امتیاز
5 / 4.5
مشاهده نمونه
نصب فراکتاب
مطالعه در کتابخوان
60,000
نصب فراکتاب
مطالعه در کتابخوان
106,000
خرید
175,000
10%
157,500

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب فرنگیس، به قلم زیبای مهناز فتاحی، روایتگر خاطرات فرنگیس حیدرپور می باشد. این کتاب توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده و روانه ی بازار کتاب شده‌است.

معرفی کتاب فرنگیس

همیشه وقتی تندیس زنی تبر به دست را کنار پارک شیرین کرمانشاه می دیدم با خودم فکر می کردم کاش بتوانم یک روز این زن قهرمان را از نزدیک ببینم و با او حرف بزنم. می گفتند فرنگیس در روستایی نزدیک گیلان غرب زندگی می کند و مایل نیست خاطراتش را تعریف کند. می دانستم نوشتن خاطراتش سخت خواهد بود اما همیشه به نوشتنش فکر می کردم. روستا حداقل سه ساعت و نیم تا کرمانشاه فاصله داشت و رفت و آمد به این روستا برای یک زن نویسنده سختی های زیادی داشت.
مدت ها دیدن فرنگیس آرزویم بود تا اینکه از طریق یکی از دوستانم شماره تلفن و آدرسش را پیدا کردم. همراه همان دوست و خانواده ام به سمت روستای گورسفید راه افتادیم و ظهر به خانه اش رسیدیم. از دیدن فرنگیس احساس غرور کردم. قدبلند و ایستاده قامت، با دست هایی بزرگ و قلبی مهربان. خیلی باابهت تر از تندیسش. مردم درست می گفتند فرنگیس نمی خواست مصاحبه کند. دوست نداشت از او فیلم و عکس تهیه بشود. آن قدر طی سال ها از او عکس و فیلم گرفته بودند که خسته شده بود. می گفت این همه عکس و فیلم که چه بشود؟ روزگار سختی بود و حالا سخت تر.

خلاصه کتاب فرنگیس

خلاصه داستان فرنگیس که با تلاش نویسنده به ثمر نشسته است خاطرات فرنگیس حیدرپور را از دوران کودکی، سپس نوجوانی و جوانی تا جنگ و جبهه را در برگرفته است.
کتاب فرنگیس در 12 فصل تنظیم شده که با یک مقدمه شروع می‌شود و پایان‌بخش آن «کلام آخر» است. فصل اول به دوران کودکی راوی می‌پردازد که در آن از جنگ و پیامدهای آن خبری نیست اما سایه فقر و محرومیت در جایی که فرنگیس و خانواده‌اش زندگی می‌کنند بخوبی مشهود است.
فرنگیس در ابتدای کتاب میگوید: «اصلاً بگذارید قصۀ زندگی ام را از اول برایتان تعریف کنم. از وقتی خودم را شناختم، همیشه در دل کوه بودم. زمان بچگی، تا فرصت گیر می آوردم، می دویدم سمت کوه ها و راحت از چغالوند بالا می رفتم. کوه چغالوند را خیلی دوست داشتم. همیشه تا پای کوه می دویدم و با سرعت می رفتم بالا. پشت سرم را هم نگاه نمی کردم.»
 او در این فصل ماجرایی را تعریف می‌کند که قرار بوده به‌رغم مخالف خود به عقد یک مرد عراقی در شهر خانقین درآید که با دخالت گرگین‌خان، از بزرگان فامیل از اتفاق ناخواسته پیشگیری می‌شود.
در فصل دوم، خواستگاری از روستای مجاور، گورسفید برای فرنگیس می‌آید که این بار ازدواج صورت می‌گیرد و او با مردی به نام علیمردان زندگی مشترکی را شروع می‌کند. فصل بعدی نشان می‌دهد این زن و شوهر جوان زندگی نسبتا خوشی را آغاز می‌کنند اما...

متن رمان فرنگیس

شب آرام آرام از راه می رسید. همه کنار هم، پشت صخره ها کز کرده بودیم. کسی نای حرف زدن نداشت. نمی دانستیم قرار است چه بلایی سرمان بیاید. علیمردان، دایی ام، پدرم و تعدادی از مردها هنوز با ما بودند. آن ها هم آرام و قرار نداشتند. می خواستند برگردند ده. عده ای از زن ها نگذاشتند. با یک دنیا ترس می گفتند: «اقل کم شما بمانید. ما اینجا تنها هستیم. اگر یکهو عراقی ها تا اینجا جلو بیایند، دست تنها چه کنیم؟
در دل شب، صدای زنجیر تانک ها و انفجار توپ و خمپاره لحظه ای قطع نمی شد. از سمت گیلان غرب هم نیروهای خودمان به طرف گورسفید توپ و بمب پرتاب می کردند. آوه زین و گورسفید، شده بود خط مقدم جبهه!...

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب فرنگیس

در شهر شما بانویی مسلمان و شجاع در مقام دفاع توانست سرباز دشمن را اسیر کند و نیروی مهاجم را به خاک و خون بنشاند. این را نگه دارید برای خودتان و حفظ کنید.
از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم گیلان غرب
مهر ماه 1390
...
بخش ناگفته و با اهمیتی از حوادث دوران دفاع را، به مناسبت شرح حال این بانوی شجاع و فداکار، در این کتاب می‌توان دید. بانو فرنگیس دلاور با همان روحیه استوار و پرقدرت و با زبان صادق و صمیمی یک روستایی و با عواطف و احساسات رقیق و لطیف یک زن با ما سخن گفته و منطقه ناشناخته و مهمی از جغرافیای جنگ تحمیلی را، با جزئیاتش، به ما نشان داده است. ما از روستاهای مرزی در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگی‌ها و گرسنگی‌ها و خسارت‌های مادی و ویرانی‌ها و داغ عزیزان آن‌ها هرگز به این وضوح و تفصیلی که در این روایت صادقانه آمده است خبر نداشتیم و نیز از فداکاری جوانان آنان که در شمار اولین شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجرای قتل و اسارت دشمن به دست این بانوی دلاور هم که خود یک داستان مستقل و استثنایی است که نظیر آن فقط در سوسنگرد، در همان اوان، اتفاق افتاده بود. بانو فرنگیس را باید بزرگ داشت و از نویسنده کتاب، خانم فتاحی، به خاطر قلم روان و شیوا و هنر مصاحبه‌گیری و خاطره‌نویسی، باید بسیار تشکر کرد.

دانلود کتاب فرنگیس pdf

در نسخه الکترونیک این کتاب از فایل متن باز استفاده شده است و امکانات بیشتری را نسبت به کتاب فرنگیس pdf در اختیار شما قرار می‌دهد. جهت آشنایی با کتاب الکترونیک و صوتی، امکان مطالعه و شنیدن رایگان کتاب به مدت چند دقیقه در نرم افزار فراکتاب فراهم شده است.

دانلود رایگان کتاب فرنگیس حیدرپور

امکان دانلود رایگان این کتاب وجود ندارد، بدیهی است دانلود رایگان آن تضییع حق نویسنده و ناشر می‌باشد.
پی دی اف این کتاب در نرم‌افزار فراکتاب موجود می‌باشد. پس از دانلود می توانید آن را در کتابخوان فراکتاب مطالعه کنید.

قیمت کتاب فرنگیس

خرید کتاب فرنگیس، در فراکتاب به دو شیوه دانلود پی دی اف از طریق اپلیکشن و سفارش نسخه چاپی امکان پذیر است.

نقد کتاب فرنگیس

یک نظر از یک خواننده:
فرنگیس، نمونه‌ای بی نظیر از زنان این آب و خاک است که همچون رزمنده‌ای شجاع و دلاور اما با دست خالی و قلبی آکنده از ایمان و توکل به خداوند، در مقابل دشمن نامرد و بی رحم بعثی میایستد و چه شجاعانه حق شان را کف دستشان می‌گذارد که روی مردانِ مردِ روزگار را سفید می‌کند.
نویسنده محترم سرکار خانم مهناز فتاحی؛ با پشتکار و همتی والا در ارتباط گیری با راوی خاطره و جلب نظر و رضایت او توانسته است، با نثری روان، گویا و دلنشین و تأثیرگذار، به خوبی خاطرات را قلم فرسائی کند.
گوینده محترم متن صوتی؛ خانم افسانه محمدی هم، گوینده‌ای توانا و مسلط نسبت به متن و نثر ادبی و شیوائی بیان، حق مطالب را ادا کرده‌اند.

دانلود رایگان کتاب صوتی فرنگیس

امکان دانلود کتاب صوتی فرنگیس با گویندگی افسانه محمدی، در فراکتاب فراهم است. با صرف هزینه اندک می توانید آن را دانلود کرده و در کتابخوان فراکتاب گوش دهید.

فیلم فرنگیس حیدرپور

از زندگی این بانوی بزرگ انقلاب مستند ها و تیزر هایی تهیه شده است و برای همگان قابل دسترسی می باشد.

خرید کتاب فرنگیس

علاوه بر دانلود نسخه الکترونیک و صوتی امکان خرید کتاب فرنگیس نسخه چاپی با تخفیف ویژه در فراکتاب فراهم شده است.

خرید کتاب فرنگیس

مشخصات رمان فرنگیس در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: سوره مهر
نویسنده: مهناز فتاحی
گوینده: افسانه محمدی
تعداد صفحه: 354
موضوع: زندگینامه و خاطرات فرنگیس حیدرپور
قالب: pdf اختصاصی، صوتی و چاپی با تخفیف ویژه

 

صفحات کتاب :
354
کتابشناسی ملی :
3811398
شابک :
978-600-03-0136-1
سال نشر :
1394
شابک دیجیتال :
978-600-03-2403-2

کتاب های مشابه فرنگیس