کتاب خنده در مراسم تدفین pdf

مجموعه شعر و طرح علی رضا لبش

امتیاز
5 / 4.8
نصب فراکتاب
مطالعه در کتابخوان
5,200

نظر دیگران

نظر شما چیست؟
«خنده در مراسم تدفین» تلنگری است به انسان هایی که در پیچ و خم زندگی مدرن گم شده و خود را از یاد برده اند. در این کتاب، انسان با تمام احساسات و آرزوهایش و با تمام عشق ورزی اش به خوبی ها و نفرتش از زشتی ها مدنظر بوده است.
«خنده در مراسم تدفین» را باید اثری پدیدار شده از تمام جوهره و ذوق و استعداد ادبی هنری علیرضا لبش دانست. او به خوبی در این کتاب نشان داده است که تا اندازه ای از اغلب عناصر تولیدکننده یک کتاب بی نیاز است و مواد لازم برای شکل گیری یک اثر را در اختیار دارد!
بگذارید منظورم را واضح تر بگویم. شاعر و پدیدآورنده این کتاب، خودش هم دستی در طراحی و تصویرسازی دارد؛ ذوق و قریحه ای که در بسیاری از شاعران معاصر ما از جمله بیوک ملکی و علی داوودی هم دیده می شود؛ با این تفاوت که در آن شاعران، تصویرگری و نقاشی، مکمل و متمم شعرها هستند و گاه، آنها در قامت یک هنرمند تصویرساز در خدمت سایر نویسندگان و شاعران قرار می گیرند.
اما علیرضا لبش در کتاب خود، نه تنها صرفاً برای شعرهایش تصویر ارائه نداده که به گفته خودش، حتی برخی طرح ها بوده اند که شاعرانگی وی را برای ساختن یک قطعه سپید یا نیمایی به خروش آورده اند. به همین دلیل است که می شود او را نه شاعر که همه کاره کتاب تلقی کرد! چون این اثر، طراح جلد و متن ندارد.
شاعر در حالی که فقط یک جوان 18 ساله بوده، کار نگارش این اثر را شروع کرده است. لبش آن زمان، نه به قصد چاپ این قطعات که دلواپسی های خودش را در جان کلمات و طرح ها و تصاویر ریخته است. 10 سال بعد از نوشتن اولین قطعه شعر، اما کتابی از تمام طنزهای تلخ برای نخستین نوبت به دست چاپ سپرده شده و امروز چاپ دوم خود را تجربه می کند.
لبش بارها در محافل خصوصی گفته که دوره سربازی پرماجرایی را سپری کرده است. این موضوع را از شعرهایی که درونمایه شان «سرباز»، «اسلحه»، «تنهایی» و «جنگ» و «صلح» است، می شود فهمید.
کتاب «خنده در مراسم تدفین» نام بسیار هوشمندانه و جذابی هم دارد که مطرح کننده یک تضاد و تناقض آشنا برای خوانندگان است. چه کسی در مراسم تدفین می خندد؟!
کتابشناسی ملی :
1702701
شابک :
978-964-506-748-7
سال نشر :
1388
شابک دیجیتال :
978-600-03-2555-8
صفحات کتاب :
112
کنگره :
‫PIR8201‭‬ ‭/ب5‫‭‬‭خ9 1388
دیویی :
‫‭‭8‮فا‬1/62

کتاب های مشابه خنده در مراسم تدفین