشان در دهه محرم سال 1378، بعد از پیاده کردن و تحقیق کامل، تهیه و تنظیم و به صورت نوشتاری درآمده.

در این کتاب این عناوین به چشم می خورد: روزهای فاطمه، تربیت رسول، وضعیت عرب قبل از بعثت، تحولات بعد از رحلت رسول، فقه فاطمه(س)، عوامل اعراض از رسول، انصار در نگاه فاطمه(س)، جایگاه گفت و گوی تمدن ها، فدک از اموال فاطمه(س) و...

گزیده کتاب روزهای فاطمه

اضطرار به ولیّ
تعبیری است از حضرت فاطمه (س) در مورد رسول خدا که می فرمایند:
 «انّا فَقَدْناکَ فَقْدَ الْارْضِ وابلَها»؛ مثل این که زمین بارش بی امانش را از دست داده باشد، تا چنین افتقار و از دست دادنی را احساس نکنیم، به ولایت ولی نخواهیم رسید. و تنها جمعی است که می آید و می رود، اما راهی به ولی پیدا نمی کند. خلاصه این که اگر این مجموعه ها بخواهد، حاصل جمع مطلوب و غنیمت مطلوبی را دارا باشد، باید به این سمت و سو راه پیدا کند.
نکته ی اساسی در مساله ی ولایت و وحی و توحید همین نکته است.
بحث از اثبات خدا و رسول و نبی و ولی نیست که صحبت از اضطرار به ولی و احتیاج به خداست. من نیاز به رسول و وصی او دارم. 

صفحات کتاب :
123
کنگره :
BP27/22‏‫‬‭/ص7ر9
دیویی :
‏‫‬‭297/973
کتابشناسی ملی :
3084555
شابک :
‫‭964-7803-19-2
سال نشر :
1391

کتاب های مشابه روزهای فاطمه (ع‍ل‍ی‍ه‍ا س‍لام)