کتاب توجیه المسائل کربلا

توجیه ها و بهانه هایی برای با حسین علیه السلام نبودن

امتیاز
5 / 4.8
مشاهده نمونه
خرید الکترونیکی (PDF)
مطالعه در اپلیکیشن فراکتاب
ت 33,000
خرید چاپی
95,000
30%
ت 66,500

نظر دیگران

نظر شما چیست؟

کتاب توجیه المسائل کربلا با عنوان فرعی «توجیه ها و بهانه هایی برای با حسین علیه السلام نبودن»، نوشته ی سید علی اصغر علوی (پژوهشگر دینی) می باشد که توسط انتشارات سدید به چاپ رسیده است. کتاب با تعریف معنا و مفهوم توجیه شروع می‌شود و در ادامه به توجیهات کسانی که امام حسین(ع) را یاری نکردند می پردازد.

معرفی کتاب توجیه المسائل کربلا

قیام امام حسین (ع) در نگاه خیلی از بزرگان آن دوره، قیامی بود که هم از لحاظ عقلی و هم از لحاظ شرعی کار صحیحی نبود. همه می گفتند: «حسین! قیام نکن و کاری با کار یزید نداشته باش.» ولی امام حسین (ع) شعارش « هیهات منّا الذلَّة» بود و نه تنها خودش به کربلا رفت بلکه خانواده اش را هم به کربلا برد.
امام خمینی در این زمینه بیان می دارند: «سلام بر حسین بن علی که با یاران معدود خویش برای برچیدن بساط ظلم غاصبان خلافت به پاخاست و از ناچیز بودن عِده و عُده، به خود خیال سازش با ستم گر را راه نداد و کربلا را قتل گاه خود و فرزندان و اصحاب معدودش قرار داد و فریاد « هیهات منّا الذلةُ» اش را به گوش حق طلبان رساند که در نظر دنیاگرایان و ملت پرستان، آن چه از این اولیای معظم الهی صادر شده خلاف عقل و شرع است. قیام بدون تجهیزات کافی را عقل آنان نمی پسندد و شرع آنان اجازه نمی دهد.»
در واقعۀ کربلا از این دیدگاه دقّت شود که اگر امام حسین (ع) می خواست در مقابل حوادثِ بسیار تلخ و دشواری مثل شهادت علی اصغر، اسارت زنان، تشنگی کودکان، کشته شدن همۀ جوانان و حوادثِ فراوانِ دیگری که در کربلا قابل احصاست، با دیدِ یک متشرّعِ معمولی نگاه کند و عظمتِ رسالتِ خود را به فراموشی بسپارد، قدم به قدم می توانست عقب نشینی کند و بگوید: «دیگر تکلیف نداریم. حال با یزید بیعت می کنیم. چاره چیست!؟» «اَلضُّروراتُ تُبِیحُ الْمَحْظُوراتِ.» اما امام حسین (ع) چنین نکرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب در اجتماع پرشکوه زائران مرقد امام خمینی(ره))14/3/1375
متن کتاب ساده و خودمانی نگارش شده است و در بخش هایی از کتاب برای شرح کامل تر موضوعات، از بیانات مقام معظم رهبری استفاده شده است.

دانلود کتاب توجیه المسائل کربلا

نسخه الکترونیک این کتاب در فراکتاب در دسترس شماست و می‌توانید آن را در نرم افزار دانلود نمایید یا به صورت آنلاین مطالعه کنید. اما دانلود رایگان کتاب توجیه المسائل کربلا در فراکتاب ممکن نیست.

خلاصه کتاب توجیه المسائل کربلا

بر اساس سنت الهی امتحان و ابتلا، همۀ بشر باید امتحان شوند تا معلوم شود که عیار خلوص شان چه قدر است و در این امتحانات هنگامی که عمل انسان با باورها و ارزش های وی سازگاری نداشته باشد، آرامش ذهنی خود را از دست می دهد.
برای آرام سازی خود دست به دلیل تراشی می زند و بهانه های فراوانی پیدا می کند. کتاب توجیه المسائل کربلا، ابتدا معنا و مفهوم توجیه را بررسی می کند. در ادامه به انواع و اقسام توجیه می پردازد.
سپس مهم ترین مطلب این کتاب، یعنی توجیهات کسانی که امام حسین(ع) را یاری نکردند، با جزئیات بررسی می شود.
کتاب حاضر توجیهات را در سه دستۀ
«توجیهات کسانی که با امام همراه نشدند»،
« توجیهات کسانی که امام را ترک کردند» و
«توجیهات کسانی که مقابل امام ایستادند» بررسی می کند...
در واقع نویسنده کتاب با بررسی این سه دسته توجیح، به شکلی جامع به شرح و تفسیر منطقی و موشکافانه دلایل عدم حضور گروه‌های مختلف مسلمانان در قیام امام حسین(ع) و تنها ماندن ایشان و در نهایت شهادت مظلومانه‌شان در صحرای کربلا می‌پردازد.  

برشی از متن کتاب توجیه المسائل کربلا

در طول تاریخ بودند مردمان بسیاری که گمان می کردند که دوستار جبهه حق‌اند و در مواقع لزوم حاضرند به یاری جبهه حق نیز برخیزند. اما به هنگام امتحان و ابتلاء برخی از آنها:

با توجیهات به یاری جبهه حق نپرداختند

برخی دیگر با اینکه در آغاز با جبهه حق بودند اما در میانه راه با توجیهاتی از یاری جبهه حق دست کشیدند

عده ای هم بودند که کارشان به جایی که کشید که در مقابل جبهه حق هم ایستادند و این کار خود را نیز توجیه می کردند!

و سید علی اصغر علوی به شکلی بدیع و منسجم به تبیین انواع مختلف این توجیهات در طول تاریخ پرداخته است.

این کتاب سراسر پند است و درس عبرت؛ به شدّت کاربردی است به خصوص برای کسانی که دوست دارند تا در جبهه حق و یاری رسان به این جبهه باشند.
با توجه به بیان صریح روایات متعدد مبنی بر اینکه هر چه به ظهور نزدیک شویم ابتلائاتی پیش خواهد آمد که تنها خالصان در ایمان ثابت قدم خواهند ماند و با توجه به حوادثی که در روزگار خود ما شاهد آن هستیم لزوم اطلاع از مباحث کتاب بیشتر مشخص می شود!

چرا که ممکن است خود ما خدایی نکرده با همین توجیهات آرام آرام از جبهه حق فاصله بگیریم

چی میشه که یکی مثل شمر که در جنگ صفین در رکاب امیرالؤمنین جنگیده و جانباز شده، روی سینه فرزندش می شینه و...
چی می شه که خیلی ها که اول انقلاب برای انقلاب و اسلام زحمت کشیدن به مرور همصدا با دشمنان قسم خورده دین می شن؟

چی می شه شخصی مثل زبیر که منّا اهل البیت بوده زمانی به گفته امام معصوم، از شمشیر کشیدن برای امام زمانش کارش می کشه به شمشیر کشیدن روی امام زمانش؟

چی میشه که بزرگان بسیاری چون سلیمان صرد، کمیل، قنبر، محمد حنفیه، مختار و بسیاری از بزرگان دیگر از غافله عاشورا جا می مونن؟! چه تضمینی داره که ما به هنگام آزمایش و ابتلا گرفتار چنین امر مهلکی نشیم؟

رهبر معظم انقلاب بیان می کنند اگر امام حسین مانند انسان های ظاهربین متشرع می خواست عمل کند، به هیچ وجه نباید قیام می کرد!
امام حسین(ع) ابتدا در مقابل آن حرکت، مواجه با مشکلاتی شد که یکی پس از دیگری رخ نمود. ناگزیری خروج از مکه، بعد درگیری در کربلا و فشاری که در حادثۀ کربلا بر شخص امام حسین(ع) وارد می‌آمد، از جملۀ این مشکلات بود.

یکی از عواملی که در کارهای بزرگ، جلوی انسان را سد می کند، عذرهای شرعی است. انسان، کار واجب و تکلیفی را باید انجام دهد.
ولی وقتی انجام این کار مستلزم اشکال بزرگی است - فرض بفرمایید عدّۀ زیادی کشته خواهند شد - احساس می کند که دیگر تکلیف ندارد. شما ببینید درظاهربینی را از ادامه راه منصرف کند، چه قدر بود!

کتاب توجیه المسائل کربلا pdf

امکان دانلود کتاب توجیه المسائل کربلا در نرم‌افزار فراکتاب فراهم است. میتوانید پس از دانلود این کتاب را در کتابخوان فراکتاب مورد مطالعه قرار دهید.

سید علی اصغر علوی

پژوهش گر اندیشمند جناب حجت الاسلام سید علی اصغر علوی در اثر ارزشمند خود تحت عنوان «آبروی علم» نسبت نهضت تولید علم با نهضت حسینی را مقایسه و تحلیل کرده است. به بیان دیگر نهضت اباعبدالله الحسین به عنوان پارادایم متعالی در نظر گرفته شد و بایسته های علمی و وظایف دانشمندان که آن حضرت در جمع نخبگان ایراد فرمودند، تبیین گردید. در «نخستین مقتل مدیریتی» از دریچه ی مسائل مدیریت، تاریخ عاشورا را مرور می کند. راه فهم روضه ها را مدیر بودن می داند. مفاهیم تعهد سازمانی، برادری، همکاری یا عدم همکاری را کسی بیش تر درک می کند که در این وادی قدمی زده باشد. سازمانی را اداره کرده باشد و از مشکلات و مسائل سازمان اطلاعاتی داشته باشد. در «دانشگاه هویزه» به مسائل از حوزه رفتار سازمانی پرداخته است و در این اثر جدید، «توجیه المسایل کربلا» کرانه ناگشوده ای را گشوده است.

خرید کتاب توجیه المسائل کربلا

نسخه چاپی کتاب توجیه المسائل کربلا از سید علی اصغر علوی را می‌توانید طریق فروشگاه اینترنتی فراکتاب با تخفیف ویژه خریداری کنید.

خرید کتاب توجیه المسائل کربلا

مشخصات کتاب توجیه المسائل کربلا در جدول زیر آورده شده است:

مشخصات
ناشر: سدید
نویسنده: سید علی‌اصغر علوی
تعداد صفحه: 164
موضوع: بررسی توجیه های برای با امام حسین (ع) نبودن
قالب: pdf و چاپی با تخفیف ویژه

صفحات کتاب :
164
کنگره :
‫‬‮‭BP41/5‫‬‮‭/ع7845ت9 1393
دیویی :
297/9534
کتابشناسی ملی :
‫3601845‬
شابک :
978-600-94790-1-6
سال نشر :
1393

کتاب های مشابه توجیه المسائل کربلا